همایش فناوری‌های نوین زمین‌شناسی و اکتشاف در تاجیسکتان آغاز به کار کرد

۲۶ آذر ۱۳۸۹ | ۱۸:۵۵ کد : ۱۹۹۵۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۱۲
همایش یکروزه نقش فناوری‌های نوین در علم زمین‌شناسی و اکتشاف، با همت...

همایش یکروزه نقش فناوری‌های نوین در علم زمین‌شناسی و اکتشاف، با همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و ارسال پیام وزیر صنایع و معادن کشورمان در تاجیکستان افتتاح شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس علی‌اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن کشورمان با ارسال پیامی به همایش یکروزه نقش فناوری‌های نوین در علم زمین‌شناسی که با همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در جمهوری تاجیکستان برگزار شد، حمایت خود را از توسعه مناسبات دو کشور اعلام کرد.

 در متن این پیام آمده است: با درود و تهییت به شما عزیزان حاضر در همایش یک روزة فناوری‌های نوین زمین‌شناسی و اکتشاف و سایر ملت شریف تاجیک که با یکدیگر ریشه فرهنگی دیرینه داریم، بیش از هر چیز لازم می‌دانم، اعلام نمایم بسیار مشتاق بودم تا در کنار پژوهشگران و علاقمندان زمین‌شناسی و اکتشاف جمهوری تاجیکستان باشم و چه خوب بود تا در جمع شما پژوهشگران حضور داشته تا شاهد تلاش‌های پر ارزش شما در راستای توسعه همه جانبه کشور دوست، تاجیکستان باشم.

با توجه به سابقه تاریخی و روابط دوستانه، دور جدید همکاری‌های دو کشور جمهوری تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران از زمانی آغاز گردید که دولت‌مردان تاجیک بر آن شدند تا با همیاری ملت شریف خود در کلیه امور اقتصادی، فرهنگی و علمی صاحب رأی بوده و برای برداشتن گام‌هایی استوار، تلاشی مجدّانه برای توسعه همه جانبه داشته و به افتخارات دیرینة خود نزدیک و نزدیک‌تر گردند. گزینه برتر برای دستیابی به این هدف انجام امور زیربنایی بود که می‌توانست، برداشتن گام‌های استواری را ممکن سازد.

از جمله امور زیربنایی و بنیادی که می‌توانست در شئون مختلف اثر‌گذار باشد انجام پژوهش‌های بنیادی علوم زمین بود که دستاورد آن می‌تواند ضمن تهیه اطلاعات پایه، در اموری همچون شناخت توانایی‌های معدنی، منابع انرژی، مهندسی سازه‌ها، کشاورزی، شناخت و چگونگی بهره‌گیری بهینه از ذخایر آب‌های زیرزمینی، شناسایی فرآیندهای پدیدآورنده و کنترل‌کنندة مخاطرات زمین‌شناختی، زمینه و زیرساخت‌های لازم برای رشد فعالیت‌های دانایی محور و ارتقاء سهم معدن و صنایع معدنی را در تولید ناخالص ملی فراهم آورد.

با توجه به موارد یاد شده، پس از فراهم شدن شرایط لازم برای همکاری دو جانبه سازمان زمین‌شناسی تاجیکستان و سازمان زمین‌شناسی ایران، سه محور اساسی ایجاد پایگاه داده‌های علوم زمین، ژئومتیکس و IT در دستور همکار‌ی‌ها قرار گرفت تا ابتدا با گردآوری داده‌های علوم زمین و پردازش آنها، که نوعی ثروت ملی است، تلاش گردد تا ضمن پرهیز از دوباره‌کاری‌ها و صرف هزینه‌های گزاف، با تلفیق داده‌ها در پایگاه داده محور، شرایط لازم برای برنامه‌ریزی‌ها و اجرای پروژه‌های ملی ممکن می‌گردد.

در آغاز همکاری‌ها، همکاران من در سازمان‌زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی  ایران به این باور رسیدند که مدیریت مدبرانه و علاقمندی وافر رئیس سازمان زمین‌شناسی تاجیکستان جناب آقای دکتر عظیم ابراهیم می‌تواند اجرایی شدن توافق‌های به عمل آمده در زمینه‌های سه گانة ایجاد پایگاه، IT و ژئومتیکس را سرعت بخشد که همین امر سبب شد تا همکاران ایرانی با دلبستگی بیشتر به همکاری‌های خود ادامه دهند. به گونه‌ای که با پشتیبانی همه جانبه آقای عظیم ابراهیم، این مرکز پایگاهی خواهد بود برای خدمات‌‌دهی علمی به سازمان‌هایی که نیازمند دستاوردهای مطالعات زمین‌شناسی هستند.

در انتقال دانش فنی و آموزش زمین‌شناسان جوان تاجیک، باوری دیگر شکل گرفت و آن علاقمندی وافر کارشناسان برای بهره‌گیری از دانش روز در علوم زمین بود که به نوبة خود می‌تواند درخور تحسین باشد. اکنون زمین‌شناسان آموزش دیدة تاجیک می‌توانند در تدوین و اجرای پروژه‌های مطالعاتی صاحب‌نظر باشند که از نگاه ما، نزدیکی بیشتر به اهدافمان است.

دستاوردهای اشاره شده هدف نهایی و پایانی ما نیست. بنا به پیشنهاد رهبر معظم انقلاب اسلامی، در ایران سال جاری به نام « سال تلاش و کار مضاعف » نام‌گذاری شده است. ما بر آن هستیم که تلاش و کوشش یاد شده منحصر به امور داخلی ایران نباشد. به گفتة دیگر مصمم هستیم تا برای کشورهای دوست، نظیر تاجیکستان، تلاش مضاعف داشته باشیم. و چه نیکو جناب آقای امامعلی رحمان ریاست محترم جمهوری تاجیکستان نیز سال  جاری را سال معارف و فرهنگ تکنیکی برای جمهوری تاجیکستان  نام نهادند تا با یاری خداوند متعال و با تلاش و کار مضاعف به معارف ، فرهنگ و علوم نوین تکنولوژیکی دست یابیم. به همین‌رو است که جوانان و پژوهشگران ایرانی در جمع شما حضور دارند تا برای تجهیز بیشتر مرکز فناوری اطلاعات سازمان زمین‌شناسی تاجیکستان، برنامه‌ریزی و اجرای پروژه‌های پژوهشی و کاربردی همچون شناخت ویژگی‌های لرزه‌زمین‌ساخت تاجیکستان، زمین‌شناسی پزشکی و زمین شناسی دریاچه‌های تاجیکستان را مورد بررسی قرار داده و به نتیجه برسانند.

در اینجا، ضمن تأکید مجدد به همکاری‌های دوجانبه، با هدف شناخت توانمندی‌های یکدیگر، ضروری است به این نکته اشاره داشته باشیم که دولت جمهوری اسلامی ایران مصمم است که با دولت جمهوری تاجیکستان همکاری صمیمانه داشته باشد.

امید است با برپایی این همایش فصلی نو در مطالعات زمین شناسی و اکتشاف در کشور دوست و برادر حمهوری تاحیکستان باشد.

در پایان ضمن تشکر از توجه به عمل آمده و قدردانی برگزار‌کنندگان و دست‌اندرکاران این همایش، برای کلیه شرکت‌کنندگان آرزوی موفقیت دارم.

یادآور می‌شود چندی پیش جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان به منظور توسعه و تعمیق روابط در بخش زمین‌شناسی و اکتشافات مواد معدنی، یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

در این یادداشت‌تفاهم که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان به امضای رؤسای جمهور دو کشور رسید، دو طرف در زمینه همکاری علمی و فنی در بخش پژوهش‌های زمین‌شناسی و اکتشاف به توافق رسیدند.

ایجاد زیربنای تبادل اطلاعات علمی و فنی طرف‌ها به منظور آغاز فعالیت‌های مشترک در بخش پژوهش‌های زمین‌شناسی مهندسی و زیست‌محیطی، مخاطرات زمین، هیدروژئولوژی، روش‌های اکتشافی نوین شامل ژئوفیزیک هوایی و بررسی‌های ماهواره‌ای، زمین‌شناسی اقتصادی، انجام پروژه‌های اکتشافی، پروهش‌های آزمایشگاهی و فرآوری موادمعدنی، ژئوفیزیک زمینی، ژئوشیمی و ایجاد بخش‌های ژئومتیکس و فن‌آوری اطلاعات از اهداف امضای تفاهم‌نامه مذکور بوده است.

گفتنی‌ست؛ تبادل کارشناسان و دانشمندان، تبادل اطلاعات زمین‌شناسی و فنی، برگزاری کنفرانس‌های مشترک، همکاری در بخش پژوهش‌های آزمایشگاهی و فنی، تحقیق برای حفر گمانه‌های اکتشافی، تجزیه و تحلیل اطلاعات زمین‌شناسی و اکتشافی، مطالعه درباره تاریخچه زمین‌شناسی، دیرینه‌شناسی و ژئوکورنولوژی، ذخائر معدنی و توپوگرافی به عنوان بخش‌های اجرایی یادداشت تفاهم همکاری دوطرف یاد شده است.


نظر شما :