گسترش فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشاف در شمال کشور

۱۸ دی ۱۳۸۹ | ۰۶:۴۵ کد : ۲۰۴۱۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۹۰
با گسترش فعالیت‌های مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی در استان مازندران، فعالیت‌های علوم‌زمین ...

با گسترش فعالیت‌های مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی در استان مازندران، فعالیت‌های علوم‌زمین در منطقه شمال کشور توسعه خواهد یافت.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس رضا جدیدی، سرپرست روابط‌عمومی این سازمان از توسعه فعالیت‌های اکتشافی و ‌زمین‌شناسی سازمان متبوع در شمال کشور خبر داد و گفت: براساس برنامه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی فعالیت‌های اکتشافی و زمین‌شناسی این سازمان در شمال کشور با مرکزیت استان مازندران توسعه خواهدیافت که تحقق این امر توجه بیشتر مسوولان، تأمین اعتبارات لازم و تثبیت جایگاه مرکز مازندران را طلب می‌کند.

وی با بیان این‌که مازندران دارای 24‌هزار کبلومتر مربع مساحت با تنوع اقلیمی گسترده و همجواری با رشته‌کوه البرز است، یادآور شد: نزدیکی به دریا، جنگل و کوهستان باعث شده تنوع زمین‌شناسی مناسبی در استان به‌وجود آید که برهمین اساس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی قادر است در بخش‌های متنوعی چون زمین‌دریایی، شناخت بستر دریا و اکتشاف موادمعدنی در استان مازندران به فعالیت بپردازد.

جدیدی مازندران را دارای پتانسیل بالقوه در بخش زمین‌شناسی پزشکی دانست و گفت: مطالعات زمین‌شناسی پزشکی در بخش آب، گیاه و خاک دارای اهمیت ویژه ای است که کارشناسان این سازمان خواستار توسعه مطالعات خود در این استان هستند وقطعا" نتایج بسیار مهمی به همراه خواهد داشت .

سرپرست روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور توسعه مطالعات زمین‌شناسی دریایی در بخش‌های ژئوفیزیک دریا و نمونه‌برداری‌های هیدروژئوشیمی که برای نخستین بار در کشور برای اکتشاف موادمعدنی و شناخت پارامترهای زیست‌محیطی استفاده می‌شود را از دیگر بخش‌های مطالعاتی این سازمان در مازندران یاد کرد.

جدیدی با بیان این که مازندران دارای پتانسیل مناسبی از ماده معدنی فلورین است، یادآور شد: با توجه به فراوانی فلورین در مازندران، فعالیت‌های آزمایشگاهی و پایلوت برای فرآوری فلورین آغاز شده  است.

وی افزود: نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌صدهزارم استان به همراه 7 برگ نقشه زمین‌شناسی کاربردی در مقیاس یک‌بیست‌وپنج‌هزارم تهیه شده و سازمان در نظر دارد در پروژه‌های بعدی خود مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات را با توجه به پتانسیل بالای این استان در بخش سیل، زلزله، زمین‌لغزش و فرونشست توسعه دهد.

سرپرست روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در پایان ابراز امیدواری کرد که با توجه و عزم جدی مسئولان استان و تخصیص اعتبارات مورد نیاز فعالیت‌های مرکز مازندران در راستای توسعه علوم‌زمین و اکتشاف گسترش روزافزونی یابد.

 


نظر شما :