مطالعات زمین‌شناسی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است

۰۴ اسفند ۱۳۸۸ | ۱۱:۲۱ کد : ۱۹۸۴۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۷
مطالعات زمین‌شناسی یکی از بهترین افتخارات جمهوری اسلامی ایران است به نحوی که...

مطالعات زمین‌شناسی یکی از بهترین افتخارات جمهوری اسلامی ایران است به نحوی که سران کشورها مایل به بازدید از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و آشنایی با فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی آن هستند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس علی‌اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن، در مراسم اختتامیه بیست وهفتمین گردهمایی علوم‌زمین و سیزدهمین اجلاس انجمن زمین‌شناسی ایران ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع زمین‌شناسان گفت: پیوند ناگسستنی صنعت و معدن و دانشگاه و پژوهشگران برای ما به عنوان آرمان قابل توجهی است که این پیوند در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قابل مشاهده است.

وی با تاکید بر این که باید ثمرات و دستاوردهای علمی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به همه دنیا صادر شود، تصریح کرد: مطالعات زمین‌شناسی یکی از بهترین افتخارات جمهوری اسلامی ایران است به نحوی که در حال حاضر سران کشورها مایل به بازدید از این مجموعه و مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج و آشنایی با فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی آن هستند.

محرابیان افزود: کشورهای صاحب فناوری‌های علوم‌زمین دستاوردهای خود را به دیگران منتقل نمی‌کنند که بر همین اساس ارائه خدمات فنی و مهندسی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای علاقه‌مند بسیار قابل تقدیر است.

وی با بیان این که اکتشافات معدنی یکی از ابزار استعمارگران برای تسلط بر دیگر کشورهاست، خاطرنشان کرد: در خاورمیانه، آمریکای‌لاتین و آفریقا فعالیت‌های تحقیقاتی مناسبی از سوی ایران انجام شده و زمین‌شناسان کشورمان ضمن مطالعات اکتشافی، نتایج را به کشور طرف مقابل ارائه می‌کنند و نسبت به آموزش کارشناسان آنها دریغ نمی‌ورزند.

وزیر صنایع و معادن دستیابی کشورمان به جایگاه رفیع در بخش علوم‌زمین را مدیون کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دانست و ضمن تقدیر از تلاش آنها در این عرصه، خواستار بهره‌برداری مناسب از فرصت به دست آمده برای پیشبرد اهداف کشور و افزایش افتخارات دانشمندان در عرصه علوم‌زمین شد.

محرابیان در ادامه خواستار توسعه مناسبات بین‌المللی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور شد و گفت: دیگر مثل گذشته ایران را تنها به خاطر معادن پر بارش نمی‌شناختند و در حال حاضر نام نخبگان و دانشمندان ایرانی در اولویت نخست قرار گرفته است.

وی با بیان این که دنیا تشنه فعالیت‌های زمین‌شناسی است و نباید هیچ زمین‌شناس ایرانی بیکار بماند، یادآور شد: دانش زمین‌شناسی مانند بسیاری از علوم در انحصار چند کشور قرار گرفته و ایران به عنوان کشوری مستقل که جهانی تک‌قطبی را نمی‌پذیرد و معتقد به برقراری عدالت و آزادگی در سراسر دنیاست، ارائه دستاوردهای علمی و تحقیقاتی خود در همه زمینه‌ها را وظیفه خود می‌داند.

وزیر صنایع و معادن توجه به مسائل محیط‌زیست را به عنوان یکی از ارکان بسیار مهم در فعالیت‌‌های زمین‌شناسی یاد کرد و گفت: با انجام فعالیت‌های اکتشافی و زمین‌شناسی نباید محیط‌زیست را تخریب کرد و این دو بخش باید در کنار هم حرکت کنند.


نظر شما :