به روز نبودن نقشه‌ها یکی از مشکلات تهیه طرح جامع است

۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۹ | ۱۲:۵۹ کد : ۱۹۹۷۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۴
به روز نبودن نقشه‌ها یکی از مشکلات وزارت مسکن و شهرسازی در تهیه طرح....

به روز نبودن نقشه‌ها یکی از مشکلات وزارت مسکن و شهرسازی در تهیه طرح جامع است

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی، در مراسم افتتاحیه هفدهمین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک در سازمان نقشه‌برداری به روز نبودن نقشه‌ها را یکی از مشکلات وزارت‌خانه متبوع خود در تهیه طرح جامع ذکر کرد و گفت: با توجه به محدودیت نقشه‌ها در مرزها این سوال ایجاد می‌شود که چرا با استفاده از علم کنونی نتوانسته‌ایم در مرزها اقدام به تهیه عکس‌های هوایی با مقیاس مناسب کنیم.

وی با اشاره به این که شهرسازی اولی‌تر از قسمت مسکن وزارت مسکن وشهرسازی است، اظهار کرد: مساله شهرسازی در ارائه‌ی برنامه‌ به مجلس و دولت و همچنین در گفتمان‌ها پررنگ است، اما در خروجی توجه چندانی به این موضوع نمی‌شود.

نیکزاد با بیان این که در کشور حداقل 28 میلیارد دلار کار عمرانی مستقیما توسط دولت انجام می‌شود، گفت: با در نظر گرفتن عملکرد شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها این رقم چندین برابر می‌شود و با استفاده از تسهیلات بانکی و همچنین سرمایه بخش خصوصی در بخش مسکن به اندازه کل اعتبارات عمرانی کشور کار انجام می‌دهیم.

وی با تاکید بر این که کار عظیمی در کشور در حوزه عمران در دولت‌های گذشته و حال در دست انجام است، تصریح کرد: در وزارت مسکن و شهرسازی پروژه‌هایی در مقیاس‌های مختلف از آبرسانی روستایی تا احداث پالایشگاه و نیروگاه با گردش مالی بسیار زیاد انجام می‌شود.

نیکزاد گفت: اگر بخواهیم به صورت عالمانه و با تدبیر منابع مالی و توسعه‌ی کشور را مدیریت کنیم استفاده از اطلاعات و داده‌های مکانی و توصیفی نقش مهمی پیدا می‌کند.

وزیر مسکن و شهرسازی ادامه داد: مکان یابی برای احداث پالایشگاه‌ها و نیروگا‌ه‌ها گازرسانی و آبرسانی بررسی رشد و استقرار جمعیت و شناسایی مسیرهای درست احداث راه و راه‌آهن در جهت کاهش خسارات فیزیکی و جانی به داده‌های مکانی نیاز دارد و با توجه به این امر به عمق وجود و نیاز به استفاده از علم نقشه‌برداری پی می‌بریم، مگر این‌که طراحی بهینه را از ما باز خواست نکنند.

وی با بیان این که استفاده از علم نقشه‌برداری باعث بهینه شدن نتیجه کارها می‌شود خاطرنشان کرد، نقشه‌برداری علمی است که از رشته‌های هفت‌گانه ساختمان به شمار می‌رود. درباره این موضوع به خوبی صحبت می‌کنیم، اما در عمل این علم از جایگاه مناسبی که باید منجر به توجیه‌پذیر بودن طرح ها از نظر اقتصادی باشد، برخوردار نیست.

او در ادامه با بیان این که از من به عنوان خادم ملت در بخش مسکن یاد می‌کنند، تصریح کرد: در سفرهای استانی بیش از 98 درصد مسائل مربوط به مسکن است و تا به امروز به یاد ندارم کسی از من درباره شهرسازی سوال کرده باشد، این در حالی است که مسکن بدون شهرسازی و شهرسازی بدون مسکن بی‌معناست.

وزیر مسکن و شهرسازی در هفدهمین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک خاطرنشان کرد: اگر مسوولیت اسکان فردی را به عهده داریم، باید اسکان جمعی را نیز در نظر بگیریم تا در آینده مورد سوال از طرف آیندگان درباره شهرها قرار نگیریم.

وی با بیان این که از زمان ورود به وزارت مسکن با تمام جوامع تخصصی جلسه داشته‌ایم، اظهار کرد: وزارت مسکن و شهرسازی سازمانی فرابخشی است و ما در این بخش چیزی را برای خودمان نمی‌خواهیم و اگر کسی راهکاری بهتر درباره مسکن و شهرسازی رایج در کشور دارد، ارائه کند، گوش شنوا داریم و می پذیریم.

وی ادامه داد: بخواهیم و یا نخواهیم مسوولیت تهیه طرح‌های توسعه و عمران طرح‌های جامع و تفصیلی در مقیاس‌های ملی و محلی به عهده وزارت مسکن و شهرسازی است و تهیه این طرح‌ها نیازمند اطلاعات کافی و مکانی از پهنه سرزمین و کلیه نقاط شهری است.

