همایش یک‌روزه آموزشی تخصصی اکوتوریسم و طبیت‌گردی برگزار شد

۱۶ اسفند ۱۳۸۸ | ۰۴:۱۷ کد : ۱۹۸۶۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۲۵
به منظور بررسی پتانسیل طبیعت‌گردی ایران، همایش یک‌روزه آموزشی تخصصی اکوتوریسم به همت معاونت گردشگری...
به منظور بررسی پتانسیل طبیعت‌گردی ایران، همایش یک‌روزه آموزشی تخصصی اکوتوریسم به همت معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، حمید بقایی رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سومین همایش و کارگاه یکروزه آموزشی- تخصصی اکوتوریسم و طبیعت گردی که همزمان با چهارمین سالروز تاسیس کمیته گردشگری در تالار گردهمایی هتل المپیک تهران آغاز به کار کرد، گفت: طبیعت مهمترین عامل شکل‌گیری و پیشرفت تمدن بشری محسوب می‌شود و طبیعت و موقعیت آب وهوایی سرزمین ایران دلیل ایجاد یکی از 5 تمدن برتر دنیا در کشورمان است.


وی با بیان این که ایران به دلیل دارا بودن طبیعت بی‌نظیر و اقلیم متنوع در میان کشورهای همسایه از موقعیت و جایگاه ممتاز و ویژه ای برخوردار است، یادآور شد: طبیعت‌گردی امروزه جایگاه ویژه‌ای در صنعت توریسم یافته و با وجود زندگی ماشینی و وابستگی‌های تکنولوژی روز، بشر همچنان با طبیعت خو گرفته است.


بقایی فرهنگ و تمدن ایرانیان را یکی از بهترین جاذبه های گردشگری دانست و اظهار داشت: با ظرفیت‌سازی و تخصصی شدن آژانس‌های مسافرتی به حوزه‌های زیارتی، سلامتی و توریستی می‌توان درآمد حاصل از صنعت گردشگری را افزایش داد.


مشاور رییس‌جمهور با بیان اینکه امتیازات ویژه‌ای برای فعالان ورود مسافر قائل خواهیم شد اضافه کرد: بخش خصوصی در حوزه جذب گردشگر بیشترین نقش را ایفا خواهد کرد؛ بنابراین بدون حمایت و ساماندهی هیچ نتیجه‌ای در این زمینه به‌دست نخواهیم آورد.


رییس سازمان میراث فرهنگی از حضور در 10 نمایشگاه گردشگری در سال آینده خبر داد و گفت: از دیگر برنامه های میراث فرهنگی در حوزه گردشگری در سال آینده پخش تبلیغات از ایران در شبکه های ماهواره ای جهانی است.


مشاور رییس‌جمهور با بیان اینکه زیرساخت های کشور برای ورود گردشگر خارجی مهیا است، افزود: آیین نامه ای برای آژانس‌های مسافرتی در دست تدوین است که آنها را موظف می‌کند که به هر میزان توریستی که از کشور خارج می‌شود مسافر به کشور وارد کنند.


وی در ادامه خاطر نشان کرد:طب سنتی ایرانی،درختان کهنسال، کوه دماوند،دریاچه‌ها، چشمه‌ساران و صدها نمونه طبیعی دیگر از جمله موارد میراث طبیعی هستند که ثبت این آثار موجب حفظ و تبلیغ آنها خواهد شد.

در ادامه رضا موسوی، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، طبیعت‌گردی را به عنوان نگرش تازه‌ای در صنعت گردشگری یاد کرد و گفت: اگر صنعت طبیعت گردشگری بخواهد شکل بگیرد، باید اکوتوریسم اولویت اول آن باشد، چرا که سفر به طبیعت بکر، عاملی برای حفاظت از آن است.


