کنگره بین‌المللی زمین‌شناسی کاربردی برگزار می‌شود

۰۴ اردیبهشت ۱۳۸۹ | ۰۶:۱۶ کد : ۱۹۹۳۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۱
به‌منظور تبادل نظر درباره دستاوردهای جدید علمی و و کاربردی در ارتباط با علوم‌زمین و...

به‌منظور تبادل نظر درباره دستاوردهای جدید علمی و و کاربردی در ارتباط با علوم‌زمین و گرایش‌های وابسته به علوم‌زمین، نخستین کنگره بین‌المللی زمین‌شناسی کاربردی از شش تا هشت اردیبهشت در مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، حبیب ملایی دبیر کنگره بین‌المللی زمین شناسی کاربردی گفت: پس از برگزاری موفق نخستین کنگره ملی زمین‌شناسی کاربردی ایران در سال 1386، گروه زمین‌شناسی دانشگاه آزاد مشهد نخستین کنگره بین‌المللی زمین شناسی کاربردی را در جوار بارگاه ملکوتی حضرت ثامن‌الائمه(ع) برگزار می‌کند.

وی تبادل نظر درباره دستاوردهای جدید علمی و و کاربردی در ارتباط با علوم‌زمین و گرایش‌های وابسته را به عنوان مهم‌ترین هدف برگزاری این کنگره عنوان کرد و گفت: علاوه بر موضوعات اصلی علوم‌زمین مانند اکتشاف و استخراج، معدن، نفت، ژئوفیزیک، محیط‌زیست، مسئله ظرفیت‌ و منابع پایدار زمین‌شناسی و سایر مسائل مرتبط به علوم‌زمین از موضوعات مهم این کنگره خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه باید دنبال راه‌هایی بود که بتوان به راحتی تبادل نظر وآگاهی از این تحقیقات وسیع و متنوعی که در بخش‌های مختلف زمین شناسی صورت می‌گیرد، انجام شود، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین مراکز مختلف علمی کشور در این راستا کتابخانه‌های دیجتالی را راه‌اندازی کرده‌اند اما این کافی نیست‌.

عضو هیئت علمی زمین شناسی دانشگاه آزاد مشهد با بیان اینکه ما در گروه زمین‌شناسی و به طور کلی در دانشگاه آزاد چهار راهبرد را در سطوح مختلف تعریف کرده‌ایم، عنوان کرد: این سطوح شامل حرکات کوتاه مدت، میان مدت، سطح پایدار و همیشگی است.

ملایی درباره اقدامات میان مدت برگزاری کنگره نیز گفت: این اقدامات شامل شرکت استادانی دانشگاه در کنفرانس‌های بین‌المللی در دنیا و برگزاری کنگره‌های بین المللی با استاندردهای بالا در ایران است بدین معنا که اعضای کمیته علمی کنگره در سطح بین‌المللی باشد و از کشور‌های مختلف با گرایش‌های مرتبط با کنگره انتخاب شوند.

وی درباره ویژگی کنگره بین‌المللی استاندارد خاطر‌نشان کرد: در این کنگره‌ها داوری دقیق مقالات توسط داوران داخلی و خارجی باید انجام شده، شرکت تعداد دانشمندان خارجی در یک حد قابل قبولی که شایسته یک کنگره بین‌المللی باشد، مجموع مقالات چاپ شده، ارائه‌دهندگان و سپس صدور گواهی دقیق بوده و‌ یک نتیجه محسوس از این گردهمایی‌ها کسب شود.

به گفته دبیر نخستین کنگره بین‌المللی زمین شناسی کاربردی سطح پایدار و همشیگی نیز در این سطح شامل راه‌اندازی مجله‌های علمی و پژوهشی در سطح بین‌المللی و زبان مشترک علمی دنیا است که این مجلات موجب تبادل جدیدترین کارهای تحقیقاتی در ایران و جهان می‌شود.

وی درباره فعالیت‌های انجام شده در این کنگره نیز گفت: تشکیل کمیته علمی به تعداد 28 نفر که 14 نفر آنها از کشورهای مختلف جهان از قبیل آمریکا، کانادا، فرانسه، ترکیه، هندوستان، مونته نگرو، اسلواکی و ... بوده، راه‌اندازی وب سایت کنگره به دو زبان انگلیسی و فارسی، طراحی و آماده سازی پوستر کنگره، استخراج اطلاعات و نشان پستی و الکترونیکی دانشگاه‌ها و متخصصین داخلی و خارجی، ارسال پوستر از طریق پست به هزار دپارتمان خارجی مرتبط با علوم زمین از جمله این اقدامات است.

به گفته ملایی ارسال پوستر به بیش از 500 دپارتمان، سازمان و شرکت‌های مرتبط با علوم زمین در چند نوبت، مکاتبه الکترونیکی با بیش از 14 هزار پست الکترونیکی متخصصان علوم زمین به چهار زبان زنده دنیا شامل فارسی، انگلیسی، فرانسه و عربی و مکاتبات و ملاقات‌های متفاوت با مدیران مختلف استانی، کشوری و نمایندگان مجل به منظور اطلاع‌رسانی، توضیح جایگاه کنگره و جذب کمک‌های خارج از دانشگاه در راستای تامین نیمی از هزینه پیش‌بینی‌شده کنگره از این فعالیت‌ها است.

وی از دریافت 800 چکیده مقاله به این کنگره خبر داد و افزود: از این بین حدود 150 مقاله از 30 کشور جهان و حدود 600 مقاله از متخصصان، اساتید و دانشجویان ایران است.

ملایی ادامه داد: کشور‌های شرکت‌کننده شامل‌ آمریکا، کانادا، آلمان، کرواسی، سوئد، سوئیس، مراکش، الجزایر، سوریه، عراق، ترکیه، چین، روسیه، بنگلادش، هند، پاکستان، مونته نگرو، آذربایجان، ارمنستان، ونزوئلا، مکزیک، آرژانتین، استرالیا، بلغارستان، سریلانکا، یونان، لبنان، عمان، نیجریه، اتیوپی، دانمارک و ساحل عاج خواهند بود.


نظر شما :