مناسبات معدنی و زمین‌شناسی ایران و برزیل توسعه می‌یابد

۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹ | ۰۵:۳۹ کد : ۱۹۹۸۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۹۷
با امضای هشت سند همکاری صنعتی و اقتصادی میان ایران و برزیل، مناسبات....

با امضای هشت سند همکاری صنعتی و اقتصادی میان ایران و برزیل، مناسبات معدنی و زمین‌شناسی دوطرف توسعه خواهد یافت.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در پایان چهارمین همایش اقتصادی ایران و برزیل سند جامع همکار‌ی‌های معدنی و زمین‌شناسی و سند همکاری‌های نفتی، به امضای وزیر صنایع و معادن کشورمان و وزیر معدن و انرژی و همچنین رئیس آژانس نفت برزیل رسید که بر همین اساس امید می‌رود همکاری دو کشور در بخش زمین‌شناسی و معدن بیش از گذشته توسعه یابد.

بنابراین گزارش، دکتر احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، طی سخنانی در این مراسم نوید داد، سقف مبادلات اقتصادی ایران و برزیل طی یک سال آینده به ده میلیارد دلار برسد.

احمدی‌نژاد همچنین با اشاره به اینکه برزیل در قلب آمریکای‌جنوبی و ایران در قلب خاورمیانه دارای شرایط منحصربه‌فرد و نقش تعیین‌کننده‌ای است، خاطرنشان کرد: دو کشور مصمم هستند،‌ با نگاه راهبردی، پایه روابط طولانی مدت را برپا کنند.

در ادامه "لولا داسیلوا"، رئیس جمهوری برزیل هم، با تاکید بر لزوم توسعه روابط ایران و برزیل،‌ به ویژه در شرایط بحران اقتصادی کنونی در جهان گفت: بحران مالی جهان نشان از سازماندهی دوباره اقتصادی است و بازارهای نوظهور نیاز به اقتصاد جدید در جهان دارند.

داسیلوا با بیان این که لازم است ایران و برزیل، نظام چندجانبه تجاری داشته باشند تا پاسخگوی نیاز جهان درحال توسعه باشند، یادآور شد: ایران یکی از شرکای اصلی برزیل محسوب می‌شود و برزیل علاقمند افزایش روابط با ایران است.

رئیس‌جمهوری برزیل خاطرنشان کرد: علیرغم آنکه طی سال‌های اخیر تجارت دو کشور افزایش چشمگیری داشته است، پتانسیل‌های فراوانی برای توسعه همکاری‌های دوجانبه در همه زمینه‌ها وجود دارد.

داسیلوا ارزش توافقنامه های امضا شده امروز دوکشور را یک میلیارد یورو به مدت 5 سال دانست و افزود: هم اکنون پایه و اساس محکمی بین روابط تجاری دو کشور ایجاد شده و این روابط آینده درخشانی پیش رو دارند.

گفتنی‌ست، چندی پیش آنتونی سالگادو سفیر برزیل در تهران در دیدار با احمد خادم‌المله قائم‌مقام وزیر صنایع و معادن در امور بین‌الملل تحقق اراده سیاسی قوی روسای‌جمهور دو کشور برای توسعه روابط  ایران و برزیل را مستلزم برداشتن گام‌های بلند در زمینه همکاری‌های صنعتی، معدنی ، اقتصادی و انر‍ژی میان دو کشور دانست.

یادآور می‌شود، برزیل از نظر معادن بسیار غنی بوده و ذخیره آهن آن در جهان مقام اول را داراست. همچنین دارای معادن وسیعی از سنگ‌های قیمتی، توریم، منگنز، بوکیست، نیکل، سرب، قلع، آزبست، کروم، طلا، تنگستن، و مس بوده و معادن زغال‌سنگ، بریلیوم، میکا، الماس، فسفات و نفت نیز وجود دارند که همین امر فصل جدیدی را میان دو کشور برای توسعه و تعمیق روابط  دوجانبه بر بخش زمین‌شناسی و معدنی خواهد گشود.


نظر شما :