مطالعات نمونه‌های لیتوژئوشیمیایی در شمال شرق کشور انجام می‌شود

۲۵ دی ۱۳۸۹ | ۰۵:۴۱ کد : ۲۰۴۲۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۷۶
مطالعات نمونه‌های لیتوژئوشیمیایی، آنالیز نمونه‌‌های طلا به روش Bleg، رسوب آبراهه‌ای و کانی سنگین ...

مطالعات نمونه‌های لیتوژئوشیمیایی، آنالیز نمونه‌‌های طلا به روش Bleg، رسوب آبراهه‌ای و کانی سنگین در مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال شرق کشور انجام می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، جمال روشن‌روان مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق کشور گفت: بخش اکتشافات مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، در سال 1374 فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی افزود: بخش اکتشافات این سازمان که یکی از فعال‌ترین بخش‌های این مدیریت است، تاکنون بیشتر در زمینه انجام پروژه‌های اکتشافات ژئوشیمیایی و ژئوفیزیکی سیستماتیک، پی‌جویی، اکتشافات عمومی ـ‌ تفصیلی متمرکز بوده است.

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق کشور با بیان اینکه گروه اکتشافات فعالیت‌های اکتشافی خود را با جمع‌آوری اطلاعات مربوط به ظرفیت‌های معدنی استان خراسان به صورت یکپارچه شروع کرد، یادآور شد: با انجام طرح‌های اکتشافی در مقیاس‌های متفاوت، به ویژه انجام عملیات اجرایی طرح اکتشاف مواد معدنی در جنوب خراسان رونق بیشتری یافت.

روشن‌روان با بیان این که در چهارچوب موافقتنامه مبادله شده، بررسی‌های پی‌جویی در محدوده‌ای به مساحت حدود 2 هزار کیلومتر مربع از سطح استان‌های خراسان در کمربندهای کانی زایی در حال انجام است، خاطرنشان کرد: با جمع‌بندی نظرات کارشناسی، اولویت‌های برخاسته از ویژگی‌های زمین‌شناسی و اکتشافی هر یک از استان‌های زیر پوشش و نتایج پروژه‌های قبلی، فهرستی از اولویت‌های مورد نظر اعم از شناسایی، پی‌چوبی و اکتشاف عمومی در قالب 18 پروژه تدوین شد که در حال حاضر در دست پیگیری است.

وی با اشاره به این‌که عملیات اکتشافی در نظر گرفته شده شامل برداشت‌های ژئوشیمیایی و زمین‌شناسی اقتصادی است که با توجه به کانی‌زایی مورد انتظار و با تمرکز بیشتر روی عناصر طلا، مس، سرب، روی و آهن انجام می‌شود، تصریح کرد: فعالیت‌های اکتشافی عمومی شامل برداشت‌های زمین‌شناسی، ژئوفیزیک، لیتوژئوشیمیایی، حفر چاهک، ترانشه و گمانه است که در نهایت به تعیین ذخیره و گواهی کشف منجر می‌شود.

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال‌شرق کشور در ادامه گفت: تمامی مراحل اکتشاف (شناسایی، پی‌جویی، اکتشاف عمومی و اکتشاف تفصیلی) به همراه تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی ـ معدنی در مقیاس‌های 1:20000، 1:5000، 1:1000 و 1:500 در این سازمان انجام می‌شود.

روشن‌روان گفت: طراحی شبکه حفاری و لاگینگ مغزه‌های حفاری‌های اکتشافی ارزیابی ذخیره و بررسی‌های فنی ـ اقتصادی معدن و مشاوره و ارائه راهبرد اکتشافی از فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور است.


نظر شما :