برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی اعلام شد

۱۵ مرداد ۱۳۹۰ | ۰۸:۰۵ کد : ۲۰۷۱۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۶
برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی ...

برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی در سال‌های 1390و 1391 اعلام شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، محمدتقی کره‌ای رئیس این سازمان گفت:  ویژگی زمین‌شناسی ایران زمینه‌ساز شکل‌گیری کانسارهای بزرگی از موادمعدنی مختلفی مانند طلا، مس، آهن، سرب و روی، کرومیت، منگنز و کانی‌ها و سنگ‌های صنعتی و بسیاری از مواد معدنی دیگر شده است.

وی افزود: معادنی همچون مس سرچشمه و سونگون، سرب و روی انگوران و مهدی‌آباد، آهن گل‌گهر، چادرملو و بافق، طلای داشکسن در مقیاس جهانی نمونه‌های بارزی هستند که این مجموعه را مصمم در شناسایی و اکتشاف ذخایر بیشتری از این مواد معدنی و توسعه‌ بخش معدن نکرده است.

کره‌ای با بیان اینکه ساختمان زمین‌شناسی جوان کشور، سرزمین ما را برای وقوع 32 نوع بلایای طبیعی همچون زمین‌لرزه، زمین‌لغزش، سیل، فرونشست، بیابان‌زایی، خشکسالی‌و... مستعد کرده، یادآور شد: ایران به عنوان یکی از از پرمخاطره‌ترین کشورها محسوب می‌شود که بر همین اساس شناخت و پهنه‌بندی این مخاطرات یکی از مهم‌ترین وظایف این مجموعه محسوب می‌شود.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، تهیه اطلاعات پایه و کاربردی در بخش زمین‌شناسی و شناخت ذخایر اقتصادی از مواد معدنی را از اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد که در طول سال‌های 90 و 91 در قالب برنامه‌های مختلف به اجرا در خواهد آمد که به شرح زیر است:

الف) برداشت داده‌های ژئوفیزیک هوایی به‌عنوان اصلی‌ترین، دقیق‌ترین و موثرترین اطلاعات در شناسایی ذخایر پنهان فلزات به‌ویژه آهن می‌باشد که ضمن ایجاد شانس بیشتر در دستیابی به پتانسیل‌های معدنی، سبب کاهش هزینه‌های اکتشافی در فاز شناسایی می‌گردد. برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی به کمک دستگاه‌های نصب شده بر روی بالگرد و یا هواپیما انجام می‌شود و طی آن خواص فیزیکی زمین اعم از پرتو‌های رادیواکتیو، میدان مغناطیسی و ویژگی‌های الکترومغناطیس اندازه‌گیری و سپس مورد پردازش و تفسیر قرار می‌گیرد.

سازمان زمین‌شناسی از سال 1381 نسبت به خرید تجهیزات، کسب دانش فنی و خرید بالگرد اقدام نموده و توانسته با توان داخلی و بدون نیاز به کشورهای توسعه‌یافته در این زمینه به‌عنوان تنها کشور در منطقه حدود 130،000 کیلومتر خطی پرواز در استان‌های مختلف به انجام رساند. از این میزان، 56،000 کیلومتر خطی در دو سال گذشته برداشت شده است.

 در حال حاضر سازمان مجهز به دو سری کامل تجهیزات ژئوفیزیک هوایی و یک فروند بالگرد تخصصی بوده و خرید یک فروند بالگرد دیگر را با توجه به تاکید و دستور مقام محترم ریاست جمهوری در دست اجرا دارد.

آغاز عملیات برداشت ژئوفیزیک هوایی در سال جاری در استان فارس در فاز اول به میزان 55،000 کیلومتر خطی است که با دو روش به‌وسیله بالگرد و هواپیما (برای اولین‌بار در کشور) انجام خواهد شد. در نظر است با تامین اعتبار لازم، عملیات برداشت تا میزان 300،000 کیلومتر خطی در سال جاری در استان فارس و ادامه زون ساختاری آن در استان‌های همجوار به منظور شناسایی ذخایر آهن مشابه ذخیره آهن گل‌گهر انجام شود و همچنین با پیش‌بینی منابع مالی، عملیات برای برداشت 400،000 کیلومتر خطی در سال 1391 ادامه یابد تا طی برنامه پنجساله پنجم 2،000،000 کیلومتر خطی از سطح کشور پوشش داده شود.

ب) اکتشاف ذخایر جدید طلا و ارزیابی فنی و اقتصادی محدوده‌های طلادار شناخته شده در سال‌های اخیر در کشور به‌منظور دستیابی به تولید یک‌درصدی از تولید جهانی در یک تا دو برنامه از برنامه‌های پیش‌بینی شده این وزارت با بهره‌گیری از توان بخش خصوصی است.

ج) اکتشاف مواد معدنی برتر مانند عناصر نادر خاکی، لیتیم و چند ماده معدنی دیگر با توجه به ارزش افزوده بالای این مواد به‌سبب کاربرد آن‌ها در صنایع فوق پیشرفته از دیگر محورهای فعالیت این وزارت می‌باشد. نظر به شناسایی پتانسیل‌هایی از این مواد در سال‌های اخیر می‌توان کشف منابع اقتصادی این مواد را که نیاز مبرم کشور می‌باشد پیش‌بینی کرد.

د) تسریع در تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی پایه و کاربردی در خشکی، سواحل و دریا به‌عنوان زیربنایی‌ترین اطلاعات در اجرای طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای از اهداف بنیادی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشد.

ه) تهیه نقشه‌های پهنه‌بندی مخاطرات طبیعی در استان‌های مختلف با توجه به پتانسیل بالای این مخاطرات و گسترش روزافزون آن از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است. در سال‌های اخیر علاوه‌بر مخاطرات شناخته شده همچون زمین‌لرزه، زمین‌لغزش، سیل، پدیده‌هایی مانند فرونشست زمین، بیابان‌زایی، گرمایش زمین، طوفان‌های گرد و غبار و ... کشور ما را تحت تاثیر قرار داده، به‌گونه‌ای که سالیانه حدود 10 درصد از درآمد ناخالص ملی صرف جبران زیان‌های وارده از مخاطرات زمین‌شناسی می‌شود. نهادینه نمودن بکارگیری این اطلاعات در اجرای طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای به‌منظور کاهش هزینه‌های تحمیل‌شده به اقتصاد ملی از مهمترین اهداف این وزارت است.

و) به‌منظور گسترش فعالیت بخش خصوصی و رشد سرمایه‌گذاری در بخش معدن، ایجاد پایگاه جامعی از اطلاعات اکتشافی موجود در کشور برای اطلاع‌رسانی به برنامه‌ریزان، مجریان و دست‌اندرکاران بخش خصوصی و دولتی از اهداف این وزارت می‌باشد.

ز)  توسعه همکاری‌های بین‌المللی و صدور خدمات فنی و مهندسی در بخش زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی که تا کنون نقطه عطفی در فعالیت‌های بین‌المللی کشور بوده نیز از دیگر اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت است.


نظر شما :