آرسنیک، عامل گسترش کمربند سرطان از ترکیه تا بنگلادش

۲۵ خرداد ۱۳۸۹ | ۱۵:۴۰ کد : ۲۰۰۳۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۴
وجود برخی سنگ‌ها و پرتوزایی کانی‌های حاوی آرسنیک از عوامل زمین‌شناختی احتمالی موثر در شیوع سرطان در گستره ...

وجود برخی سنگ‌ها و پرتوزایی کانی‌های حاوی آرسنیک از عوامل زمین‌شناختی احتمالی موثر در شیوع سرطان در گستره کمربند سرطان از ترکیه تا بنگلادش است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر مهین گزانی، رئیس گروه علوم‌ کمیسیون ملی یونسکو در مراسم افتتاحیه اولین همایش بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی ضمن بیان این مطلب گفت: یکی از برنامه‌های پنج‌گانه بین‌المللی علوم طبیعی یونسکو، برنامه بین‌المللی علوم‌زمین و زمین‌شناسی است که از سال 1972 و در قالب پروژه‌های مشترک بین یونسکو و اتحادیه بین‌المللی علوم زمین‌شناسی ایجاد شد و سپس در جهت تسهیل همکاری‌های بین‌المللی بین دانشمند‌ان و پژوهشگران علوم زمین فعالیت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: با طرح و اجرای پروژه‌های درازمدت، سفرهای علمی، برگزاری کارگاه‌ها و تبادل اطلاعات نه تنها علوم‌زمین را در سطح جهانی ارتقاء می بخشد، بلکه سلامت و رفاه بشر را از طریق توسعه این علم و بهره‌وری درست از منابع‌زمین و نیز کاهش بلایای تضمین می‌کند.

گزانی با بیان این که این برنامه تاکنون 588 طرح را با همکاری و حمایت یونسکو کشورهای عضو از سراسر جهان انجام داده، یادآور شد: برنامه بین‌المللی علوم زمین از طریق کمیته ملی از شهریور سال 66 در کشور آغاز شد که کمیته ملی برنامه زمین‌شناسی ایران یکی از 13 کمیته تخصصی وابسته به کمیسیون ملی یونسکو در ایران و در حوزه زمین‌شناسی است که تاکنون پژوهش‌های متعددی را تعریف و حمایت کرده است.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر زمین‌شناسی پزشکی از جمله تخصص‌هایی است که در سراسر جهان از جمله اروپای شمالی و کانادا مورد توجه قرار گرفته و در آسیا نیز طبق بررسی‌های به عمل آمده مشخص شده که بیشترین نرخ بیماری سرطان از منطقه از ترکیه آغاز و تا کشور بنگلادش ادامه دارد.

گزانی با بیان این که کمربند سرطان به عنوان یک کمربند زمین‌ساختی سبب آلودگی و بیمارزایی شده، بیان کرد: برخی سنگ‌ها و کانی‌های حاوی آرسنیک شناسایی شده و در برخی از آب‌ها زمینه پرتوزایی مقداری از کانی‌ها فراهم است.

وی خاطرنشان کرد: کنفرانس حاضر به پیشنهاد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار و با اولویت بالای کمیسیون ملی یونسکو ــ ایران و کمیته ملی برنامه زمین‌شناسی ایران ــ در قالب برنامه مشارکت یونسکو مطرح شد که امید است تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه سبب ارائه طرحی در قالب برنامه‌های IGCT یونسکو با حمایت و همکاری کشورهای منطقه شود.


نظر شما :