پیوند محیط زیست و علم زمین‌شناسی ناگسستنی است

۰۶ اردیبهشت ۱۳۸۹ | ۱۲:۱۶ کد : ۱۹۹۴۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۱
پیوند علم زمین‌شناسی و محیط زیست برای ایجاد بستری مناسب جهت زندگی بشر و...

پیوند علم زمین‌شناسی و محیط زیست برای ایجاد بستری مناسب جهت زندگی بشر و توسعه پایدار امری ناگسستنی و انکارناپذیر است.

به‌گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور،‌ دکتر محمدی‌زاده، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در کنگره بین‌المللی زمین‌شناسی کاربردی که صبح امروز در مشهد برگزار شد، با بیان این‌که زمین مهد تولد، رویش، رشد و بالندگی بشر است، گفت: آب، خاک و هوا به عنوان سه عنصر محیط زیست، ارتباط ناگسستنی با مفهوم حیات و علم زمین‌شناسی دارد.

وی با بیان این‌که انسان از بدو تولد به شناخت زمین و محیط اطراف خود پرداخته است، یادآور شد: انسان برای تداوم زندگی و حیات خود همواره با زمین در ارتباط بوده و در حال حاضر با تحقیق و کندوکاو در اقیانوس‌ها و دریاها و زمین اطراف خود به توانایی‌های بالای علمی و صنعتی در عرصه علوم‌زمین دست یافته است.

محمدی‌زاده با بیان این‌که به دلیل عدم تعادل بین زمین و محیط‌زیست ناپایداری گسترده‌ای در زندگی بشر به‌وجود آمده است، خاطرنشان کرد: زمین منبع تمدن بشری است و انرژی لازم برای چرخه صنعت را از طریق سوخت‌های فسیلی در اختیار او قرار می‌دهد که برهمین اساس بهبود رابطه زمین و انسان و توجه بیشتر به محیط زیست امری ضروری است.

رییس سازمان حفاظت از محیط ‌زیست با بیان این‌که بهره‌برداری از معادن در حوزه اقتصادی و گردش‌‌های مالی انسان تأثیر بسزایی داشته است، گفت: زمین به عنوان سکونت‌گاه بشر دارای معادن گسترده‌ای است که مسیر تمدن را طی کرده و برای زیست انسان انواع سازه‌ها بر روی آن احداث شده است.

وی افزود: پیکره زمین دارای نقش و حیات و نعمات زیادی برای انسان است و در خدمت بالندگی و رشد تمدن بشری قرار گرفته که برهمین اساس باید آن‌طور که شایسته است آن‌را شناخت و برنامه‌ریزی‌های مناسب در جهت بهره‌وری صحیح از آن داشت.

معاون رییس‌جمهور با بیان این‌که باید ارتباط زمین‌شناسی و محیط‌‌زیست به عنوان یک دانش پایه موردنظر مردم و مسئولان قرار گیرد، افزود: شناخت قوانین و مقررات و فرآیندهای زمین، ما را در آشنایی بهتر با محیط زیست یاری می‌دهد به نحوی که به حفاظت و صیانت از کره زمین بپردازیم.

محمدی‌زاده معدن‌کاری را یکی از قدیمی‌ترین علوم بشر و اساس توسعه یادکرد و گفت: اثرات معدن‌کاری بر محیط‌زیست بسیار زیاد و عمیق است و فعالیت‌های اکتشافی، استخراجی، فرآوری موادمعدنی و باطله‌ها بر محیط‌زیست تأثیر فراوان دارد.

وی رعایت استاندارد و تدوین ضوابط مناسب برای بهره‌برداری از زمین را بسیار ضروری ذکر کرد و یادآور شد: در بخش بهره‌برداری از معادن و تخریب محیط‌زیست مشکلات فراوانی وجود دارد که با توجه و اهتمام مسئولان اثرات مخرب معادن بر محیط‌زیست کاهش خواهد یافت.

رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست آلودگی، حفاری، انفجار، بارگیری، تخلیه، ایجاد ناامنی برای حیات وحش، تجمیع باطله‌های معدنی، تخریب گسترده در چشم‌انداز طبیعت، رهاسازی معادن متروکه رابه عنوان گوشه‌ای از آثار مخرب معادن بر محیط‌زیست یاد کرد و گفت: در کنار رعایت استانداردهای لازم، توجه به روش‌های نوین و مناسب بهره‌برداری، گسترش تحقیقات و راهکارهای عملی برای کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی امری ضروری احساس می‌شود.

وی یادآورشد: زمان آن رسیده تا در کشورمان برای هر گرم خاک، هر متر مکعب آب و هرمقدار از حجم هوا ارزش‌گذاری مناسب انجام شود.

معاون رییس جمهور، زمین‌شناسی پزشکی را به عنوان نمونه‌ای بارز و عینی از شاخه‌های علوم‌زمین یاد کردو گفت: این دانش ارتباط تنگاتنگ عوامل زمین‌شناسی با انواع بیماری‌های مرتبط با عناصر طبیعی موجود در زمین را بررسی می‌کند که متولیان زمین‌شناسی و محیط‌زیست کشور باید بیشتر به این علم بپردازند.

محمدی‌زاده توجه به مخاطرات زمین‌شناسی که تأثیرات مستقیمی بر محیط‌زیست و فضای زندگی بشر دارد را یکی از ارکان مهم توسعه و ایجاد محیط‌ مناسب برای زیست انسان و جلوگیری از خشکسالی و بیابان‌زایی یاد کرد.

وی همچنین ژئوتوریسم را به عنوان بخش مهمی در طبیعت‌گردی و آشنایی عموم با طبیعت و زمین و محیط اطرافشان معرفی کرد و یادآور شد: با توجه به پتانسیل بالای ایران در بخش ژئوتوریسم عزم دستگاه‌های متولی در ارتقای این بخش ضروری به‌نظر می‌رسد.

رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به گرایش‌های گسترده زمین‌شناسی و شاخه‌های میان رشته‌ای این علم و لزوم دستیابی به توسعه پایدار در کشور به کمک این علوم و حفاظت و صیانت از محیط‌زیست، باید فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی برای بهره‌برداری مناسب از ذخایر زیرزمینی و ارتباط بیشتر دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور را گسترش دهیم.


نظر شما :