نشست هماهنگی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها برگزار شد

۳۰ تیر ۱۳۸۹ | ۱۲:۵۵ کد : ۲۰۱۰۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۰۳
نشست هماهنگی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها امروز با حضور مقامات ستادی و استانی وزارت صنایع و معادن ...

نشست هماهنگی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها امروز با حضور مقامات ستادی و استانی وزارت صنایع و معادن در سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

 به گزارش واحد اطلاع رسانی ستاد تحول صنایع و معادن، هدف ازبرگزاری این نشست هماهنگی روسای سازمانهای صنایع و معادن استانها و ستاد تحول برای اجرای موثر طرح تحول اقتصادی در بخش صنعت و معدن بود.

در این جلسه مهندس سید رضا فاطمی امین- مشاور وزیر و رئیس ستاد تحول صنایع و معادن- طی ایراد سخنرانی اظهار داشت: در مسیر اجرای موفق طرح تحول اقتصادی باید در دو بخش "برنامه ریزی" و "اجرا" نکات و ملاحظاتی را در نظر گرفت. وی گفت: در حوزه برنامه ریزی هرقدر برنامه ها دقیق تر، یکپارچه تر و منسجم تر برنامه ریزی شود، در حین طراحی برنامه قطعاً کار پخته تر خواهد شد و در حین عمل نیز به مشکلات کمتری بر خواهد خورد.

وی با بیان اینکه پیچیده ترین بخش در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها بخش صنعت و معدن است، گفت: تعدد واحدهای صنعتی و معدنی، زنجیره بودن به لحاظ صنعتی، و پراکندگی جغرافیایی واحدها سبب پیچیده تر شدن کار شده اما سعی بر این است که کار را به درستی پیش ببریم.

فاطمی امین به سه محور اساسی در حوزه اجرا اشاره کرد و گفت: "منابع"، "سازماندهی" و "اطلاع رسانی" محورهایی هستند که اگر به آنها خوب پرداخته شود، اجرای طرح مطلوب تر و موفق تر خواهد بود.

وی از طرح هدفمند کردن یارانه ها به عنوان یک کار پردغدغه و پیچیده یاد کرد و گفت: اگر با طرح تحول فعالانه برخورد شود می تواند نقطه عطف  در اجرای آن باشد. وی افزود: مسائل در طرح هدفمند کردن یارانه ها آنقدر بزرگ و گسترده هستند که خواه و ناخواه توجه ها به آن جلب می شود.

رئیس ستاد تحول صنایع و معادن اضافه کرد: مساله دیگر بحث منابع است. این اولین بار است که چنین حجمی از منابع مالی در اختیار وزارت صنایع و معادن قرار گرفته است.

وی مستقل شدن بودجه سالانه دولت از درآمد نفتی و متکی شدن آن به درآمد حاصل از آزادسازی منابع را سومین نقطه عطف یا سکوی پرشی عنوان کرد که در طرح هدفمند کردن یارانه ها قرار دارد و کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

فاطمی امین ادامه داد: نکته بعدی بحث تامین اجتماعی است. وی گفت: سهم 50 درصدی از درآمد هدفمندسازی که در بخش خانوار بازتوزیع می شود در سال اول 100 درصد بصورت نقدی بوده و در سال پنجم 100 درصد غیرنقدی است. یعنی در سال اول تمام 50 درصد بصورت پرداخت مستقیم بین مردم توزیع می شود و به تدریج منابعی که حاصل می شود به تقویت زیر ساخت تامین اجتمای کشور اختصاص می یابد که در بر گیرنده این پیام است که اگر مدیریت به خوبی انجام شود، تامین اجتماعی کشور سرو سامان و بسیاری از نگرانی ها و اضطرابهای اجتماعی کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه قانون کار فعلی اشتباهاً کارفرما را مسئول تامین اجتماعی فرض کرده است، کاهش مشکلات ناشی از این قانون را نمونه ای از مزایای این تغییر ماهیت بازتوزیع ها از نقدی به غیر نقدی دانست و گفت: باید سیستمهای تامین اجتماعی آنقدر تقویت شوند که دیگر جامعه این نقش را از کارفرما انتظار نداشته باشد تا محیط کسب و کار بهتر شود.

رئیس ستاد تحول صنایع و معادن "ایجاد زیرساختهای اطلاعاتی" را پنجمین نقطه عطفی نام برد که در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها وجود دارد. وی در این زمینه گفت: مبنای کار وزارت صنایع و معادن بر مبنای دو منبع آماری است؛ یکی پروانه های بهره برداری که به دلیل بروز نبودن قابل استناد نیست و دیگری که مورد استناد وزارتخانه است، سرشماری مرکز آمار از واحدهای بالای 10 نفر شاغل، که شامل حدود 16700 واحد بوده و البته باز به استناد اسناد وزارتخانه باید 23000 عدد باشد. با توجه به این تناقض ها، لااقل در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها نمی توان از این منابع اطلاعاتی استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد طرح بروز رسانی اطلاعات واحدهای صنعتی و معدنی در این راستا تعریف و اجرا شده است و همچنین طرح سرشماری خانوارها نیز اطلاعات خوبی را در اختیار دولت قرار داده است.  

گفتنی است نشست مذکور با تشریح برنامه های اجریی وزارت صنایع و معادن در بحث هدفمند کرن یارانه ها در حوزه صنعت و معدن تا فردا پنجشنبه ادامه خواهد داشت.


نظر شما :