بیست‌وهفتمین گردهمایی علوم زمین و سیزدهمین همایش انجمن زمین‌شناسی افتتاح شد

۰۱ اسفند ۱۳۸۸ | ۱۱:۰۸ کد : ۱۹۸۴۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۹
به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، در این مراسم که صبح امروز .....
بیست هفتمین گردهمایی علوم زمین و سیزدهمین همایش انجمن زمین‌شناسی ایران صبح روز شنبه اول اسفنماه در محل سازمان‌ زمین‌شناسی واکتشافات معدنی‌کشور برگزار شد.
به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، در این مراسم که صبح امروز در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشوربرگزار شد؛ پژوهشگران، کارشناسان، اساتید ، مدیران و دانشجویان علوم‌زمین حضوری گسترده  داشتند.
بنا به‌این گزارش در ابتدای این مراسم جمشید مجیدی دبیر این همایش بیان کرد: بدون تردید در سالیان اخیر در عرصه علم و دانش ایران زمین به ویژه در بخش زمین شناسی و اکتشاف معدن شاهد دستاوردهای ارزشمند و نوینی هستیم که حاصل زحمات بی وقفه همه اندیشمندان و متفکران والامقام بوده است.
وی افزود: انتقال این دستاوردها و ایجاد بسترهای مناسب تحقیقاتی در نشستهای سالیانه از یک طرف موجب سامان بخشی پزوهش از طرف دیگر موجب پیشرفت های علمی همسان و هماهنگ با محققین سایر کشورهای توسعه یافته خواهد شد.
مدیر آموزش سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: 861 مقاله برای دبیرخانه همایش ارسال شد که بعد از داوری 519 مقاله برای ارائه به همایش پذیرفته شد که از این بین 180 مقاله به صورت سخنرانی و 339 مقاله به صورت پوستر ارایه می شود.
به گفته وی بیشترین مقاله های ارسالی مربوط به گرایش " پترولوژی " با 131 مقاله و کمترین تعداد مقاله مربوط به گرایش " کانی آرائی " با 18 مقاله بوده است.
دبیر بیست و هفتمین گردهمایی علوم زمین و سیزدهمین همایش انجمن زمین شناسی ایران گفت: همچنین در مراسم اختتامیه همایش ، زمین شناس برتر سال، کتاب تالیف شده برگزیده سال، کتاب ترجمه شده برگزیده سال، نقشه زمین شناسی برتر سال و دانشجوی زمین شناسی برگزیده سال معرفی می شوند و مورد تقدیر قرار می گیرند.
مجیدی درپایان تصریح کرد: مهمترین موضوع در تدوین استراتژی توسعه صنعتی نگرش صحیح به بخش زمین شناسی و اکتشاف معدن به عنوان بستر سازهای توسعه صنعتی و توسعه پایدار  در کشور است.
در ادامه این مراسم محمدتقی کره‌ای رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکشتافات معدنی‌کشور به ایراد سخنرانی پرداخت. وی با بیان این‌که سازمان زمین شناسی مصمم است که فاصله‌ی خود از تکنولوژی روز دنیا را به صورت سیستماتیک کنترل و کاهش دهد و در این راستا برنامه‌های مدونی را در نظر گرفته است،  خاطرنشان کرد:رصد علم و فناوری، سیاستگذاری‌های کلان، تولید تکنولوژی و کاهش وابستگی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از جمله‌ این برنامه‌هاست.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با بیان اینکه علوم زمین ایران در چهار نقطه زمانی بارز در ورود تکنولو‍ژی تاخیر داشته است، تصریح کرد: چهار نقطه ای که ایران در آن تاخیر داشته است، تاسیس، ورود سیستم‌های دیجیتالی، تکنولو‍ژی ماهواره و توسعه شبکه‌های اینترنتی است.
در ادامه مراسم افتتاحیه گردهمایی علوم زمین، مراسم رونمایی از اولین اطلس توانمندیهای ژئوپارک و ژئوتوریسم ایران انجام شد.
این گزارش می‌افزاید این اطلس شامل بیش از 700 تصویر رنگی از پدیده های کم نظیر زمین شناختی سراسر ایران است که به معرفی بیش از 130 ژئوسایت برجسته ایران می پردازد، ضمن اینکه این نقشه دارای شناسنامه جداگانه برای هر پدیده بوده و نقشه - کروکی‌های دقیق موقعیت هر پدیده را بازگو می کند.
در این همایش که تا سوم اسفند ماه در تهران جریان دارد موضوعاتی از جمله زمین شناسی مهندسی، چینه شناسی و فسیل شناسی ، رسوب شناسی، زمین شناسی دریایی، ژئوفیزیک، تکتونیک و لرزه زمین ساخت، پترولوژی، دور سنجی، GIS، زمین شناسی زیست محیطی ، کانه آرایی و فرآوری مواد معدنی، زمین شناسی نفت، آب شناسی ، معدن ، ژئوتوریسم و زمین شناسی اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
خاطرنشان می‌شود؛ نمایشگاهی نیز از دستاوردهای علوم‌زمین با حضور شرکتهای زمین‌شناسی و معدنی و سازمان‌‌های دولتی مرتبط، در حاشیه این همایش برپا شده‌است.

نظر شما :