<P dir=rtl>نبود سرمایه گذاری مناسب کشور را با کمبود سنگ تزئینی مواجه می سازد.</P>

۰۴ اسفند ۱۳۸۲ | ۱۰:۲۰ کد : ۲۰۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۰۹
<P dir=rtl>سید مجتبی هاشمی، مشاور وزیر صنایع و معادن با بیان این مطلب گفت: ...</P>

نبود سرمایه گذاری مناسب کشور را با کمبود سنگ تزئینی مواجه می سازد
در صورت نبود سرمایه گذاری های مناسب در سال جاری با کمبود 6/44 میلیون متر مربع سنگ تزئینی در کشور مواجه می شویم.

سید مجتبی هاشمی، مشاور وزیر صنایع و معادن با بیان این مطلب گفت: سهم ایران از گردش مالی کنونی ناشی از تجارت سنگهای تزئینی در جهان بالغ بر 30 میلیارد دلار است که بسیار ناچیز می باشد. وی افزود: تولید سالانه سنگهای تزئینی در جهان حدود 709 میلیون متر مربع است و پیش بینی می شود که این رقم در سال جدید میلادی به 3 میلیارد و دویست و پنجاه میلیون متر مربع برسد.

هاشمی با تاکید بر ضرورت توسعه اکتشافات در کشور اظهار داشت: با تاکید تنها شش تا ده درصد از 5/4 میلیارد تن ذخیره سنگهای تزئینی کشور شناسایی و یا مورد بهره برداری قرار گرفته است. مشاور وزیر صنایع و معادن با بیان اینکه نیاز داخلی کشور به سنگهای معدنی در حال افزایش است، گفت: مصرف سنگ تزئینی در کشور 40 میلیون متر مربع در سال است که این رقم در سال 1390 به حدود 100 متر مربع می رسد.

هاشمی با اشاره به غیر فعال بودن 115 معدن غیر فعال کشور اظهار داشت: در حال حاضر بیش از چهار هزار واحد با ظرفیت تولید 40 تا 45 میلیون متر مربع با یکصدهزار نیروی شاغل در این بخش، در کشور فعال هستند. وی فرسودگی و عقب ماندگی فناوری تولید واحدهای سنگبری کشور را چالش اصلی این صنعت ذکر کرد و یادآور شد: واحدهای سنگ بری کشور تنها شش تا هشت متر مربع سنگ تزئینی تولید می کنند و این در حالی است که در کشورهای پیشرفته از هر تن سنگ 18 متر مربع سنگ بدست می آید. هاشمی خاطر نشان کرد: در صورت نبود سرمایه گذاری مناسب، کشور با کمبود 6/44 میلیون متر مربع سنگ تزئینی در سال مواجه خواهد شد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :