گزارش مقدماتی زمین¬لرزه کنارک کرمان اعلام شد

۰۶ دی ۱۳۸۹ | ۰۵:۳۸ کد : ۲۰۴۰۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۹۴
کارشناسان گروه لرزه زمین ساخت و زلزله شناسی مدیریت زمین شناسی مهندسی و....

کارشناسان گروه لرزه زمینساخت و زلزله شناسی مدیریت زمین شناسی مهندسی و مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به بررسی مقدماتی زمین‌لرزه کنارک کرمان پرداختند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ساعت 22:12 دقیقه شامگاه دوشنبه 29 آذر 1389 زمین لرزه ای با بزرگای 5/6 در مقیاس Mn شهرستان ریگان و آبادی های پیرامون آن را لرزاند.

بر اساس مطالعات انجام شده از سوی گروه لرزه زمین ساخت و زلزله شناسی مدیریت زمین شناسی مهندسی و مخاطرات این سازمان رومکان این رخداد توسط مرکز لرزه نگاری کشوری در 97 کیلومتری جنوب خاوری شهرستان بم و 17 کیلومتری جنوب خاوری شهرستان ریگان با ژرفای 5 کیلومتر اعلام شد.

طی این گزارش؛ تا نزدیک به پنج روز پس از رخداد زمین لرزه اصلی تعداد 76 پس لرزه با بزرگای بیش از 5/2 از سوی مرکز لرزه نگاری کشوری گزارش شده  به طوری که بزرگ ترین پس لرزه در ساعت 01:43 دقیقه بامداد 30 آذرماه با بزرگای 0/5 رخداده است. از سوی دیگر، نزدیک به 6 دقیقه پیش از رویداد اصلی زمین لرزه ای با بزرگای 8/3 در 22 کیلومتری جنوب خاوری شهرستان ریگان گزارش شده است.

بررسی های میدانی انجام شده از سوی اکیپ اعزامی گروه لرزه زمین ساخت سازمان زمین شناسی اکتشافات‌معدنی کشور، گویای جنبایی یکی از شاخه های پایانه سامانه گسلی نه باختری است. پایانه گسلی یاد شده با راستای 70درجه شمالی را می‌توان به بخش جنوب باختری گسل کهورک نسبت داد.

گفتنی‌ست؛ تمرکز بیشینه ویرانی ها در نزدیکی آبادی چاه قنبر در 54 کیلومتری جنوب شهرستان ریگان دیده می شود به طوری که بیش از 90 درصد سازه های بنا شده از سنگ و در برخی موارد با سیمانی از جنس خاک وگل ویران شده اند و از آنجایی که در زمان رخداد زمین لرزه بیشتر اهالی در چادرهای عشایری جای داشته اند، شمار تلفات جانی برابر با 4 کشته است که همگی در یکی از بناهای سنگی به سر می برده اند.

این گزارش می‌افزاید، آبادی کنارک با چهار خانوار در جنوب آبادی چاه قنبر متحمل ویرانی بخشی از بناهای سنگی و از بین رفتن بیش از 20 راس دام شده است. از سوی دیگر ویرانی هایی به نسبت شدید در آبادیهای جبرآباد، بردستو، کاسکو، گوره‌ای، تک فرهاد و سیف الدین دیده میشود. از جمله دلایل شمار اندک تلفات جانی میتوان به جایگیری موقعیت رومکان زمینلرزه در گستره تنک جمعیتی از یک سو و نبود اهالی در زمان رخداد زمینلرزه داخل بناهای سنگی از سوی دیگر اشاره کرد.

یادآور می‌شود هم اکنون، بررسیهای تکمیلی به منظور شناسایی ویژگیهای هندسی و کینماتیکی گسیختگیهای زمینلرزه ای یاد شده در گروه لرزه زمین ساخت سازمان  زمین شناسی اکتشافات‌معدنی کشور در حال انجام است. 


نظر شما :