موزه علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور میزبان علاقه‌مندان

۱۰ خرداد ۱۳۹۰ | ۱۰:۱۹ کد : ۲۰۶۳۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۳۱
موزه علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نمایشگاه موزه و خاطره ...

موزه علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نمایشگاه موزه و خاطره با معرفی نمونه شهاب ‌سنگ آسمانی منطقه تویسرکان میزبان علاقه‌مندان بخش علوم زمین کشور است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، موزه علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی در نمایشگاهی تحت عنوان موزه و خاطره اقدام به معرفی نمونه شهاب‌ سنگ آسمانی منطقه تویسرکان، تحت عنوان تویسرکانیت کرده و با ارائه تاریخچه علمی کوتاهی،  این سنگ آسمانی را در در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته است.

بر اساس این گزارش، سال 1390 از سوی شورای بین‌المللی موزه‌ها(ایکوم) به عنوان سال موزه و خاطره معرفی شده و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز برای آشنا کردن علاقه‌مندان به موزه و انواع سنگ‌ها به‌طور مستمر در همه نشست‌ها و جلسات موزه‌ها به معرفی فعالیت‌های موزه سازمان در زمینه‌های سنگ‌ها وکانی‌ها، فسیل‌ها، زمین‌شناسی پزشکی و ژئوتوریسم پرداخته و بین موزه‌های منتخب از سوی شورای بین‌المللی موزه‌ها به ارائه اطلاعات و خدمات مناسب برای بالا بردن سطح آگاهی و آموزش برای اقشار مختلف در بخش علوم‌زمین پرداخته است.

این گزارش می‌افزاید، نمایشگاه موزه و خاطره از اول تا 31 خرداد در خیابان ولیعصر، روبروی بزرگراه نیایش، بلوار اسفندیاری، موزه امام علی(ع)، شماره 35  در  محفلی عمومی و فرهنگی میزبان علاقه‌مندان علوم‌زمین خواهد بود.

گفتنی است؛ سنگ آسمانی تویسرکانیت با وزن تقریبی 7/5 کیلوگرم از دو بخش روشن با کانی‌های گروه سیلیس و بخش رگه‌ای و تیره رنگ غنی از اکسیدهای آهن تشکیل شده و دارای کریستال‌هایی از سیلیکات‌های آهن و منیزیم است

این سنگ با درجه حرارات حدود 700 تا 1000 درجه سانتیگراد در زمان سقوط، در منطقه اسماعیل‌آباد تویسرکان در ساعت 23:30 سال 64 به زمین برخورد کرد.نظر شما :