واحدهای سنگی کشور به طور رسمی نامگذاری می‌شوند

۲۴ فروردین ۱۳۸۹ | ۰۶:۱۴ کد : ۱۹۹۰۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۴۵
با هدف ایجاد هماهنگی و اتخاذ روش‌های یکسان برای نامگذاری واحدهای سنگی...

با هدف ایجاد هماهنگی و اتخاذ روش‌های یکسان برای نامگذاری واحدهای سنگی کشور کمیته ملی چینه‌شناسی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر جلیل قلمقاش، مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای این سازمان از نامگذاری واحدهای سنگی کشور به‌طور رسمی خبر داد و گفت: مطالعات چینه‌شناسی مبنای مطالعات زمین‌شناسی کشور را تشکیل می‌دهد و واحدهای رسوبی و سنگی هر منطقه براساس سن و موقعیت‌های مکانی به صورت سیستماتیک مطالعه و نامگذاری می‌شوند که بر همین اساس در تمام دنیا کمیته‌هایی برای بررسی این واحدها تعریف شده است.

قلمقاش درباره هدف از برگزاری  کمیته ملی چینه‌شناسی یادآور شد: این جلسات در هر کشوری با هدف ایجاد هماهنگی و اتخاذ روش‌های یکسان برای مطالعه و نامگذاری واحدهای سنگی در هر کشور تشکیل می‌شود و زیر نظر اتحادیه جهانی زمین‌شناسی فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه دراین کمیته‌ها واحدهای سنگی بررسی می‌شوند، خاطرنشان کرد: کمیته ملی چینه‌شناسی ایران در دهه‌های 1341 الی 1344، 1353 الی 1356 جلساتی را برگزار کرد و سومین دوره جلسات خود را در سال‌های بین 1370 الی 1380 تشکیل داد.

مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزود: هشت سال از برگزاری آخرین جلسه کمیته ملی چینه‌شناسی ایران می گذرد و این جلسه پس از مدت‌ها در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد.

به گفته وی کمیته ملی چینه‌شناسی ایران با همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و انجمن زمین‌شناسی ایران برگزار شد و اعضای آن را نماینده‌ای از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، انجمن زمین‌شناسی ایران، انجمن دیرینه‌شناسی ایران،‌ شرکت ملی نفت ایران و دانشگاه‌های فعال در زمینه زمین‌شناسی، تشکیل می‌دهند.

مدیر زمین‌شناسی منطقه ای سازمان زمین شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزود:: مقرر شد این جلسات به طور مداوم و ماهانه در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یا یکی از دانشگاه‌های کشور که در زمینه زمین‌شناسی فعالیت دارند، برگزار شود.

گفتنی ست چینه‌شناسی یا Stratigraphy از دو واژه یونانی stratos به معنی چینه (لایه – طبقه) و کلمه graphos به معنی نگاشتن ترکیب شده و علمی است که روابط موجود بین طبقات سنگ‌های رسوبی را بررسی می‌کند.


نظر شما :