توسعه اقتصادی کشور با فعالیت‌های معدنی گره خورده است

۲۳ آذر ۱۳۸۹ | ۱۸:۳۲ کد : ۲۰۱۸۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۸۶
توسعه اقتصادی با توسعه صنعتی شروع می شود و توسعه صنعتی.....

توسعه اقتصادی با توسعه صنعتی شروع می شود و توسعه صنعتی با توسعه فعالیتهای معدنی گره می‌خورد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، مهندس اکبر طاهری سرپست سازمان صنایع و معادن آذربایجان غربی در مراسم افتتاحیه چهاردهمین همایش انجمن زمین شناسی ایران و بیست و هشتمین گردهمایی علوم زمین که در دانشگاه ارومیه برگزار شد، گفت: توسعه اقتصادی با توسعه صنعتی شروع می شود و توسعه صنعتی با توسعه فعالیتهای معدنی گره می‌خورد و در این میان اکتشاف نخستین حلقه از تولید بوده و بقای تولید در تامین ذخایر جدید از طریق عملیات اکتشافی است.

وی افزود: با توجه به ماهیت غیر قابل تجدید شوندگی معادن می توان گفت این فرصت برای هر کشور تنها یک بار پیش  می آید زیرا میلیون ها سال طول می کشد تا شرایط زمبن شناسی فراهم و یک ماده معدنی تشکیل شود.

طاهری با بیان اینکه آذربایجان غربی به لحاظ ساختار زمین شناسی از این ثروت ملی برخوردار است ، خاطر نشان کرد: این استان با هفت ورقه زمین شناسی در مقیاس 1:250000 و 28 ورقه زمین شناسی 1:100000 پوشش داده شده و تهیه نقشه های زمین شناسی استان با مقیاس 1:50000 و 1:25000 شروع و در دست تهیه است.

وی افزود: همچنین استان با 8 ورقه نقشه توپوگرافی 1:250000 و 103 ورقه نقشه توپوگرافی به مقیاس 1:50000 پوشش داده شده و نقشه های توپوگرافی با مقیاس 1:25000 در 400 ورقه در دست تهیه است.

رئیس سازمان صنایع و معادن آذربایجان غربی با بیان اینکه 3 زون از 20 زون اکتشافات سیستماتیک ناحیه ای کشور که توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مطالعه شده ؛ در این استان واقع است، یادآور شد طی مطالعات انجام شده مناطق امید بخش مشخص شده که پس از اعلام این سازمان برای تکمیل عملیات اکتشافی به بخش خصوصی اطلاع رسانی و واگذار خواهد شد.

وی با بیان اینکه آذربایجان غربی از لحاظ تنوع مواد معدنی رتبه سوم کشوری را داراست، افزود:از 68 نوع ماده معدنی موجود در کشور، 49 مورد در این استان شناسایی شده که 19 نوع آن در مرحله اکتشاف و 30 نوع در مرحله بهره برداری هستند.

طاهری سنگ آهن، سنگ گچ، انواع سنگهای تزیینی، سنگ نمک، نمک آبی، پوکه معدنی، انواع خاکهای صنعتی، طلا،منگنز، تیتان و کرومیت را از مواد معدنی شناسایی شده در آذربایجان غربی یاد کرد.

 رئیس سازمان صنایع و معادن آذربایجان غربی، وجود ذخایر عظیم طلا و دومین معدن بزرگ تیتانیوم کشور با ذخیره قطعی 56 میلیون تن را به عنوان پتانسیل های معدنی این استان یاد کرد.

وی در پایان تصریح کرد این استان علاوه بر مزیت های معدنی با داشتن 995 نفر عضو سازمان نظام مهندسی معدن از لحاظ نیروی انسانی متخصص در رشته های زمین شناسی و معدن از پتانسیل بالایی برخوردار است که 350 نفر از آنان به عنوان مسئول فنی نظارت بر فعالیتهای اکتشافی و بهره برداری از معادن استان را عهده دار هستند.

کلید واژه ها: آذربایجان غربى


نظر شما :