ایران درحوزه اکتشاف و زمین‌شناسی دارای رتبه ممتاز جهانی است

۱۰ بهمن ۱۳۸۸ | ۰۵:۱۹ کد : ۱۹۸۰۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۹
ایران در حوزه اکتشافات و زمین‌شناسی، نه تنها در سطح خاورمیانه، بلکه در سطح...

ایران در حوزه اکتشافات و زمین‌شناسی، نه تنها در سطح خاورمیانه، بلکه در سطح جهان دارای رتبه ممتازی است و هم اکنون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی  در ده‌ها کشور در این حوزه، درامر استخراج و آموزش کارشناسان زمین‌شناسی فعال است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، علی‌اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن کشور که در مراسم امضای یادداشت تفاهم همکاری معدنی با وزیر توسعه کشاورزی و کفیل وزارت معادن و انرژی جمهوری نیجر، حضور داشت با تاکید بر مطالب فوق ایران را دارای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی با تکنولوژی‌های پیشرفته و آخرین فناوری های دنیا دانست و گفت: با استفاده از این فناوری‌ها و کارشناسان خبره در این سازمان،‌ همکاری‌های وسیعی با کشورهای دوست به ویژه مسلمان داشته و داریم.

وی با اشاره به یادداشت تفاهم امضا شده بین دو کشور خاطرنشان کرد: با توجه به وجود ذخایر معدنی غنی و گسترده در کشور نیجر، روابط دوجانبه در حوزه اکتشاف و استخراج ذخایر معدنی دو کشور با امضای این سند توسعه خواهد یافت.

وزیر صنایع و معادن توسعه اکتشافات‌معدنی، تاسیس و تجهیز مرکز علوم‌زمین و آموزش کارشناسان نیجر در حوزه اکتشاف و استخراج مواد معدنی را به عنوان سه گام اساسی در حوزه معدن نیجر پس از امضای یداداشت تفاهم همکاری یاد کرد.

 به گفته محرابیان، هم اکنون در ایران، فناوری کاملا بومی در زمینه اکتشاف و استخراج معدن ایجاد شده و با استفاده از پیشرفته ترین امکانات،‌ استادان زبده و آموزش کارشناسان خبره در این حوزه، از همه پتانسیل‌های موجود استفاده می شود.

دراین جلسه وزرای دو کشور بر توسعه و تعمیق مناسبات دوکشور در زمینه‌های مختلف حوزه اکتشاف استخراج ذخایر معدنی تاکید کردند.

بنا براین گزارش، ماهامان موسی، وزیر توسعه کشاورزی و کفیل وزارت معادن و انرژی جمهوری نیجر نیز در این مراسم، با اشاره به وجود فناوری‌های پیشرفته در ایران به ویژه در حوزه اکتشاف و استخراج معادن، افزایش همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران را در این زمینه خواستار شد.

ماهامان موسی گفت: هم‌اکنون در راستای سیاست‌های توسعه‌ای رئیس جمهوری نیجر، موقعیت مناسبی ایجاد شده تا در راه توسعه کشور گام‌هایی برداریم و برای مشارکت و انجام پروژه‌ها در نیجر، از همکاری‌های ایران بهره‌مند شویم.

وی با اشاره به وجود ظرفیت‌های بسیار برای همکاری‌های میان دو کشور به ویژه در بخش معادن خاطرنشان کرد:  با کارشناسی و مهارت و فناوری‌های پیشرفته موجود در ایران، در این راستا همکاری‌های مورد توجهی خواهیم داشت و گسترش و تداوم همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران از مهم‌ترین برنامه‌های نیجر است.

ماهامان موسی همچنین بر لزوم برگزاری کمیسیون مشترک همکاری بین دو کشور نیز تاکید کرد.
 گفتنی است؛ براساس این یادداشت تفاهم،‌ ایران آمادگی خود را برای اجرای پروژه‌های علوم زمین همراه با آموزش کارشناسان وزارت معادن و مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی و معدنی، از جمله زمین شناسی و محیط‌زیست، اکتشاف مواد معدنی،‌ مطالعات مشترک کانه‌آرایی و فرآوری مواد معدنی، ایجاد مراکز فناوری‌های نوین ژئومتیکس و فناوری اطلاعات، تاسیس پایگاه ملی داده‌های علوم زمین و ایجاد یا گسترش آزمایشگاه‌های آنالیز مواد معدنی در نیجر اعلام می‌کند.


نظر شما :