افتتاح پروژه ژئوفیزیک هوایی در استان یزد

۰۳ اسفند ۱۳۸۸ | ۱۳:۲۹ کد : ۱۹۸۴۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۱
پروژه ژئوفیزیک هوایی در استان یزد با حضور وزیر صنایع و معادن افتتاح شد

پروژه ژئوفیزیک هوایی در استان یزد با حضور وزیر صنایع و معادن افتتاح شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس علی‌اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن، در مراسم افتتاح پروژه ژئوفیزیک هوایی در استان یزد با بیان این که با تامین تجهیزات لازم حداکثر ظرف چهار سال کل کشور را اکتشاف هوایی خواهیم کرد، افزود: با سه بالگرد و تجهیزات کامل حداکثر ظرف چهار سال کل کشور را اکتشاف هوایی خواهیم کرد که پیش بینی تامین اعتبار لازم برای این کار صورت گرفته است.

وی با بیان این‌که یک دستگاه بالگرد برای انجام عملیات اکتشافات هوایی کم است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنم در یک سال آینده اعتبار خرید دو دستگاه بالگرد دیگر با تجهیزات کامل را فراهم کرده و در اختیار سازمان زمین‌شناسی قرار دهیم.

وزیر صنایع و معادن با بیان این‌که برای رشد در این حوزه راهی جز تکمیل اکتشافات نداریم، خاطرنشان کرد: همه تلاش‌ها در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای تحقق اکتشافات و شناسایی ذخایر معدنی موجود در کشور در دریا و خشکی است.

محرابیان با اشاره به اینکه برای تسریع روند اکتشافات، توجه به ژئوفیزیک هوایی ضروری است، یادآور شد: در دو سال گذشته با وجود فشارها و تحریم‌ها تلاش‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته و امروزه ایران به پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های زمین‌شناسی مجهز شده است.

در ادامه مهندس فلاح‌زاده استاندار یزد نیز با بیان اینکه 45 درصد از ذخایر سنگ‌آهن و 26 درصد از معادن ذغال کشور در یزد قرار دارد، گفت: استان یزد سرشار از پتانسیل‌های معدنی است؛ به گونه‌ای که براساس اکتشافات انجام شده تاکنون30 نوع ماده معدنی در استان شناسایی شده است.

وی با بیان این‌که در سفر استانی رئیس جمهور طرح برقراری ژئوفیزیک هوایی در استان مورد تصویب قرار گرفت، خاطرنشان کرد: امروز این پروژه عملیاتی شده و با انجام اکتشافات جدید تحول عظیمی در توسعه اقتصادی و توسعه اشتغال استان ایجاد خواهد شد.

همچنین در این مراسم محمد پورفلاح - رئیس سازمان صنایع و معادن استان یزد - در سخنانی از طریق ویدئو کنفرانس گفت: در صورت تخصیص 50 میلیارد تومان اعتبار تا سه سال دیگر کل پتانسیل‌های معدنی استان یزد شناسایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه مقدار ذخایر قطعی استان 4.5 میلیارد تن است، خاطرنشان کرد: این استان پتانسیل‌هایی بالایی در موادی چون سنگ‌آهن،‌ذغال سنگ، سرب و روی و مس دارد و در آینده نیز با اجرای پروژه‌ ژئوفیزیک هوایی، ذخایر معدنی بیشتری در استان شناسایی خواهد شد.

گفتنی است، پروژه ژئوفیزیک هوایی در استان یزد جهت اکتشاف هوایی مواد معدنی در زمینی به وسعت حدود 12هزار و 500 کیلومتر مربع از طریق یک فروند بالگرد انجام خواهد شد.

در این مراسم اولین پرواز بالگرد به صورت نمادین انجام شده و از طریق ویدئو کنفرانس برای حاضران در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نمایش داده شد.


نظر شما :