سه زون آب و هوایی در منطقه جاجرم البرز شرقی شناسایی شد

۲۸ فروردین ۱۳۹۰ | ۰۸:۳۹ کد : ۲۰۵۶۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۴
سه زون آب و هوایی در منطقه جاجرم در البرز شرقی طی مطالعات چینه‌نگاری مغناطیسی....

سه زون آب و هوایی در منطقه جاجرم در البرز شرقی طی مطالعات چینه‌نگاری مغناطیسی از سوی کارشناسان آزمایشگاه محیط و دیرینه مغناطیسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور شناسایی شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر حبیب علی محمدیان، مسئول آزمایشگاه محیط و دیرینه‌ مغناطیسی  این سازمان در تبیین نتایج مهم‌ترین فعالیت‌های پژوهشی این آزمایشگاه از شناسایی سه زون آب و هوایی در منطقه جاجرم در البرز شرقی طی مطالعات چینه‌نگاری مغناطیسی مرز باتونین- کالووین خبر داد و گفت: قطبیت مغناطیسی شناسایی شده در این مرز با جدول قطبیت مغناطیسی بین‌المللی و هم چنین چینه نگاری مغناطیسی برش‌های پیشنهاد شده تیپ از کشورهای آلمان و روسیه برای این مرز تطابق دارد.

وی افزود: چینه‌نگاری مرز باتونین- کالووین - در محدوده ژوراسیک میانی(حدود 165 میلیون سال پیش) با استفاده از روش چینه‌نگاری مغناطیسی و سن‌یابی فسیل‌های ایندکس مانند فسیل آمونیت در قالب پروژه کارشناسی ارشد با گرایش چینه‌شناسی انجام شده است.

علی‌محمدیان تصریح کرد:‌ چینه‌نگاری مغناطیسی، چینه‌نگاری زمان‌های مختلف تشکیل سنگ‌های رسوبی را با استفاده از خواص مغناطیسی موجود در رسوبات مورد بررسی قرار داده و زمان‌های دقیق تشکیل آن را با استفاده از قطبیت مغناطیس بیان می‌کند.

مسوول آزمایشگاه محیط و دیرینه‌مغناطیسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که این مرز یکی از شاخص‌ترین مرزهای زمین‌شناسی است که کارهای بسیاری بر روی آن انجام می‌شود، تصریح کرد: براساس مطالعه‌ای که از نظر مغناطیسی انجام شد، سن لایه‌های قبلی و بعدی این محیط به دست آمد.

وی با بیان این که بر مبنای کار مغناطیسی سه زون آب و هوایی، مرطوب، خشک و تمایل به دوباره مرطوب شدن در این منطقه شناسایی شد، یادآور شد: این بررسی در منطقه جاجرم در البرز شرقی انجام شده و البته نتایج این پژوهش به مناطقی که دارای شرایط آب و هوایی مشابه و خاص باشند قابل تعمیم است.

علی‌محمدیان با اشاره به این‌که این کار برای نخستین بار در کشور در آزمایشگاه محیط و دیرینه مغناطیسی سازمان زمین‌شناسی اکتشافات‌معدنی کشور انجام شده، خاطرنشان کرد: نتایج این تحقیق در قالب دو مقاله در همایش‌های مختلف ارائه شده است.


نظر شما :