ایران و مالاوی تفاهم‌نامه همکاری‌های فنی در بخش معدن و زمین‌شناسی امضا کردند

۳۰ شهریور ۱۳۸۹ | ۱۰:۲۰ کد : ۲۰۱۹۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۹۸
وزیر منابع طبیعی انرژی ومحیط‌زیست جمهوری مالاوی در دیدار با وزیر صنایع ومعادن ...

 

 

وزیر منابع طبیعی انرژی ومحیط‌زیست جمهوری مالاوی در دیدار با وزیر صنایع ومعادن کشورمان، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک فنی در بخش زمین‌شناسی و معدن امضا کردند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ؛ در این دیدار که به‌دنبال شرکت وزیر منابع طبیعی انرژی ومحیط زیست مالاوی در اجلاس هم‌اندیشی کشورهای مختلف آفریقا در تهران صورت گرفت، دو طرف  بر تعمیق وگسترش همکاری‌های مشترک در بخش صنعت ومعدن تاکید کردند.

براساس این گزارش، تفاهم‌نامه مذکور در زمینه همکاری‌های فنی در بخش انرژی، معدن و زمین‌شناسی در قالب 7 ماده تهیه شد.

این گزارش حاکیست؛ انجام نقشه برداری‌های ژئوفیریک، مطالعات جواهرشناسی، ایجاد بانک داده‌های علوم‌زمین و آموزش تخصصی کارشناسان در بخش معدن و زمین‌شناسی از جمله توافقات صورت گرفته به‌شمار می‌آیند.

بنابر دستور رئیس‌جمهور  دو طرف متعهد شدند تبادل هیات‌های کارشناسی دو کشور ظرف مدت 2ماه انجام شود همچنین‌طرف مقابل برای راه‌اندازی مرکز داده‌های علوم‌زمین در کشورمالاوی باید طی 6 ماه نسبت به تحویل ساختمان و طرف ایرانی نیز نسبت به تجهیز این مرکز اقدام کند.

همچنین همکاری‌های مشترک دو کشوردر بخش صنعت ومعدن  باید ظرف 2 تا 5 سال آینده به سطح بالایی برسد.

گفتنی‌ست؛ رؤسای جمهور ایران و مالاوی نیز روند رایزنی‌های دو کشور را مفید، مؤثر و سازنده دانسته و بر گسترش همکاری‌های دو کشور در قالب روابط دوجانبه و جنبش عدم تعهد تأکید کردند.

دکتر محمود احمدی نژاد در مراسم امضای اسناد همکاری ایران و مالاوی، با مثبت ارزیابی کردن سفر همتای مالاویایی خود به ایران و توافقات انجام شده بین دو کشور اظهار داشت: در جریان این سفر شناخت خوبی از ظرفیت‌های طرفین به منظور تعمیق و تحکیم سطح همکاری‌ها در بخش‌های مختلف به وجود آمد و دو کشور چگونگی ارتقای مناسبات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بررسی قرار دادند.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه ایران و مالاوی دیدگاه‌های مشترکی در راستای اهداف جنبش عدم تعهد دارند، گفت: ایران و مالاوی مصمم هستند همکاری و هماهنگی‌های خود را در این زمینه هرچه بیشتر افزایش دهند.

وی همچنین با قدردانی از حضور رییس‌جمهور مالاوی به عنوان رییس دوره‌ای اتحادیه آفریقا در اجلاس هم‌اندیشی ایران و آفریقا و مؤثر دانستن مواضع وی در این اجلاس اظهار داشت: مالاوی نکات مثبت و راهکارهای عملی روشنی برای توسعه روابط ایران و آفریقا در این اجلاس ارایه داد که می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: با توافقات انجام شده بین دو کشور، آینده روشن و کارآمدی برای مناسبات ایران و مالاوی طراحی شده است و امیدواریم با به ثمر رسیدن این توافقات، منافع آن در خدمت صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گیرد.

بینگو وا ماتاریکا رییس‌جمهور مالاوی و رییس دوره‌ای اتحادیه آفریقا نیز در این مراسم با بیان اینکه همکاری‌های دو کشور با امضای اسناد و یادداشت تفاهم‌های همکاری وارد مرحله جدیدی شد، اظهار داشت: سفر به جمهوری اسلامی ایران فصل جدیدی در مناسبات دو کشور باز کرده است و با توجه به عضویت ایران و مالاوی در جنبش عدم تعهد مصمم هستیم همکاری‌ها و هماهنگی‌های خود را در قالب این جنبش هرچه بیشتر توسعه دهیم.

 


نظر شما :