ارسال امواج ناهماهنگ توسط سیاره زحل

۱۰ فروردین ۱۳۹۰ | ۰۵:۰۳ کد : ۲۰۵۳۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۳
طلاعات اخیر فضاپیمای کاسینی ناسا نشان می‌دهد که تغییرات امواج رادیویی که تحت....

اطلاعات اخیر فضاپیمای کاسینی ناسا نشان می‌دهد که تغییرات امواج رادیویی که تحت کنترل چرخش سیاره زحل قرار دارند در نیمکره‌های شمالی و جنوبی متفاوت است. علاوه بر این، تغییرات چرخشی شمالی و جنوبی با تغییر فصل‌های سیاره زحل تغییر کرده و نیمکره‌ها در حقیقت سرعت خود را جابجا می‌کنند.

این سیاره از خود امواج رادیویی موسوم به تابش کیلومتریک زحل منتشر می‌کند. دانشمندان پیش از این، این الگوی امواج رادیویی را برای اندازه‌گیری سرعت چرخش سیاره مشتری به کار برده‌اند اما با توجه به اختلاف امواج، این الگو بر روی سیاره زحل قابل استفاده نیست.

هنگامی که فضاپیمای وویجر ناسا در اوایل دهه ‌١٩٨٠ از زحل دیدن کرد، انتشارات تابشی نشان می‌دادند که طول روز این سیاره حدود ‌٦٦/١٠ ساعت است اما با ادامه دار شدن سنجش زمان این سیاره توسط فضاپیمای اولیس و کاسینی، انفجارات رادیویی از ثانیه به دقیقه تغییر می‌کردند.

تحقیقات انجام شده در سال ‌٢٠٠٩ بر اساس داده‌های کاسینی نشان داد که تابش کیلومتریک زحل یکی نبوده بلکه دو علامت مختلف از این سیاره ارسال می‌شود. امواج رادیویی نشات گرفته از ناحیه نزدیک قطب شمال این سیاره از دوره‌ای حدود ‌٦/١٠ ساعت برخوردار بود.

این درحالی است که دوره امواج رادیویی نزدیک قطب جنوب زحل حدود ‌٨/١٠ ساعت بود.

بر اساس جدیدترین داده‌های کاسینی، دوره‌ای تابش کیلومتریک زحل در نیمکره‌های شمالی و جنوبی در دهم مارس، حدود هفت ماه بعد از نقطه اعتدالین که در آن خورشید به طور مستقیم بر خط استوای یک سیاره می‌تابد، جابجا شد. دوره تابش کیلومتریک زحل در نیمکره ججنوبی از میزان حدود ‌٨/١٠ ساعت در ژانویه ‌٢٠٠٨ افزایش یافت و با دوره تابش کیلومتریک زحل نیمکره شمالی در مارس ‌٢٠١٠ در حدود ‌٦٧/١٠ ساعت جابجا شد. دوره شمالی از حدود ‌٥٨/٧٠ ساعت تا نقطه تلاقی افزایش یافت.

دانشمندان کاسینی این تفاوت در دوره امواج رادیویی را با نیمکره‌ها که در حقیقت در سرعت‌های مختلف می‌چرخند مرتبط ندانسته، بلکه آنها را ناشی از تغییرات بادهای ارتفاعات بالای نیمکره‌های شمالی و جنوبی می‌انگارند.


نظر شما :