معادن کشور ازعلوم روز دنیا فاصله دارند

۱۰ بهمن ۱۳۸۸ | ۰۹:۳۲ کد : ۱۹۸۰۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۶۹
به ‌گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس...

به ‌گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس هراتی‌نیک رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور که درافتتاحیه سومین کنفرانس مهندسی معدن سخن می‌گفت با اشاره به ‌این‌که درمعادن کشور، به‌خصوص زغال سنگ، از تکنولوژی روز عقب هستیم بیان کرد: دانش روز دنیا باعث ایجاد ایمنی در معادن می‌شود که متاسفانه این تکنولوژی در معادن کشور به‌خصوص زغال‌سنگ کمتر دیده می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به نقش متخصصان و جامعه دانشگاهی در ترویج علوم روز دنیا بیان کرد: از سوی مراجع دانشگاهی باید کار بیشتری در این‌خصوص انجام شود و به‌نظر می‌رسد تا کنون کم‌کاری‌هایی در این زمینه صورت گرفته است.

هراتی‌نیک در ادامه  از ایجاد تسهیلات در توسعه معادن خبر داد و تصریح کرد: در جلسه‌ای که با وزیر صنایع ومعادن داشتیم قرار شد تسهیلات ویژه‌ای برای توسعه معادن به‌خصوص در بخش مرکزی و هم‌چنین خواف در استان خراسان جنوبی در نظر گرفته شود.

وی بیان کرد: در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، برروی سه مبحث ارتباط با دانشگاه، NGOها و تشکل‌های معدنی و خودکفایی در تکنولوژی، کار جدی صورت می‌گیرد و تمام تلاش ما درایجاد ساختاری ‌است که در بخش‌ معدن و صنایع فلزی با همت نیروهای داخلی تولید دانش کنیم.

هراتی‌نیک با اشاره به برنامه چشم‌انداز ششم تصریح کرد: در این برنامه ظرفیت 55 میلیون تن برای فولاد در نظرگرفته شده است که این امر مستلزم سرمایه‌گذاری روی سنگ آهن است.

وی در پایان با انتقاد از دو سالانه بودن همایش انجمن مهندسی معدن بیان کرد: همایشی که قرار است متفکرین و متخصصان معدن کشور را دور هم جمع کند تا از آخرین دستاوردهای علمی این رشته مطلع شوند، حداقل باید سالی یکبار برگزار شود؛ در این زمینه سازمان نوسازی معادن و توسعه صنایع معدنی کشورآمادگی لازم را برای حمایت از آن را اعلام می‌کند.


نظر شما :