در صورت حمایت از پروژه‌های پتاس سنگی طرح اکتشاف سراسری،‌نیاز کشور به این ماده معدنی از منابع داخلی تامین خواهد شد.

۰۱ دی ۱۳۸۳ | ۱۵:۲۵ کد : ۲۰۵۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۸۴
مهندس فرهادی مجری پروژه‌های پتاس درکشور در گفت‌و گو با بخش خبری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان این مطلب ...

برنامه‌های اکتشاف وبهره برداری از ذخایر پتاس شورآبه‌ای در بهترین وضعیت تنها یک چهارم پتاس کشور را تامین می‌کند که این نیاز و کمبود به اکتشاف پتاس سنگی با حمایت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور جبران می شود.
مهندس فرهادی مجری پروژه‌های پتاس درکشور در گفت‌و گو با بخش خبری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان این مطلب افزود : طرح اکتشاف سراسری متولی اجرای پروژه‌های اکتشاف پتاس سنگی در کشور است و تا کنون در پروژه‌های ایلجاق، گنبد نمکی پل و ساختمان نمکی چوپانلو به نتایج قابل قبولی دست یافته است.
وی میزان ذخائر بدست آمده از پروژه های فوق را حداقل سه میلیون تن عنوان کردکه دارای عیار پنجاه درصد کانی پتاسیم است که این میزان ذخیره می تواند در نوبه خود بسیار مورد توجه قرار گیرد.
فرهادی در ادامه از تکمیل اکتشافات تحت الارضی جهت صدور گواهی اکتشاف کنبد نمکی پل خبر دادو افزود:طبق برنامه ریزی های بلند مدتی که در این خصوص صورت گرفته پیش بینی می شود تا پایان برنامه چهارم توسعه درزمینه اکتشاف پتاس سنگی به نتایج چشمگیری دست یابیم.
مجری پروژه‌های پتاس در کشور با اشاره به اینکه نیاز کشور به پتاس سالانه بیش از دو هزار تن است ادامه داد : در حال حاضر در کشور تقریبا تولید پتاس نداریم و نیاز به این مواد معدنی عمدتا از طریق واردات تامین می‌شود که ارز‌بری زیادی را به همراه دارد اما تلاش مابر این است که هرچه سریعتر عملیات بهره برداری ازذخیره پتاس ایلجاق توسط شرکت صنعتی معدنی پرمنگنات و پتاس ایران که یک شرکت خصوصی است با همکاری یک شرکت آلمانی به پایان برسد و با آغاز بهره‌برداری، بخشی از نیاز داخلی تامین شود.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :