امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های زمین‌شناسی و اکتشافی ایران و چین

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۰۶:۰۶ کد : ۲۰۶۰۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۷۸
تفاهم‌نامه همکاری‌های زمین‌شناسی و اکتشافی به منظور تحکیم و تعمیق مناسبات دوجانبه...

تفاهم‌نامه همکاری‌های زمین‌شناسی و اکتشافی به منظور تحکیم و تعمیق مناسبات دوجانبه، میان سازمان

زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و سازمان زمین‌شناسی ایالت جیانگسی چین امضا شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، قرارداد همکاری بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشورمان به نمایندگی از وزارت صنایع و معادن ایران و سازمان زمین‌شناسی ایالت جیانگسی چین امضا شد.

بر اساس مفاد تفاهم‌نامه یاد شده، همکاری‌های دوجانبه برای توسعه فعالیت‌های اکتشافی و زمین‌شناسی در جمهوری اسلامی ایران بعد از مذاکرات و رایزنی دوستانه بر پایه منافع یکسان و مشترک انجام می‌شود.

این گزارش می‌افزاید؛ دو طرف درباره مشارکت استراتژیکی طولانی مدت به منظور انجام همکاری‌های مثبت در زمینه‌های اکتشاف منابع معدنی، ژئوشیمی، ژئوفیزیک، فراوری منابع معدنی، نانوتکنولوژی، زمین‌شناسی پزشکی و آنالیز آزمایشگاه‌ها در هر دو کشور به توافق رسیدند.

بر اساس این گزارش؛ اعزام کارشناسان متخصص در بخش زمین‌شناسی و معدن از سوی سازمان زمین‌شناسی ایالت جیانگسی به‌منظور افزایش سرمایه‌گذاری و تسریع در بررسی‌های زمین‌شناسی و اکتشافی و توسعه منابع معدنی و تجارت، تسریع همکاری‌های دوجانبه به منظور همکاری مشترک برای اکتشاف طلا و نمک‌های پتاسیوم و تعهد ایران برای اخذ گواهینامه اکتشاف و استخراج  از وزارت صنایع و معادن ایران طبق قوانین موجود به منظور تسهیل در فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری سازمان زمین‌شناسی جیانگسی، توافق دوطرف برای انجام فعالیت‌های اکتشافی و همچنین توسعه تحقیقات مشترک برای بهینه‌سازی روش‌های آزمایشگاهی با تامین مواد شیمیایی به عنوان دیگر دستاوردهای این تفاهم‌نامه یاد شده است.

گفتنی‌ست دو طرف پیش از امضای تفاهم‌نامه مذکور، طی برگزاری یک کنفرانس خبری که به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد، به بیان نقاط مشترک دو کشور در همکاری‌های صنعتی، معدنی و زمین‌شناسی پرداختند.

بر اساس این گزارش آقای روشنی‌مقدم نماینده  وزارت صنایع و معادن، با اشاره به توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران  در بخش صنعت و معدن و رشد شاخص‌های اقتصادی و صنعتی کشورمان گفت: نگاهی به حجم صادرات و واردات کشور در زمینه‌های مختلف صنعتی و معدنی،  آمادگی ایران برای گسترش همکاری‌های مختلف صنعتی، معدنی و زمین‌شناسی نشان می‌دهد.

در ادامه میرمحمد میگونی سرپرست بین‌الملل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشورمان و نماینده ایران در این نشست به تشریح توانمندی‌های ایران در عرصه علوم‌زمین پرداخت و گفت: واگذاری تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی خاورمیانه پوسته کره‌زمین به سازمان زمین‌شناسی ایران، واگذاری تهیه نقشه‌های  بخش غربی آسیا از سوی کمیسیون بین‌المللی نقشه‌های زمین‌شناسی نشان از توان بالای جمهوری اسلامی ایران در بخش مطاعات زمین‌شناسی دارد.

وی با بیان این که ایران و چین  از توانمندی بالایی برای توسعه همکاری‌های زمین‌شناسی و اکتشافی برخوردار هستند، خاطرنشان کرد: در بخش زمین‌شناسی دریایی و اکتشافات در دریاهای آزاد، مخاطرات طبیعی،  فراوری مواد معدنی در حوزه عناصر کمیاب نقاط مشترکی وجود دارد؛ ضمن این که ما در کشورمان این عناصر را کشف کرده‌ایم و به تکنولوژی‌های شرکت‌های چینی به‌عنوان اولین تولیدکننده آن در جهان نیاز داریم.


نظر شما :