این مقام مسئول با بیان این سوال که چرا طرح‌های ما موفق نبوده است؟ گفت: زیرا به قانون پایبند نیستیم، به طوری که در کشور هنوز مهر تصویب طرحی خشک نشده است سبب تغییر و تحولات می شود و برخی کمیسون‌هایی که جهت رفع مشکل در مواقع اضطراری در اختیار مسئولان گذاشته می‌شود، منبعی برای برهم زدن طرح تهیه شده توسط عاقلان وعالمان دغدغه دار برای توسعه شهری می شود.

نیکزاد با تاکید بر این‌که پایبندی به قانون در بخش شهرسازی در دنیا مانند کشور ما نیست، اظهار کرد: متولی تهیه و اجرای طرح توسعه‌ی شهری وزارت مسکن و شهرسازی است، اما در این راستا نیازمند به اطلاعات به روز و تفصیلی هستیم.

به گفته او اطلاعات وسیع و به روز در جهت استفاده بهینه و پیش‌بینی ساز و کارهای لازم سبب می شود انسان در یک محیط GIS قرار گیرد و باید بتوایم از این سیستم به صورت درست استفاده کنیم.

وی با اشاره به ایجاد محیط GIS در دستگاه‌های اجرایی اظهار کرد: استفاده از این امکانات نیازمند هماهنگی کلیه‌ی دستگاه‌ها است. به عبارت دیگر اگر بتوانیم محیط GIS را در یک دستگاه اجرایی برقرار کنیم، اما سایر دستگاه‌ها توان انجام چنین کاری را نداشته باشند، فایده‌ای ندارد.

او در ادامه با تاکید بر این که ایجاد این محیط و حرکت جمعی نیازمند عزم ملی است، تصریح کرد: عزم ملی اجباری از بالاترین مقام اجرایی استان یا یک کشور است و در صورتی که همکاران در سازمان شهرداری ها و سایر دستگاههای اجرایی با ما در ارتباط نباشند، بعد از مدتی امکان استفاده از این محیط میسر نخواهد بود.

به گفته وی از هزار و 192 شهر کشور 500 شهر دارای طرح جامع و سایر شهرها دارای طرح‌های هادی هستند.

نیکزاد در ادامه با اشاره به این که شهر، موجودی زنده و پویاست، اظهار کرد: در کشور ما هزینه شهرنشینی نهادینه نیست و به استثنای تهران که سرانه درآمدی هر نفر 970 هزار تومان است، در سایر شهرها این میزان حدود 20 تا 100 هزار تومان است که با این رقم امکان سالم و شاداب بودن موجود زنده‌ای به نام شهر میسر نیست.

این مقام مسئول در ادامه گفت: اگر 17 هزار میلیارد تومان بودجه مورد نیاز اداره کردن شهرداری‌های کشور است، دولت‌ها و به ویژه دولت نهم و دهم دید ویژه ای را داشته است، اما چون حاضر نیستیم هزینه شهر نشینی را پرداخت کنیم، مشکل ایجاد می شود.

وزیر مسکن و شهرسازی با بیان این که شهرها را به صورت علمی مدیریت نمی‌کنیم، اضافه کرد: برای تهیه نقشه راه نیازمند اطلاعات و استفاده از تکنیک‌های سازمان نقشه برداری تا بتوانیم طرح‌های توسعه و درستی تهیه کنیم.

وی اظهار کرد: برای اینکه نگرش علمی به توسعه داشته باشیم، نیازمند اطلاعات جدی و تکنیک‌های سازمان نقشه برداری هستیم و باید دید که آیا خروجی طرح تهیه شده در عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

او با اشاره به این که در کلیه‌ بخش‌ها به استفاده از جایگاه سازمان نقشه‌برداری نیاز داریم، تصریح کرد:‌ نقشه‌برداری به عنوان یکی از رشته‌های هفت گانه ساختمان باید مورد استفاده قرار گیرد و از دست‌اندرکاران می‌خواهم که جلسه‌ای را برگزار کرده و درباره ارائه سرویس دهی در امر نقشه برداری صحبت کنند.

وی افزود: بهینه بودن طراحی در جایگاهی به نام دولت نمی‌تواند قوی‌تر از بخش خصوصی باشد، زیرا بخش خصوصی از نظر فنی و علمی بالاتر و با تجربه تر از دولت است، اما این به معنای ضعف و نا کارآمدی دولت نیست.

او با اشاره به این که در کشورما مسائل نرم‌افزاری، تحقیقاتی و پژوهشی به درستی مورد توجه قرار نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: موضوع تحقیق و پژوهش در کشورما جا نیفتاده است، به طوری که حتی در زمان بودجه‌نویسی می‌گویند مجاز است و از واژه مکلف است استفاده نمی‌کند.

 گفتنی‌ست این همایش با همکاری و حمایت علمی گروه مهندسی نقشه برداری پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران و دانشکده مهندسی نقشه‌برداری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار می‌شود و تا 22 اردیبهشت ماه ادامه دارد.

یادآور می‌شود؛ ژئوماتیک شامل علوم و فنون مهندسی نقشه‌برداری و گرایش‌های مختلف این رشته است. به عبارتی تمام بخش‌های این رشته کاربردهای مختلف نقشه و اطلاعات مکانی در حوزه‌های متنوع عمرانی، برنامه‌ریزی و مدیریت را شامل می‌شود.


نظر شما :