وی با بیان این که  ایران به دلیل داشتن تنوع زیستی، اکوسیستم‌ها، اقلیم‌های بی‌نظیر و متنوع جز 10 کشور اول دنیا است، یادآور شد: دارا بودن 7 اقلیم و 4 فصل در ایران پتانسیل بسیار مهم گردشگری است در حالیکه بسیاری از کشورهای دنیا تنها بر جاذبه‌های تاریخی خود تاکید دارند، اما ایران ضمن داشتن این جاذبه‌های دیدنی از طبیعت بکر و منابع طبیعی و دیدنی متنوع و زیبایی نیز برخوردار است.


معاون گردشگری میراث فرهنگی، تبلیغات، برگزاری نشست‌های تخصصی و همایش‌های گردشگری سلامت را از دیگر برنامه‌های در دستور کار معاونت گردشگری در سال آینده برشمرد و تصریح کرد: برگزاری 5 همایش آموزشی-تخصصی با موضوع اکوتوریسم در سال 89 از دیگر برنامه‌های میراث فرهنگی در بخش گردشگری است.


وی طبیعت‌گردی را شامل بخش‌های مختلفی مثل شکار، سفر ماجراجویانه، پرنده‌نگری و کویر‌نوردی دانست و گفت: ایران با تقویت وضعیت‌های خود در هر یک از این حوزه‌ها می‌تواند گردشگران بسیاری را به کشور جذب کند.


برگزاری 5 همایش تخصصی در حوزه طبیعتگردی در سال آینده از مواردی بود که موسوی به آن اشاره کرد و افزود: همچنین معاونت گردشگری برای سال آینده برگزاری همایش ملی کویر در تهران و یکی از دیگر از استان‌های کشور را در دستور کار قرار داده است.


این مقام مسوول همچنین از راه اندازی 20 سایت مطالعاتی گردشگری و طبیعت گردی در سال آینده خبر داد.


همچنین محمدعلی فیاضی مشاور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این همایش با بیان اینکه طبیعت گردی منبع درآمدی کم نظیری است، افزود: با توجه به اینکه سال 2010 سال توریست و تنوع زیستی نامیده شده است، کمیته ملی طبیعت‌گردی تلاش دارد تا به کمک بخش خصوصی ضمن فعالیت در معرفی شاخه‌های اکوتوریسم ،به آموزش و فرهنگ‌سازی برای صیانت از طبیعت نیز بپردازد.


وی در ادامه افزود: با توجه به افزایش روز افزون آمار طبیعت‌گردان و ظرفیت‌های فراوان ایران، توسعه طبیعت‌گردی به عنوان سازگارترین گونه گردشگری طبیعی در راس برنامه‌های دولت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی توسعه گردشگری کشور قرار دارد.


به گفته فیاضی تنوع جغرافیایی، زمینه زیست گونه‌های بسیار متفاوت گیاهی و جانوری را در ایران فراهم کرده است آنچنان که ایران یکی از 5 کشور بهره مند از تنوع زیستی کامل در جهان به‌شمار می‌آید.


گفتنی‌ست همایش تخصصی آموزشی اکوتوریسم در دو نوبت صبح و بعدارظهر در محل سالن همایش‌های بین‌المللی هتل المپیک تهران برگزار می‌شود و حمید بقایی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وحید دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رضا موسوی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، محمد جواد محمدی‌زاده رییس سازمان محیط‌زیست، حمیدرضا حاج‌بابایی وزیر آموزش و پرورش و تعدادی از مقامات حوزه گردشگری در این همایش یک روزه حضور داشتند.


در این همایش از پیشکسوتان عرصه طبیعت گردی و کارآفرینان این حوزه نیز با اهدای هدایایی تقدیر به عمل آمد.


لازم به ذکر است سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز با برپایی غرفه‌ای به ارائه محصولات فرهنگی و گردشگری خود به علاقه‌مندان عرصه ژئوتوریسم کشور پرداخت و علیرضا امری کاظمی، مجری طرح ژئوتوریسم این سازمان نیز اطلس ژئوتوریسم ایران را نیز معرفی خواهد کرد.


این همایش به همت معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، کمیته ملی گردشگری ایران، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران، شرکت خدمات مسافرتی الی گشت و موسسه آوای طبیعت پایدار برگزار شده بود.

 


نظر شما :