اولین همایش ملی زمین شناسی ایران افتتاح شد

۰۴ خرداد ۱۳۹۰ | ۱۶:۲۶ کد : ۲۰۶۲۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۲
اولین همایش ملی زمین شناسی ایران صبح روز چهارشنبه چهارم خرداد در دانشگاه آزاد اسلامی شیراز ...

 

اولین همایش ملی زمین شناسی ایران صبح روز چهارشنبه چهارم خرداد در دانشگاه آزاد اسلامی شیراز باحضور دانشجویان، اساتید ؛ کارشناسان علوم زمین افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، این همایش با پیام دکتر جاسبی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی آغاز به کارکرد. این پیام از سوی جمالزاده رئیس دانشگاه شیراز قرائت شد.

رئیس دانشگاه شیراز، پس از قرائت پیام دکترجاسبی، طی سخنان کوتاه به ارائه عملکرد این واحد دانشگاهی پرداخت.

وی از دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از فرزندان انقلاب اسلامی نام برد که ابتدا با حداقل امکانات شروع به کارکرده و اکنون به درجه ای از موقعیت علمی  رسیده است که درجهان از فعالیت های دانشجویان این دانشگاه به نیکی یاد می کنند.

وی درپایان باتوجه به حضورهیات علمی قوی در رشته زمین شناسی این دانشگاه ابراز امیدواری کرد که دانشجویان این رشته بتوانند نهایت استفاده را از این موقعیت بوجود آمده ببرند.

دکتر نوری دبیراین همایش سخنران بعدی بود که ازتلاش مجریان و دست اندکاران دانشگاه جهت برگزاری این همایش از مهرماه سال 89 خبرداد.

وی درپایان با بیان اینکه یک سوم اساتیدی که مقالات این همایش را داوری کرده اند از دانشگاه شیراز و دوسوم مابقی از دیگر دانشگاه های کشور بودند،خاطر نشان کرد: این امر نشان از وسعت مقالات رسیده و دقت نظر مسوولان علمی این همایش در داوری مقالات دارد.

در ادامه این مراسم، تقاهم نامه ای میان دانشگاه آزادشیراز با سازمان های زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و صنایع ومعادن استان فارس منعقد شد که مهندس یوسفی رئیس مرکز زمین شناسی جنوب کشور به نمایندگی سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور این تفاهم نامه را امضاکرد.

افزایش همکاری مابین سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و دانشگاه آزاد شیراز در زمینه های علمی- پژوهشی و آموزشی، همکاری درخصوص پایان نامه ها، تعریف و ارائه دوره های کارآموزی و کارورزی، به کارگیری دانشجویان مستعد جهت پروژهای علمی سازمان، استفاده از ظرفیتهای آزمایشگاهی دانشگاه، همکاری در زمینه تبادل نمونه های کانی شناسی- معدنی-فسیل شناسی، همکاری دربرگزاری نشست های علمی، برگزاری دوره های علمی، آموزشی و...    از موضوع  های قابل بحث در این تفاهم نامه است.

مسیب سبزه ای  پیش کسوت و از کارشناسان پیشین سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور سخنران بعدی این همایش بود که با موضوع "طرحی نو برای ثمربخشی تحقیقات درعلوم زمین" به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی با انتقاد از اینکه در جامعه زمین شناسی کشور بسیار دیده میشود که از  افراد در رشته های غیرتخصصی استفاده می شود بیان کرد: درصورتی می توانیم به ارتقای دانش علم زمین شناسی درکشور امیدوار باشیم که هر متخصص زمین شناس دقیقا در رشته تخصصی خود مشغول به کار شود و تخصص گرایی مطلق را می توان از نشانه های پیشرفت دانست.

سبزه ای  با اشاره به امضای تفاهم نامه میان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با دانشگاه شیراز این اتفاق را خجسته و میمون دانست و افزود: این همکاری می بایست زودتر از این صورت می گرفت، زیرا سازمان زمین شناسی حکم بیمارستان را برای دانشجویان پزشکی دارد و در واقع دانشجویان سازمان زمین َشناسی با کمک این سازمان می توانند کارآزموده شوند.

این استاد پیشکسوت درپایان خواستار تشکیل دانشگاه علوم و فنون زمین شناسی به جای دانشکده های زمین شناسی شد.

درادامه این مراسم طهمورث یوسفی رئیس مرکز زمین شناسی جنوب کشور(شیراز) و نازنین بدری از کارشناسان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به معرفی فعالیت های این سازمان و معرفی  ژئوتوریسم و ژئوپارک با نگرش ویژه براستان فارس پرداختند.

این همایش روزهای چهارم و پنجم خردادماه با ارائه مقالات و پوسترهای تخصصی به کار خود ادامه خواهد داد.

 

 


نظر شما :