دستیابی به جایگاه ممتاز علمی در علوم‌زمین در سطح خاورمیانه

۱۷ بهمن ۱۳۸۸ | ۰۷:۲۴ کد : ۱۹۸۲۰
تعداد بازدید:۱۷۴
جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی موفق به دستیابی به جایگاه ممتاز علمی در علوم‌زمین...

جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی موفق به دستیابی به جایگاه ممتاز علمی در علوم‌زمین در سطح خاورمیانه شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس میرمحمد میگونی مدیر امور بین‌الملل این سازمان با اشاره به دستیابی ایران به جایگاه ممتاز علمی در علوم‌زمین در سطح خاورمیانه گفت: پس از اجلاس 2008 زمین‌شناسان جهان در نروژ و با توجه به توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه زمین‌شناسی و علوم‌زمین، معاونت خاورمیانه‌ایی کمیسیون بین‌االمللی نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا CGMW به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور واگذار شد.

وی افزود: این پروژه منجر به تصویب  25درصد کل پروژه‌های کمیسیون بین‌المللی نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا از سال 2008 تا 2012 به جمهوری اسلامی ایران شد و در اجرای آن کشورمان برای نخستین بار میزبان زمین‌شناسان خاورمیانه در یک اجلاس بین‌المللی شد.

میگونی با بیان اینکه در حال حاضر سازمان علاوه بر 20 پروژه در حال انجام در سطح منطقه 2 پروژه  در مقیاس جهانی را عهده‌دار است، یادآور شد: همکاری علمی با 20 مرکز علمی جهان برای تکمیل مطالعات پوسته کره زمین به خصوص حوزه خاورمیانه و آسیای مرکزی با اعزام دانشمندان ایرانی به کشورهای خارجی در حال پیگیری است.

وی درباره صدور خدمات فنی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به سایر کشورها، خاطرنشان کرد: سازمان با بیش از 30 کشور دنیا در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین دارای تفاهم‌نامه و قرارداد در موضوعات مختلفی همچون انجام پروژه‌های زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی، ایجاد پایگاه داده‌های علوم‌زمین، راه‌اندازی سیستم مکانیزه ثبت محدوده‌های معدنی، ایجاد آزمایشگاه‌های تخصصی علوم‌زمین، انجام پروژه‌های زمین‌شناسی پزشکی و دریایی با رویکرد انتقال دانش فنی و صدور خدمات فنی و مهندسی است.


نظر شما :