بزرگ‌ترین گشت تحقیقات زمین‌شناسی دریایی در خلیج‌فارس پایان یافت

۲۳ اسفند ۱۳۸۹ | ۰۴:۴۵ کد : ۲۰۵۲۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۹۰
به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بزرگ‌ترین گشت تحقیقات زمین‌شناسی دریایی در خلیج‌فارس ...

به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بزرگ‌ترین گشت تحقیقات زمین‌شناسی دریایی در خلیج‌فارس پایان یافت.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر راضیه لک مدیر زمین‌شناسی دریایی این سازمان از پایان کار بزرگترین گشت تحقیقات زمین‌شناسی دریایی در آب‌های خلیج فارس خبر داد و گفت: برداشت‌های ژئوفیزیک دریایی شامل لرزه‌نگاری کم‌عمق با کیفیت بالا و تصویر‌برداری از بستر خلیج‌فارس در محدوده آبراهه شمال قشم، لافت، بوستانو و بندر‌عباس به مدت 60 روز متوالی به همت گروه ژئوفیزیک دریایی پایان یافت.

وی با بیان این که این گشت دریایی توسط شناور فایبرگلاس 15متری زمین دریا مجهز به تجهیزات ناوبری و موقعیت‌یابی و همچنین دستگاه‌های اسکن انجام شد، یادآور شد: در این گشت 9متخصص، 3تکنسین و 4نفر پرسنل ناوبری مشارکت داشتند.

لک، درباره اهداف گشت تحقیقات زمین‌شناسی دریایی، گفت: این بررسی‌ها با هدف شناسایی وضعیت زمین‌شناسی بستر و زیربستر دریا، تعیین گسل‌های زیردریایی، ریخت‌شناسی بستر دریا، تعیین تغییرات سطح آب دریا در دوره کواترنری، تعیین محل‌های در حال رسوبگذاری و فرسایش، تعیین جریان‌های غالب و تاثیرگذار بر رسوبات بستر دریا و برای جابه‌جایی رسوبات، شناسایی کانال‌های قدیمی زیردریایی و پتانسیل‌های اقتصادی مربوط به آنها، کشف شهرهای باستانی، کشتی‌ها و اشیای غرق شده انجام می‌شود.

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره نتایج این بررسی‌ها گفت: تحقیقات به دست آمده برای برنامه‌های توسعه‌ای در بخش‌های ساحلی و دریایی از قبیل توسعه شهرهای ساحلی و بنادر، احداث موج‌شکن پل، راه ارتباطی، انتقال خطوط انرژی و فیبرنوری ضروری است.


نظر شما :