هم‌اندیشی بحران آب برگزار شد

۱۷ اسفند ۱۳۸۹ | ۱۲:۱۴ کد : ۲۰۵۱۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۷
هم‌اندیشی بحران آب با هدف بررسی مسئله آب و تاثیر آن بر منابع زیرزمینی...

هم‌اندیشی بحران آب با هدف بررسی مسئله آب و تاثیر آن بر منابع زیرزمینی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  برگزار ‌شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، هم‌اندیشی بحران آب امروز با حضور نمایندگانی از یونسکو، سازمان‌های هواشناسی، محیط‌زیست‌، اقیانوس‌شناسی، پژوهشگاه زلزله‌شناسی، دانشگاه‌ها و نهادهای مرتبط در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این نشست دکتر محمدرضا قاسمی معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: این هم‌اندیشی با هدف بررسی مسئله بحران آب و تاثیر آن بر روی منابع زیرزمینی برگزار می‌شود.

وی افزود: تغییر اقلیم و تاثیر بر چرخه آب، تاثیر بحران آب بر منابع سطحی و زیر زمینی و وضعیت تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور با تاکید بر دریاچه ارومیه محورهای اصلی این هم‌اندیشی است.

قاسمی ادامه داد:  اثرات تغییر اقلیم بر منابع آب و دریاچه‌های جهان، علل رویداد بحران آب، بحران فرونشست دشت‌های کشور، مدیریت زیست بوم تالاب‌ها و موضوعاتی در خصوص دریاچه ارومیه نیز محور سخنرانی‌هایی است که در همایش ارائه می‌شود.

معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  با بیان این که این هم‌اندیشی با همکاری کمیته‌های ملی علوم یونسکو شامل کمیته ملی برنامه بین‌المللی علوم‌زمین، کمیته ملی آب، کمیته ملی اقیانوس‌شناسی، کمیته ملی انسان و کره مسکون و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار می‌شود، به مسئله بحران آب در کشور اشاره کرد و گفت: بحران آب در حال تبدیل شدن به یک مسئله سراسری در کشور است از این رو پرداختن به آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی  با اشاره به این که نحوه مصرف آب، از بین رفتن منایع آبی،‌کاهش سفره‌های زیرزمینی، آلودگی‌های هوا، گرد و غبار مسایل مهمی است که باید مورد توجه جدی مسوولان ذیربط قرار گیرند، خاطرنشان کرد: مقالاتی با عناوین تغییر اقلیم، نگرشی بر پیشینه آن در تاریخ زمین، اثرات تغییر اقلیم بر منابع آب و دریاچه‌های جهان، علل رویداد بحران آب، بحران فرونشست دشت‌های کشور، تخصیص و تسهیم آب و رعایت حق آبه‌های زیست‌‌محیطی، مدیریت زیست بوم تالاب‌ها، شوری آب و تاثیر آن بر موجودات زنده، عوامل موثر بر دینامیک و نوسانات سطح آب دریاچه ارومیه، بی‌هنجاری زمین فیزیکی در پهنه دریاچه ارومیه و بحران دریاچه ارومیه به دبیرخانه همایش ارسال شد.

قاسمی از صدور قطعنامه‌ای در پایان هم‌اندیشی بحران آب خبر داد و گفت: این قطعنامه در اختیار مسوولان و تصمیم‌گیران کشور قرار می‌گیرد تا برای حل بحران آب از آن استفاده کنند.

گفتنی‌ست راهکارهایی نیز از سوی نمایندگان سازمان‌های زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، محیط‌‌زیست، هواشناسی ، وزارت نیرو، دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و یونسکو برای مقابله و چاره‌اندیشی با بحران آب در کشور  ارایه خواهد شد.


نظر شما :