نخستین سمینار تخصصی زمین لرزه بم آغاز به کار کرد

۱۵ اسفند ۱۳۸۹ | ۰۷:۵۸ کد : ۲۰۵۰۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۶
نخستین سمینار تخصصی زمین لرزه بم به منظور بررسی پتانسیل خطرخیزی منطقه کرمان در مجموعه ارگ جدید بم آغاز به کار کرد
نخستین سمینار تخصصی زمین لرزه بم به منظور بررسی پتانسیل خطرخیزی منطقه کرمان در مجموعه ارگ جدید بم آغاز به کار کرد
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دکتر منوچهر قرشی دبیر علمی نخستین سمینار تخصصی زمینلرزه بم که در مراسم افتتاحیه این سمینار سخن می گفت با بیان مطلب فوق افزود:  پس از رویداد زلزله بم در 5 دی 1382 گروه‌های مختلفی از کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در بم حضور داشتند، که علاوه بر این سازمان نقشه برداری کشور، موسسه بین‌المللی زلزله، موسسه ژئوفیزیک و مرکز تحقیقات مسکن بنا به رسالت خویش در منطقه حضور یافته‌اند و سازمان زمین‌شناسی کشور نیز وظیفه خود می‌دانست که پژوهش‌های اولیه را در خصوص دلایل وقوع زمین‌لرزه انجام دهد.
ثبت مجدد 5 دی به عنوان روز ایمنی در برابر زلزله در تقویم
در ادامه حسین شایق فرماندار شهرستان بم با بیان اینکه در دی ماه سال 1382 بم به تلی از خاک تبدیل شد و هزاران از تن ازهمشهریانمان در اثر قهر طبیعت به دیار باقی شتافتند، خاطر نشان کرد: امیدواریم با لحاظ کردن مباحث مطرح شده در قوانین و مقررات و موضوعات اجرایی دیگر شاهد چنین وقایع تلخی نباشیم.
وی افزود: باید مباحث خاص دخیل در زلزله بم را مدنظر قرار دهیم که بی شک وقوع این زمینلرزه و در کانون توجه قرار گرفتن شهر بم به لحاظ نوع عمق کم زلزله بسیاری از اهل فن و متخصصان را نسبت به بررسی زلزله بم اساس کرد.
شایق یادآور شد: مسوولان امر و به خصوص مسوولان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با خوش تدبیری این سمینار را در دستور کار خود قرار دادند.
فرماندار شهرستان بم با بیان اینکه امید است بتوانیم بر اساس زیرساخت‌های موجود در این شهر که بعد از زلزله به واسطه عنایات ویژه مقام معظم رهبری و همت مردم و دولتمردان به وجود آمده است از دستاوردهای علمی، آموزشی و تحقیقاتی آن بهره‌مند شویم.
وی خاطرنشان کرد: انتظار مردم بم از مسوولان کشوری این است که روز 5 دی ماه به عنوان روز ایمنی در برابر زلزله در تقویم را همچنان ثبت نگاه‌ دارند چرا که بعد از این زلزله دلخراش بسیاری از مباحث و مقررات ساختمانی کشور تغییر کرد و همچنین بم بواسطه مباحث تاریخی همچنان مورد توجه جهانیان و هموطنان باشد.
720میلیارد ریال اعتبار دولتی برای بازسازی شهر بم
در ادامه دکتر تکلوزاده معاون برنامه ریزی استانداری کرمان درباره مخاطرات زمین شناختی در این استان گفت: مخاطرات زمین شناختی در همه جای دنیا وجود دارد ولی مردم و مسوولان باید به نحوی عمل کنند تا بتوانند خسارات ناشی از ان را به حداقل برسانند.
وی با بیان این که دستکاری در طبیعت سیستم طبیعی حیات جانداران را تغییر می دهد یادآور شد: گسترش اراضی درون مسیرها، مزارع، مسیر آب، برق و انرژی باعث تغییر در شیوه طبیعی محیط اطراف ما و در نهایت تشدید مخاطرات می شود.
