کاهش فاصله زمین شناسی ایران با فناوری‌های روز دنیا

۰۲ اسفند ۱۳۸۸ | ۰۶:۰۸ کد : ۱۹۸۴۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۳
به‌گزارش روابط عمومی سازمان‌زمین‌شناسی واکتشافات معدنی‌کشور، محمد تقی کره‌ای رئیس این سازمان در بیست و هفتمین گردهمایی علوم زمین ...

سازمان زمین شناسی مصمم است تا فاصله خود از تکنولو‌ژی روز دنیا را به‌صورت برنامه‌ریزی شده کاهش دهد.

به‌گزارش روابط عمومی سازمان‌زمین‌شناسی واکتشافات معدنی‌کشور، محمد تقی کره‌ای رئیس این سازمان در بیست و هفتمین گردهمایی علوم زمین و سیزدهمین همایش انجمن زمین شناسی ایران با بیان مطلب فوق افزود:درصد علم و فن‌آوری، سیاست‌گذاری‌های کلان، سناریوی‌ چندگانه، تولید تکنولوژی (کاهش وابستگی سخت افزاری و نرم افزاری)، ایجاد سازمانی منعطف، توسعه پایگاه‌های دانش و توسعه علوم بین رشته‌ای از جمله برنامه‌های آتی سازمان زمین شناسی است.

وی با بیان اینکه در زمینه علوم زمین در چهار نقطه‌ زمانی بارز شاهد تاخیر در ورود تکنولوژی به کشور بوده‌ایم،‌افزود: این چهار نقطه عبارتند از تاخیر در تاسیس، تاخیر در ورود سیستم‌های دیجیتالی، تاخیر در تکنولوژی ماهواره‌ای و تاخیر در توسعه شبکه‌های اینترنتی.

وی ادامه داد: این تاخیر‌ها در سه دهه اخیر نسبت به ظهور آنها در عرصه جهانی به صورت غیر سیستماتیک و نامنظم کاهش داشته است که دلیل آن تغییر در ماهیت تکنولوژی و عصر انفجار اطلاعات و توسعه ارتباطات بین المللی بوده است.

وی ادامه داد: در سازمان زمین شناسی نیز اقداماتی همچون به کارگیری ماهواره و ژئوفیزیک در اکتشافات معدنی در سال 1373 و تشکیل گروه‌های دورسنجی و برخی اقدامات دیگر صورت گرفته‌است.

او گفت: برای بررسی روند تکامل علوم زمین در دنیا می‌توان تاریخ را به سه دوران کلی تقسیم و بر مبنای آن تغییرات صورت گرفته در ایران و دنیا را مرور و مقایسه کرد. در دوران علمی که از قرن بیستم تا امروز را شامل می‌شود، با حرکت سریع و پرشتاب علم در دنیا و شکل‌گیری سازمان زمین شناسی در ایران طی این دوره روبه‌رو بوده است.

کره‌ای با بیان اینکه در دهه اخیر شاهد گسترش روز افزون پایگاه‌های متعدد داده بوده ایم، گفت: دهه اخیر دهه گسترش جهانی و همه گیر شدن اینترنت و ارتباطات داده، زیرساخت، ساختارهای سازمانی و غیره بوده است.


نظر شما :