نقشه‌ زمین‌شناسی دماوند تهیه می‌شود

۰۳ مرداد ۱۳۸۹ | ۰۶:۴۵ کد : ۲۰۱۰۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۲۹
نقشه زمین‌شناسی دماوند برای شناسایی نقاط خطرخیز و احتمال آتشفشانی شدن و....

نقشه زمین‌شناسی دماوند برای شناسایی نقاط خطرخیز و احتمال آتشفشانی شدن و رفتارسنجی آن تهیه می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر جلیل قلمقاش، مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای این سازمان از تهیه نقشه زمین‌شناسی دماوند خبر داد و گفت: به‌خاطر این‌که افکار عمومی و مسئولان نیاز دارند درباره روند فعالیت‌های این قله آتشفشانی اطلاعات کاملی داشته باشند، تهیه نقشه زمین‌شناسی قله دماوند در دستور کار مدیریت زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه نقشه موردنظر در مقیاس یک‌بیست‌و‌پنج‌هزارم و با اولویت مخاطرات آتشفشان‌های نیمه‌فعال کشور تهیه می‌شود، افزود: روش کار مشابه تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی دیگر است و تنها تفاوت موجود اولویت مخاطره آتشفشان است.

قلمقاش خاطرنشان کرد: بسیاری از نقشه‌های زمین‌شناسی با اولویت شناسایی مناطق دارای پتانسیل معدنی تهیه می‌شوند در حالی که شناسایی نقاط خطر‌خیز و احتمال آتشفشانی شدن و رفتارسنجی دماوند اولویت اصلی این نقشه به شمار می‌آید.

مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن ابراز امیدواری از تهیه نقشه‌ زمین‌شناسی دماوند تا پایان سال جاری، یادآور شد: در تهیه این نقشه تلاش می‌شود با شناخت تاریخچه دقیق فعالیت‌های آتشفشانی دماوند در گذشته، اطلاعات لازم برای پیش‌بینی رفتار آن در آینده را در اختیار زمین‌شناسان دیگر قرار دهیم.

قلمقاش افزود: قله دماوند علاوه بر این‌که جزو جوان‌ترین آتشفشان‌های ایران است به عنوان بلندترین قله خاورمیانه هم محسوب می‌شود و دارای ساختار زمین‌شناسی خاصی هم هست.

وی با بیان اینکه این آتشفشان نزدیک تهران است و همواره گاز از دهانه آن خارج می‌شود، یادآور شد: خارج‌ شدن گاز همواره این سئوال را برای مردم به وجود می‌آورد که آیا دماوند یک روز فعالیت آتشفشانی خود را آغاز می‌کند یا خیر و این درحالیست که شکل‌های دیگر مخاطرات طبیعی از جمله آتشفشان و زلزله نیز همواره تهران و ساکنانش را تهدید می‌کند.

مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با بیان اینکه دماوند جزو آتشفشان‌های جوان و نیمه فعال ایران محسوب می‌شود، یادآور شد: باید پایش دقیقی از فعالیت‌های دماوند شامل؛ شدت و مقدار گازهای خروجی از دهانه، دما و ترکیب چشمه‌های اطراف دامنه، لرزه‌نگاری داشته باشیم تا فعالیت احتمالی آن در آینده قابل پیش‌بینی باشد.


نظر شما :