تکلوزاده با بیان این که زلزله در همه جای دنیا مشکلاتی را برای ساکنان به وجود آورده است، خاطرنشان کرد: نخبگان، مسوولان و مردم سه گروهی هستند که دارای وظایف جداگانه در بحث مخاطرات طبیعی و به خصوص زلزله هستند.
معاون برنامه ریزی استاندار کرمان با بیان این که متخصصان باید به ارائه پیشنهادهای سازنده و مناسب به منظور کاهش خسارات ناشی از حوادث طبیعی و جلوگیری از بروز برخی از آنها بپردازند، یادآور شد: مسوولان نیز باید به مقاوم سازی بناها، ارزان شدن مصالح برای شهروندان، مکان یابی مناسب برای ساخت و ساز و ارائه شیوه های مناسب برای بهسازی بپردازند.
وی با اشاره به فعالیت های دولت به منظور بازسازی شهر بم پس از زلزله ویرانگر 5 دی گفت: دولت 720 میلیارد ریال اعتبار برای ساخت و ساز و بازسازی شهر بم به همراه 65 میلون دلار کمک خارجی و 79 میلیون دلار وام خارجی اختصاص داده است.
تجدیدنظر در شیوه های ساخت و ساز و توسعه شهری
در ادامه مهندس محمدجواد بلورچی مدیر زمین شناسی مهندسی و مخاطرات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان این که تنها بناهای محکم و بنیادین قادر به گذر از زلزله هستند، خاطرنشان کرد: سازمان با توجه به وظیفه خود از ابتدای وقوع زمین لرزه بم در منطقه حضور داشت و نسبت به دلایل بروز این زمین لرزه و گسل های مسبب آن به مطالعه پرداخت.
وی با بیان این که بر اساس نقشه سایزموتکتونیک دنیا که چند سال پیش توسط دکتر بربریان تهیه شد، منطقه کرمان و به خصوص بم جزو مناطق پرخطر محسوب می شوند، یادآور شد: چین های جوان موجود در گسل بم باعث ویرانی شدید در روز 5 دی شد که این موضوع جای بررسی و تامل بیشتری را دارد.
بلورچی با بیان این که متاسفانه پس از زلزله بم به اصطلاع رسانی علمی و فنی درباره دلایل زمین شناسی وقوع زلزله پرداختیم، خاطرنشان کرد: در همه جای دنیا پس از هر زلزله به بررسی مسائل انسانی، اجتماعی، اقتصادی و ابعاد فرهنگی آن می پردازند و این در حالیست که در کشور ما به این موضوع کمترین توجه می شود.
مدیر زمین شناسی مهندسی و مخاطرات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، با اشاره به تهیه اطلس لرزه خیزی ایران که از سوی سازمان متبوع وی به چاپ رسیده است، گفت: مطالعات پارینه لرزه شناسی برای شناسایی زلزله های تاریخی در بیشتر مناطق بم انجام شده و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور شبکه های محلی لرزه نگاری را در بسیاری از نقاط کشور نصب کرده است.
وی با بیان این دانشمندان و زمین شناسان باید به دنبال راه حل های علمی برای پیش بینی زمان دقیق زمین لرزه باشند، تصریح کرد: در حال حاضر هیچ راه حال کامل و علمی خاصی برای پیش بینی زمان دقیق زمین لرزه وجود ندارد ولی با این حال سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با نصب چند دستگاه الکترومغناطیس به بررسی داده های ارسالی از درون زمین پرداخته است.
بلورچی با باین این که بیش از 97درصد از شهرهای ایران در معرض خطر بروز زمین لرزه قرار دارند، گفت: حدود 10درصد از تولید ناخالص ملی ما صرف بازسازی خسارات ناشی از زمین لرزه می شود که بر همین اساس نیاز است تا نسبت به شیوه های ساخت و ساز و توسعه شهری و روستایی خود تجدید نظر کنیم.

نظر شما :