نخستین سمینار بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی برگزار می‌شود

۲۲ خرداد ۱۳۸۹ | ۰۶:۵۰ کد : ۲۰۰۱۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۲
نخستین سمینار بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی 24 تا 26 خرداد ماه سال جاری در...

نخستین سمینار بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی 24 تا 26 خرداد ماه سال جاری در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس فرح رحمانی، دبیر علمی سمینار بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی گفت: این همایش از چندین جنبه از اهمیت زیادی برخوردار است و با توجه به فعالیت‌های انجام شده در ایران در زمینه تحقیقات موضوعی و منطقه‌ای کشورمان به عنوان نماینده تحقیقات زمین‌شناسی پزشکی در منطقه خاورمیانه از سوی انجمن بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی  به نام IMGA  پذیرفته شده است.

وی با اشاره به تهیه دو اطلس بزرگ و به عبارتی نخستین اطلس‌های جهانی زمین‌شناسی پزشکی و دامپزشکی در ایران، تصریح کرد: اطلس زمین‌شناسی پزشکی در خصوص شیوع سرطان‌های کشور و نخستین اطلس زمین دامپزشکی کشور با عنوان شیوع بیماری‌های مشترک انسان و دام، مورد توجه انجمن بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی و بسیاری از کشورها قرار گرفته و از طرف انجمن برای بسیاری از کشورها ارسال شده است.

رحمانی افزود: در کنار این اطلس‌ها تهیه چندین اطلس شیوع بیماری‌های دامی و انسانی نیز در سطح استان‌ها انجام شده است که در مراسم افتتاحیه همایش رونمایی خواهد شد، بنابراین نخستین همایش بین‌المللی زمین پزشکی افتخار ملی است که در سطح دنیا برای اولین بار در ایران برگزار می‌شود.

دبیر علمی سمینار به اهداف برگزاری این همایش اشاره کرد و افزود: با توجه به این که زمین‌شناسی پزشکی علم بین رشته‌ای است برای ایجاد تعامل و همکاری بین دانشمند‌ان علوم‌زمین، پزشکی و اساتید در سطح داخل و خارج از کشور از مهمترین اهداف است‌.

وی مهمترین هدف این همایش را ارائه اهمیت شناسایی خطرات عوامل ژئوژنیک یا زمین‌زاد مربوط به عوامل و ریسک فاکتورهای زمین‌شناسی یاد کرد و گفت: شناسایی و دسته‌بندی ریسک فاکتورهای محیطی موثر در بروز بیماری‌های با منشاء محیطی بسیار مهم است و سپس شناسایی شیوع کلیه بیماری‌ها مزمن و حاد و میکروبی که می‌تواند به طور مستقیم و یا غیرمستقیم در سلامت و انسان و حیوانات نقش موثری داشته باشد مدنظر این همایش قرار خواهد گرفت.

دبیر  سمینار بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی خاطرنشان کرد: شناسایی عوامل مؤثر در بروز بیماری‌های کرونیک مانند (قلبی، عروقی، تنفسی، دستگاه گردش خون، تمامی سرطان‌ها، بیماری مشترک انسان و دام، بیماری عفونی با منشاء محیطی، بیماری‌های میکروبی، انگلی و ویروسی)، شناسایی تاثیر ریزمغذی‌ها و عناصر کمیاب در محیط طبیعی بر اساس ترکیب طبیعی زمین و شناسایی محیط های غنی و فقیر و تاثیر درازمدت بر ارکان سلامت جوامع حیاتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

گفتنی‌ست این همایش به همت انجمن بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی، مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد، کمیسیون ملی یونسکو در ایران، دانشگاه تهران و شیراز، سازمان یونسکو، موسسه تحقیقات خاک و آب، گروه زمین‌شناسی پزشکی، معاونت سلامت وزارت بهداشت و درمان، مرکز تحقیقات سرطان و پژوهشکده علوم و فنون هسته‌ای در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی‌ کشور برگزار می‌شود.


نظر شما :