عزم ملی برای حل چالش‌ها و مشکلات ناشی از تغییر اقلیم

۱۷ اسفند ۱۳۸۹ | ۱۲:۴۰ کد : ۲۰۵۱۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۸
حل چالش‌ها و مشکلات ناشی از تغییر اقلیم به عنوان یک مسئله فرابخشی نیازمند عزم ملی ...

حل چالش‌ها و مشکلات ناشی از تغییر اقلیم به عنوان یک مسئله فرابخشی نیازمند عزم ملی است

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر محمدرضا سعیدآبادی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در مراسم افتتاحیه هم‌اندیشی بررسی بحران آب گفت: حل چالش‌ها و مشکلات ناشی از تغییر اقلیم نیازمند عزم ملی است زیرا این یک مسئله فرابخشی است و مختص یک نقطه یا یک شهر نیست.

وی با بیان این که امروزه در جهان با دو نوع جنگ مواجه هستیم، یادآور شد: جنگ انسان با انسان که شامل نزاع‌های منطقه‌ای، سلطه‌طلبی، تبعیض و بی‌عدالتی است و دوم جنگ انسان با طبیعت و کره مسکون است که حاصل انکار، سهل‌انگاری، عدم مدیریت صحیح، عدم آگاهی، جنگل‌زدایی، بیابان‌زایی، تغییر اقلیم، انقراض گونه‌های زیستی و مسایل دیگر است.

سعیدآبادی با اشاره به این که جنگ با طبیعت جنگی بین بخشی و جهانی است، خاطرنشان کرد:  صلح با طبیعت هم باید بین بخشی و جهانی باشد و به عبارتی چالش‌ها و مشکلات جهانی چند بعدی و چند وجهی است پس حل آنها هم نیازمند عزم جهانی و چند بعدی نگری است.

وی خاطرنشان کرد: برای اقدام در جهت صلح با طبیعت و کره زمین نیازمند متخصصانی هستیم تا پیوندهای بین تغییر اقلیم ، بحران آب، بلایای طبیعی،‌خشکسالی،‌ فقر، اشتغال، محیط‌زیست، مشکلات اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی را متوجه شوند.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو افزود: در واقع نیازمند دانشی هستیم که همراه با رویکردهای همه جانبه و سیستمی به موضوعات و مشکلات در جهت هماهنگی بیشتر انسان و طبیعت تلاش کند.

سعیدآبادی با اشاره به اینکه کره زمین تصویر ما در آینه است گفت: اگر زمین مجروح شود ما مجروح شده‌ایم و اگر به زمین و طبیعت آسیبی برسد در واقع به نوع بشر آسیب رسیده است.

وی با بیان این که صلح انسان با طبیعت نیازمند عملکرد دانشمندان، متخصصان، تصمیم‌گیران، سیستم آموزش رسمی و غیررسمی، آگاهی‌بخشی، صاحبان صنایع و شهروندان است، یادآور شد: جنگ انسان با طبیعت بدون شک به جنگ انسان با انسان منتهی می‌شود.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ادامه داد: بدون شک مشکلات و آسیب‌های زیست‌محیطی، تغییر اقلیم، بحران آب و بسیاری از مشکلات در حوزه علوم طبیعی، اثرات و پیامدهای منفی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد از این رو برگزاری چنین نشست‌هایی با هدف آگاهی بخشی الزامی است.

وی گفت: این گونه نشست‌ها باید به مسایلی همچون آگاهی از آخرین یافته‌های علمی در زمینه تغییر اقلیم، آگاهی از کاربرد فناوری‌های نوین در پژوهش‌های اقلیم و تغییر اقلیم، آگاهی از اثرات متقابل اقلیم و انسان، جلب توجه تصمیم‌گیران به موضوع تغییر اقلیم و تبعات آن، مطرح شدن موضوع تغییر اقلیم در سطوح جامعه، تاکید بر آموزش در بحث تغییر اقلیم و تاکید بر نقش رسانه‌ها در جهت آگاهی عموم از موضوع تغییر اقلیم توجه ویژه داشته باشند.
سعیدآبادی با بیان این که برای حل این چالش‌ها نیازمند به ورود حوزه‌های علوم اجتماعی و پژوهشگران این حوزه و همچنین تشکیل نشست‌های مشترک بین کمیته‌های ملی علوم طبیعی با کمیته‌های علوم اجتماعی هستیم، افزود: یونسکو از طریق آموزش،‌ علم و فرهنگ به دنبال ایجاد هماهنگی بین انسان و طبیعت است.


نظر شما :