<P dir=rtl>تغییر نام کمیته هم ارزی زمین شناسی جهانی ( IGCP ) به کمیته جهانی علوم زمین ( IGLP ) </P>

۰۳ اسفند ۱۳۸۲ | ۱۵:۰۶ کد : ۱۹۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۶۴
<P dir=rtl><FONT size=2>کمیته جهانی علوم زمین ( IGCP )، یکی از واحدهای وابسته به علوم زمین کمیسیون ...</FONT></P>

کمیته جهانی علوم زمین ( IGCP )، یکی از واحدهای وابسته به علوم زمین کمیسیون تربیتی، علمی و فرهنگی سازمان ملل ( یونسکو ) است که با همکاری ارگان هایی نظیر اتحادیه جهانی علوم زمین ( IUGS ) و کمیته جهانی نقشه های زمین شناسی ( CGMW )، مسائل علوم زمین یونسکو را برنامه ریزی، رهبری و نظارت می کند.
   تا سال پیش ( 2003 میلادی )، این کمیته با نام برنامه هم ارزی زمین شناسی جهانی فعالیت داشت ولی نظر به تغییرات اساسی که در اهداف آن به عمل آمد.جدا از «علوم محض»، اجرای پروژه های توسعه پایدار، محیط زیست و انتقال دانش فنی در دستور کار این کمیته قرار گرفت و به همین رو، نام« کمیته جهانی علوم زمین» جایگزین نام قبلی شده است. لازم به گفتن است که با وجود تغییرات به عمل آمده در اهداف و نام کمیته، نشانه اختصاری کمیته ( HCGP ) همچنان حفظ شده است.
   جهت تحقق اهداف پیش بینی شده، IGCP چهار گروه تخصصی داشت که در زمینه های زیر فعالیت داشتند:
   گروه تخصصی (1): مسئول بررسی پروژه های چینه شناسی، فسیل شناسی، رسوب شناسی و سوخت های فسیلی است.
   گروه تخصصی (2): مسئول بررسی پروژه های زمین شناسی کواترنر، زمین شناسی زیست محیطی و مهندسی است.
   گروه تخصصی (3): مسئول بررسی پروژه های منابع معدنی، سنگ شناسی و ژئوشیمی است.
   گروه تخصصی (4): مسئول بررسی پروژه های ژئوفیزیک، تکتونیک و زمین شناسی ساختمانی است.
   با عنایت به تغییرات بنیادی به عمل آمده، به ویژه معضل جهانی آب، جدا از چهار گروه تخصصی گفته شده، بر اساس مصوبه سی و یکمین اجلاس IGCP ، گروه جدیدی از سال جاری ( 2004 میلادی )، با نام گروه آب شناسی آغاز به فعالیت کرده است.
   هر گروه تخصصی مشتمل بر چهار کارشناس است که یکی از آنها مسئولیت گروه را به عهده دارد. بدین ترتیب کمیته های تخصصی پنچگانه IGCP بر روی هم 20 عضو دارد که برای مدت چهار سال به این سمت منصوب می شوند.
   شایان ذکر است جناب آقای دکتر علی آقانباتی مدیر طرح و برنامه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در جمع این 20 عضو از سوی یونسکو برگزیده شده است.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :