آغاز به کار مرکز پژوهش‌های مخاطرات زمین‌شناختی کشور در شهرستان بم

۱۰ اسفند ۱۳۸۹ | ۰۵:۰۸ کد : ۲۰۴۹۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۴
مرکز پژوهش‌های مخاطرات زمین‌شناختی کشور در شهرستان بم به همت گروه مشاوران جوان و متخصصان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ...

مرکز پژوهش‌های مخاطرات زمین‌شناختی کشور در شهرستان بم به همت گروه مشاوران جوان و متخصصان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی و به منظور توسعه این مطالعات در کشور آغاز به کار می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رضا جدیدی رئیس گروه مشاوران جوان این سازمان از آغاز به کار مرکز تخصصی پژوهش‌های مخاطرات زمین‌شناختی کشور در شهرستان بم با حضور مسئولان کشوری و استانی خبر داد و گفت: پس از افتتاح دبیرخانه خاورمیانه‌ای کمیسیون بین‌المللی نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا به دست وزیر صنایع و معادن و تاکید ایشان مبنی بر توسعه مطالعات مخاطرات زمین‌شناختی در گستره کشور،  استفاده از علوم  وفنون جدید لرزه‌شناسی و مطالعات مخاطرات زمین شناختی در دستور کار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار گرفت که با توجه به جایگاه ویژه منطقه جنوب خاوری کشور از نظر پتانسل بالای لرزه‌خیزی و مخاطرات زمین شناختی، شهرستان بم به عنوان مرکز پژوهش‌های متمرکزی برای بررسی‌های مخاطرات زمین‌شناختی در نظر گرفته شد.

وی با بیان این که این مجموعه نخستین مرکز تخصصی پژوهش‌های مخاطرات زمین‌شناختی کشور است که از سوی وزارت صنایع و معادن و با همت گروه مشاوران جوان و کارشناسان و متخصصان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و فرمانداری شهرستان بم  به مرحله بهره‌برداری رسیده، خاطرنشان کرد: این مرکز شامل بخش‌های لرزه زمین‌ساخت و زمین‌لغزش، سیل و فرونشست زمین،آتشفشان و مخاطرات زیست‌محیطی، هیدرو ژئوشیمی، گروه ژئومتیکس و کتابخانه تخصصی مخاطرات زمین‌شناختی است.

 جدیدی با اشاره به این که در حال حاضر گروه مشاوران جوان و کارشناسان و متخصصین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور متولی اجرای این پروژه‌ها هستند، یادآور شد: مرکز تخصصی پژوهش‌های مخاطرات زمین‌شناختی شهرستان بم در تلاش است با تربیت نیروهای متخصص از بین جوانان مستعد و بومی استان ، زمینه اجرای پروژه‌های پژوهشی در  زمینه‌های مختلف مخاطرات زمین‌شناختی را فراهم کند.

در ادامه جدیدی از برگزاری نخستین سمینار تخصصی زمین‌لرزه بم همزمان با آغاز به کار مرکز تخصصی پژوهش‌های مخاطرات زمین‌شناختی این شهرستان خبر داد و گفت: این سمینار نیز به همت گروه مشاوران جوان و مدیران و متخصصان این سازمان و به منظور ارتقای سطح دانش علاقه‌مندان به علوم‌زمین و شناسایی مخاطرات طبیعی موجود در شهرستان بم و همچنین گستره ایران زمین برگزار می‌شود.

رئیس گروه مشاوران جوان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزود: سمینار مذکور همراه با کارگاه آموزشی و بازدید‌های تخصصی با موضوع‌های کاربرد سنجش از دور زمین‌لرزه، روش‌های تعیین سن، زمین‌شناسی زمین‌لرزه و بازدید از گسله زمین‌لرزه بم، ترانشه‌های دیرینه لرزه‌شناسی و همچنین بازدید از گسله‌های زمین‌لرزه‌های دره گلباف و ترانشه‌های دیرینه لرزه‌شناسی و سازمان‌های شهری و ارگ بم،  14 تا 17 اسفند ماه 1389 در شهرستان بم برگزار می‌شود.

گفتنی‌ست؛ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، پژوهشکده علوم‌زمین‌، گروه مشاوران جوان وزارت صنایع و معادن، مدیریت زمین‌شناسی مرکز جنوب خاوری(کرمان)، فرمانداری شهرستان بم به عنوان برگزارکنندگان اصلی و همچنین پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، مرکز بین‌المللی علوم و تکنولوژی پیشرفته ماهان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی کرمان، دانشگاه شهید باهنر کرمان، سازمان نقشه‌برداری کشور، دانشگاه پیروماری‌کوری فرانسه و دانشگاه کمبریج انگستان به عنوان حامیان معنوی این سمینار تخصصی یاد شده‌اند.

یادآور می‌شود؛ با توجه به حادثه‌خیز بودن کشورمان و وقوع زلزله‌های مخرب، زمین‌لغزش، سیل، خشکسالی، فرونشست، آتشفشان‌و...  وجود یک مرکز ملی متمرکز برای مطالعه و بررسی مخاطرات طبیعی در کشور ضروری احساس می‌شد که افتتاح  مرکز پژوهش‌های مخاطرات زمین‌شناختی شهرستان بم، توسعه این مطالعات در کل کشور را محقق خواهد کرد.


نظر شما :