تاکید مدیر کل اکتشاف وزارت صنایع و معادن براهمیت معدن در اقتصاد

۲۸ آبان ۱۳۸۹ | ۱۴:۳۳ کد : ۲۰۲۷۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۵۱
مطالعات بین المللی انجام شده درحوزه معادن, نشان می دهد که به ازای هریک....

مطالعات بین المللی انجام شده درحوزه معادن, نشان می دهد که به ازای هریک دلار هزینه ای که درصنایع معدنی صرف می شود, 8/2 دلاردراقتصادکشور پویایی و تولید صورت می گیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور, عظیمی مدیرکل اکتشاف وزارت صنایع ومعادن که درحاشیه افتتاح چهارمین نمایشگاه بین المللی معدن, زمین شناسی و صنایع وابسته سخنرانی می کرد, درخصوص فعالیتهای صنایع معدنی درکشور بیان کرد: بیش از 5 هزار معدن درکشوروجوددارد که فعالیت بیش از 20 هزار واحدصنایع معدنی درکشور باعث اشتغال مستقیم 500 هزارنفر شده است.

وی با بیان اینکه بیش از 57 میلیاردتن منابع معدنی اکتشاف شده و 68 نوع ماده معدنی شناخته شده درکشور وجوددارد,تصریح کرد: ایران در 10 نوع ماده معدنی جایگاه ویژه ای دارد ودرحال حاضر میزان صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی  در شش ماهه اول قریب به 5 میلیارددلاربوده که این رقم معادل 8/4 درصد صادرات صنعتی و معدنی کشوراست.

وی درادامه افزود:براساس آماررسمی انجمن جهانی فولاد,ایران با داشتن ظرفیت تولید خام بیش از 17 میلیون تن و تولید نزدیک به12 میلیون فولاد خام دارای رتبه 16 جهانی از لحاظ تولید است.

به گفته مدیرکل اموراکتشاف وزارت صنایع ومعادن بخش معدن یکی از بخش های پیشرو در حوزه خصوصی سازی و اجرای اصل 44 قانون اساسی مطرح بوده و تا خرداد ماه سالجاری قریب بر 12 هزار میلیاردتومان واگذاری در این بخش صورت گرفته است


نظر شما :