احتمال تاثیر سیلیس خاک گلستان در آسیب‌پذیری مری در برابر سرطان

۲۹ خرداد ۱۳۸۹ | ۰۵:۲۵ کد : ۲۰۰۳۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۵
مجری طرح ملی بررسی سرطان مری در استان گلستان .....

مجری طرح ملی بررسی سرطان مری در استان گلستان با اشاره به تاثیر عوامل پیچیده مختلف در بروز سرطان‌ها از تاثیر احتمالی سیلیس موجود در خاک گلستان در آسیب فیزیکی به مری و مساعد کردن آن برای ابتلا به سرطان خبر داد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر فرید مُر، مجری طرح ملی بررسی سرطان مری در استان گلستان در حاشیه برگزاری اولین همایش بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی گفت: حوزه زمین‌پزشکی به بررسی عوامل زمین زاد (ژئوژنیک) یعنی ترکیباتی که در داخل زمین وجود دارد و یا انسان زاد (آنتروپوژنیک) که در اثر فعالیت‌های معدنی و صنعتی می‌تواند موجب ایجاد سرطان و یا بیماری‌های دیگر شود می‌پردازد.


وی تصریح کرد: زمین‌شناسی پزشکی، حوزه‌ای میان رشته‌ا‌ی است که با حوزه‌هایی مانند اپیدمیولوژی‌و... دلایل بیماری‌های خاصی را در منطقه‌ای مشخص بررسی‌می‌کند که در حال حاضر نیز موضوع سرطان مورد بررسی قرار گرفته است.


مُر، علت انتخاب استان گلستان برای اجرای این پروژه را-که توسط یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه شیراز انجام می‌شود- شیوع بسیار بالای سرطان مری در استان گلستان نسبت به سایر مناطق دنیا عنوان کرد و گفت: پدیده بسیار پیچیده‌ای مانند سرطانزایی با ریسک فاکتورها(عوامل خطرزا) مختلف مرتبط است و نمی‌توان تنها یک عامل را در بروز آنها موثر دانست و باید عوامل بسیاری در نظر گرفته شود که نتایج آن در چارچوب‌های آماری بررسی و پارامترهای خطرزایی آن مشخص شود.


وی با اشاره به انجام پروژه طرح ملی بررسی سرطان مری در استان گلستان گفت: کاری که انجام شده این بود که منطقه به محیط‌های مختلف تقسیم شد و در حقیقت نگاهی زیست زمین شیمیایی در این رابطه وجود داشت که عنصرها را از سنگ گرفته تا آب، خاک و رسوبات دنبال می‌کند تا مشخص شود هر عنصری که وارد گیاه ودر چرخه غذایی انسان وارد می‌شود، چه تاثیری دارد.


مجری طرح ملی بررسی سرطان مری در استان گلستان با بیان این که نتایجی که از این تحقیقات به دست آمد، برخی جدید و بعضی ناقض نتایج تحقیقات گذشته و بعضی نیز با آن‌ها همخوانی داشت، خاطرنشان کرد: در بررسی خاک و رسوب کانی‌هایی مانند سیلیس و زیرکونیم سختی بالا در آنها مشاهده شد که این عوامل می‌توانند باعث ایجاد خراش در مری شده و زمینه مستعدی را برای ابتلا به سرطان مری فراهم کند که اگر چای داغ و یا آبی نوشیده شود که دارای عنصری بالا باشد و ایجاد سرطانزایی کند، خود می‌تواند یکی از عوامل دخیل در این مساله در نظر گرفته شود.


مُر با بیان این که در رسوبات و غلات نیز عناصری دیده شدند که می‌توانند نقش داشته باشند و در بسیاری از مواقع نیز کمبود برخی از عناصر می‌تواند موجب سرطانزایی شود، گفت: در گام نخست تصویر کلی و داده‌ها جمع‌آوری می‌شوند، اما برای رسیدن به نتیجه تحقیق سال‌ها زمان لازم است که در مدل‌های مختلف‌های آماری ارتباط عناصر با یکدیگر بررسی شود تا بتوانیم بگوییم که کدام‌یک نقش بیشتری می‌تواند داشته باشد و البته بعضی از عوامل مانند ژنتیک، اعتیاد و مصرف موادی مانند تنباکو در اصل زمین شناسی نیستند.


وی با اشاره به رویکرد چرخه زیست‌زمین شیمیایی، اظهار کرد: این چرخه حدود چهار هزار و 600 میلیون سال پیش از جمع شدن یک‌سری عناصر تشکیل شده است که از آن زمان تاکنون نه عنصری خارج و نه عنصری به آن اضافه شده و در نتیجه این عنصر‌ها تنها در جایی به نام زیست کره جا به جا می‌شوند.


این کارشناس اضافه کرد: در حال حاضر در مرحله ای قرار داریم که شناسایی عوامل خطرزا و عواملی که می‌توانند نقش داشته باشند را عنوان کنیم و تمام این تحقیقات باید پیگیری شود کما اینکه این مساله نیازمند همکاری متخصصان سایر رشته‌ها می‌باشد، اما آن چیزی که این گونه پژوهش‌ها را در کشور سخت می‌کند، نبود آمار یا آمار ناصحیح است که بتوانیم این عوامل را به هم ارتباط دهیم.


مر در پایان تصریح کرد: این پروژه نیز تا همین اندازه پیش می‌رفت و از این پس به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مربوط می‌شود که بخواهد آن را ادامه دهد و با تیم قبلی و یا تیم‌های تحقیقاتی دیگری وارد کار شده و ادامه فعالیت‌ها از سر گرفته شود.نظر شما :