همایش یکروزه بانوان ایفاگر نقش‌های شایسته در توسعه صنعت و معدن

۰۵ اسفند ۱۳۸۸ | ۱۱:۵۷ کد : ۱۹۸۵۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۳
به منظور بررسی نقش بانوان در توسعه صنعتی و معدنی کشور همایش یکروزه بانوان ...
به منظور بررسی نقش بانوان در توسعه صنعتی و معدنی کشور همایش یکروزه بانوان ایفاگر نقش‌های شایسته در توسعه صنعت و معدن در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی برگزار شد.

همایش یکروزه "بانوان ایفاگر نقش‌های شایسته در توسعه صنعت و معدن" صبح چهارشنبه با حضور مشاوران و معاونان وزیر صنایع و معادن و  جمعی از بانوان فعال شاغل در عرصه صنعت و معدن در محل سازمان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی برگزار شد .

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در این همایش دکتر محسن حاتم معاون برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن با اشاره به سهم 8 درصدی اشتغال بانوان در صنعت و معدن گفت: اگر بخواهیم سهم واقعی این گروه از بانوان را در صنعت و معدن ارزیابی کنیم باید فعالیت‌های مهندسی و پژوهشی، مشاوره‌ای و فناوری و خدمات مهندسی را هم به این اعداد اضافه کنیم که در آن صورت این ارقام بسیار امیدوارکننده و واقعی تر از این خواهد بود .

حاتم با مقایسه‌ای اجمالی، وضعیت صنعت  معدن درطول سه دهه بعد از پیروزی انقلاب گفت: ما در تعداد پروانه‌های بهره‌برداری سالانه به مقدار متوسط 15درصد، در سرمایه‌گذاری 38 درصد و متوسط اشتغال 11درصد رشد سالانه داشته‌ایم که به طور حتم بانوان نقش‌های تعیین‌کننده‌ای در رسیدن به رشد و توسعه این صنایع داشته‌اند .

معاون برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن با بر شمردن طرحهای مهم بهره‌برداری شده در طول سه دهه و شرایط استثنایی و بحران‌های مبتلا به کشوراز جمله 8 سال دفاع مقدس، 30 سال تحریم نرم‌افزاری، کاهش قیمت نفت و افزایش شدید قیمت مواد اولیه، همدلی و وحدت مردم را عامل عبور موفقیت‌آمیز از این بحرانها دانست .

وی افزود: برای تعیین نقش زن در توسعه فناوری و صنعت و معدن باید دونگاه مستقیم و غیرمستقیم به تأثیر حضور این گروه داشته باشیم  و با در نظرگرفتن تفاوتها و نقش‌ها در مردان و زنان باید گفت که در برخی عرصه‌ها زنان حتی بهتر از مردان نقش آفرینی کرده‌اند که بارزترین این نقش‌ها در 8 سال دفاع مقدس به‌خوبی مشهود بود .

حاتم نقش نهاد خانواده را به عنوان مهمترین نهاد و تجلی گاه پرورش اندیشه و فکر در هر جامعه ای در تقویت و مستحکم‌تر کردن کانون خانواده و پرورش نخبگان و ایجاد فرصت برای شرکت در فعالیتهای توسعه‌ای بسیار مهم و تأثیرگذار خواند .

ثریا ظفری مشاور وزیر صنایع و معادن در امور بانوان و خانواده نیز در همایش " بانوان ایفاگر نقش های شایسته در توسعه صنعت و معدن " سهم بانوان را در بخش صنعت و معدن کشور بیش از  30 درصد دانست و گفت: بانوان پس از انقلاب اسلامی توانسته‌اند استعدادها و توانایی‌های خود را عرضه کرده و در حال حاضر مدیریت بسیاری از بنگاه‌های کوچک تولیدی در اختیار بانوان است.

