از سال 82 تاکنون یک میلیارد تومان بیمه نامه سرمایه‌گذاری معدنی صادر شده است

۰۱ دی ۱۳۸۳ | ۱۱:۴۳ کد : ۲۰۵۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۲۵
از سال 82 تاکنون یک میلیارد تومان بیمه‌نامه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در کشور صادر شده است.

از سال 82 تاکنون یک میلیارد تومان بیمه‌نامه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در کشور صادر شده است.
اعلاء، مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: طی هفت ماه منتهی به پایان مهرماه امسال حدود 180 مراجعه‌کننده برای صدور بیمه‌نامه داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از سه برابر شده است.
وی با بیان اینکه قبلا صاحبان معادن برای دریافت وام از بانک‌ها باید وثیقه ارائه می‌دادند، گفت: در حال حاضر صندوق بیمه سرمایه‌گذاری مطابق با ارزش معدن این افراد برای آنها وثیقه صادر می‌کند که همین امر تعداد مراجعه‌کنندگان را افزایش داده است.
وی ادامه داد: بانک مرکزی اجازه صدور 70 میلیارد تومان بیمه‌نامه سرمایه‌گذاری در بخش معادن را به این صندوق داده است و از سال 82 تاکنون به میزان یک میلیارد تومان درخواست ضمانت‌نامه برای معدنکاران از سوی صندوق صادر شده است.
اعلا با بیان اینکه صدور ضمانت‌نامه برای 30 پروژه در دست اجراست، گفت: در حال حاضر با احتساب معادن طبقه اول مانند معادن سنگ امکان صدور بیمه‌نامه سرمایه‌گذاری برای همه معادن به جز معادن گچ، شن و ماسه وجود دارد.
وی دلیل احتساب نکردن این سه معدن جزو معادنی که امکان دریافت بیمه‌نامه دارند را کم‌خطر بودن آنها کرد و افزود: میزان خطر موجود برای این معادن 25 درصد برآورد می‌شود در حالی که این رقم در مورد معادن دیگر 75 درصد است. وی ادامه داد: سازمان توسعه و نوسازی معادن مبالغی را در اختیار بانک‌ها قرار داده که در مواردی که بانک‌ها حاضر به پرداخت وام نیستند، این سازمان به آنها دستور می‌دهد تا از محل آن، مبالغ وام را پرداخت کند.
اعلا افزود: در حال حاضر با بانک‌های ملت و صنعت‌ومعدن برای پرداخت وام به معدنکاران به توافق رسیده‌ایم و مذاکرات لازم برای همکاری با بانک‌های سپه، ملی و تجارت نیز در حال انجام است.
 
روزنامه دنیای اقتصاد
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :