بررسی دستاوردهای زمین‌شناسی و اکتشاف در سال 1389

۱۰ فروردین ۱۳۹۰ | ۰۸:۵۷ کد : ۲۰۵۳۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۲
در نخستین نشست شورای معاونان و مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور...

در نخستین نشست شورای معاونان و مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دستاوردهای این مجموعه در حوزه زمین‌شناسی و اکتشافی کشور در سال 89 و برنامه‌ها و اهداف آن در سال جدید بررسی شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رضا جدیدی مدیر روابط‌عمومی این سازمان از برگزاری نخستین جلسه شورای معاونان و مدیران در سال جدید خبر داد و گفت: در نشست معاونان و مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور که در نخستین روزهای سال جدید با حضور ریاست سازمان برگزار شد، حاضران به بررسی عملکرد یکساله این مجموعه در سال 89 و برنامه‌های پیش‌روی آن در سال جدید پرداختند و نسبت به تسریع فعالیت‌های این سازمان طی 6 ماهه اول سال جاری توافق و تاکید کردند.

وی با بیان این که بر اساس کل تعهدات، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور موظف بوده تا پایان برنامه چهارم توسعه 276 برگ نقشه زمین‌شناسی در مقیاس یک‌بیست‌و پنج هزارم را تهیه کند، تصریح کرد: تاکنون چندین عملیات صحرایی به منظور دستیابی به تعهدات سازمان انجام شده که بر همین اساس تا پایان سال 1389، تمامی نقشه‌های مورد تعهد، تکمیل و به مرحله ویراستاری و ارزیابی رسیده که در سه ماهه نخست سال جاری به چاپ انبوه نیز خواهد رسید.

جدیدی تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌بیست‌و‌پنج‌هزارم را به عنوان یکی از فعالیت‌های ارزشمند و اثربخش سازمان متبوع خود طی سال‌های اخیر دانست و افزود: تهیه نقشه‌های بزرگ مقیاس که در توسعه شهری و عمرانی کشور نقش حیاتی دارند، نیازمند تدوین استاندارد‌های مناسب بود که بر همین اساس 10 جلد استاندارد به منظور بالا بردن سطح کیفی نقشه‌ها تهیه شد و این در حالیست که طی 30 سال گذشته، برای تهیه نقشه‌های کوچک مقیاس تنها یک جلد استاندارد تهیه و تدوین شده بود.

مدیر روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بررسی فرونشست زمین و پایش آبخوان‌ها در    5  استان تهران، خراسان رضوی، اصفهان، کرمان و قزوین، بررسی رفتار گسله‌های لرزه‌زا و پارینه لرزه‌شناسی در پنچ گسل تهران، طالقان، فیروزکوه، ری و ده‌شیر، تهیه نقشه‌های پهنه‌بندی خطر زمین‌لرزه در 105 هزار کیلومتر مربع، ساخت و نصب دستگاه پیش‌نشانگر زمین‌لرزه در 2 ایستگاه حصارک و توچال، 215350 کیلومتر مربع مطالعات زمین‌شناسی دریایی بر اساس اهداف برنامه چهارم، انجام مطالعات زمین‌شناسی پزشکی در استان‌های گلستان، کرج، قم، تهران، یزد، سمنان، کرمان، کردستان و فارس و همچنین همکاری با ارمنستان، تاجیکستان و یونسکو در پروژه‌ بین‌المللی تهیه اطلس کمربند سرطان خاورمیانه را از دیگر فعالیت‌های معاونت زمین شناسی این مجموعه تا پایان سال 89 یاد کرد.

جدیدی در ادامه به فعالیت‌های اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اشاره کرد و گفت: یکصد و هشتاد پروژه اکتشافی در بخش شناسایی، پی‌جویی، ژئوشیمی، ژئوفیزیک، کانه‌آرایی و فرآوری، مصالح ساختمانی، سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، معادن متروکه، اکتشاف طلا‌و... از سوی کارشناسان معاونت اکتشاف تا پایان سال 89 به ثمر رسیده است.

وی در خصوص دستاوردهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در  سال 1389 درحوزه اکتشاف گفت : در این سازمان تاکنون  46 پروژه موفق اکتشافی به مرحله عملیات اکتشافات‌ عمومی رسیده؛ 27 پروژه نیز که ارزش تقریبی آن به 2هزار میلیارد تومان می‌رسد به مرحله صدور گواهی کشف نزدیک شده و همچنین 11 گواهی کشف با ارزش تقریبی هشتصد میلیارد تومان صادر شده‌است.

مدیر روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، آنالیز بیش از40 هزارنمونه در سال 89 را یکی از دستاوردهای مهم این سازمان در حوزه مطالعات آزمایشگاهی اعلام‌کرد و خاطر نشان ساخت: آزمایشگاههای نوین و حائز اهمیتی چون نانوبیوزمین و هیدروژئولوژی ، آماده سازی سن‌سنجی با توجه به نیاز کشور؛ در مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان  مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گفته جدیدی 49 سمینار بین‌المللی، داخلی و دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی که بیش از 3هزار و سیصد شرکت‌کننده در آن حضور داشته‌اند، در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شده است.

وی در پایان از تولید 2321 خبر بر اساس اهداف اطلاع‌رسانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در برنامه پنج‌ ساله چهارم توسعه خبر داد و گفت: طی این دوره 5089 مورد خبر در رسانه ها و مطبوعات کشور انعکاس یافته و وب‌گاه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور موفق به کسب رتبه سوم در میان تمامی وب‌گاه‌های دولتی جمهوری اسلامی ایران در سال 1389 شد.


نظر شما :