ظفری افزود: در قانون برنامه چهارم توسعه، تقویت نقش بانوان از طریق بازنگری در قوانین و مقررات به ویژه قانون مدنی، تقویت مهارت‌های بانوان شناسایی و افزایش ساختارهای سرمایه‌گذاری بر فرصت‌های اشتغالزا، ارتقای کیفیت زندگی بانوان و فرهنگ‌سازی در مورد اعتقاد به شایستگی بانوان مورد توجه قرار گرفته است.

وی با ارائه گزارشی از عملکرد دفتر امور بانوان و خانواده وزارت صنایع و معادن گفت: تهیه بانک اطلاعاتی از بانوان صنعتگر، معدنکار، مدیران واحدهای صنعتی، کارآفرینان، صادرکنندگان، نخبگان و سطوح مختلف بانوان شاغل در صنعت و معدن، تشکیل کمیته فنی و تخصصی بانوان صنعت و معدن و اجرای طرح پایش سلامت تعداد 261 نفر از بانوان سرپرست خانوار ستاد و سازمان‌های تحت پوشش و واحدهای صنعتی استان تهران را از جمله فعالیت‌های این دفتر بوده است .

در این همایش همچنین خانم سوری معاون امور اجتماعی و توسعه مشارکت‌های مرکز امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری، از این مرکز به عنوان مرکز سیاست‌گذاری و تثبیت موقعیت و جایگاه بانوان در دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی پرداخت .

سوری افزود: حضور موثر و فعال زنان در تمام عرصه‌ها و سطوح ملی و منطقه‌ای و بین‌المللی، حفظ و تقویت نقش ممتاز زنان در عرصه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های دولت در راستای ارتقای نقش بانوان از اهداف مهم مرکز بوده است.

وی همچنین بهره‌گیری از الگوها و نگرش‌های اسلامی مطلوب در نقش‌آفرینی زنان و اهتمام به برنامه‌های توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، انجام تحقیق و پژوهش و استفاده از ظرفیت‌های علمی برای انجام پژوهش‌ها و تحقیقات و رسیدن به نتیجه جهت تصویب و اجرای آنها و حمایت از ابتکارات و ابداعات و پیشرفت‌های فناوری زنان و اهتمام به اصلاح قوانین و پیشنهاد ایجاد قوانین و مصوبات جدید در حوزه زنان و خانواده را از دیگر اهداف این مرکز برشمرد.

معاون امور اجتماعی و توسعه مشارکت‌های مرکز امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری، از بانوان کشور خواست با ارتباط بهتر و بیشتر با این مرکز به شناخت بهتر از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های خود و نهایتا توسعه  تولید و صنعت کشور کمک کنند.

در ادامه مهندس محمدتقی کره‌ای معاون وزیر و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: نقش بانوان در شکل‌گیری و پیروزی انقلاب بسیار برجسته بوده و نه تنها بانوان کشور که بانوان دنیا مدیون تفکرات حضرت امام و باور ایشان به نقش برجسته بانوان در عرصه های مختلف است .

وی همچنین الگو‌برداری از زنان غربی را باعث شکست دانسته و افزود : متاسفانه، به دلیل الگو‌برداری‌های غلط از زنان غرب در برخی عرصه‌ها، بانوان باید تلاش بیشتری انجام دهند تا بتوانند به جایگاه واقعی خود برسند و توانایی‌های خود را بهتر نمایان سازند .

گفتنی است در این همایش خانم دکتر رحمانی مدیرگروه زمین‌شناسی پزشکی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به ارائه گزارشی اجمالی  از زمین‌شناسی پزشکی پرداخت و نقش زنان را در این عرصه بسیار چشمگیر دانست.

وی در این گزارش تاثیر پراکندگی جغرافیایی مواد و سنگ‌های معدنی را در میزان سلامت ساکنان آن منطقه تشریح کرد.

در این همایش همچنین از 8 نفر از بانوان مشاور در امور بانوان و خانواده سازمان‌های تحت پوشش وزارت صنایع و معادن و 27 نفر از بانوان، مدیران‌کل  و کارشناسان و کارآفرینان فعال عرصه صنعت و معدن تقدیر و تشکر شد.


نظر شما :