با در اختیار داشتن بودجه با شتاب بیشتری در بخش اکتشاف پیش برویم

۲۲ مرداد ۱۳۹۰ | ۱۲:۱۱ کد : ۲۰۷۲۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۷
به گفته معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، از برنامه‌های معدنی عقب نیستیم....

به گفته معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، از برنامه‌های معدنی عقب نیستیم اما با در اختیار داشتن بودجه می‌توانیم با شتاب بیشتری در بخش اکتشاف پیش برویم.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس بهروز برنا، معاون اکتشاف این سازمان ، درباره نحوه اختصاص بودجه برای تکمیل نقشه‌های زمین‌شناسی گفت: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی 102 میلیارد تومان به این بخش اختصاص یافت اما مبلغی حدود 3 میلیارد تومان دریافت شد که این میزان بسیار اندک است.

به گفته وی، تمامی مراحل کار توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام شده و برای سرعت بخشیدن به امور باید بودجه مورد نیاز تزریق شود.

برنا، با بیان اینکه 25 مورد ژئوشیمی با مقیاس ا:25000 را در 25 محدوده و در مدت یکسال انجلم داده‌ایم، درباره اقدامات انجام شده این مجموعه در راستای برنامه پنجم، گفت: ما از برنامه‌های معدنی عقب نیستیم و طبق زمان‌بندی پیش می‌رویم اما با در اختیار داشتن بودجه می‌توانیم با شتاب بیشتری در بخش اکتشاف پیش برویم.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ایران را شانزدهمین کشور جهان از لحاظ مساحت دانست و از سپری شدن روزهای زمین‌گیر به علت نبود منابع مالی کافی خبر داد و گفت: با این وجود در حال حاضر 12هزار محدوده زمین‌شناسی ارزیابی شده است.

وی رویکرد شناسایی مناطق جدید را یافتن ذخایر پنهان اعلام کرد و گفت: اولویت شناسایی با ذخایر فلزی و ‌خاک‌های نادر خواهد بود و در صورت تامین بودجه کافی می‌توانیم مصوبات دور اول، دوم و سم را اجرایی کنیم.

برنا با بیان این که 40 شرکت خصوصی پیمانکار و مشاور به علت تاخیر در آغاز پروژه‌ها گله‌مند هستند، یادآور شد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی اقتصادی در مقیاس یک بیست‌وپنج‌هزارم را در دستور کار خود قرار داده و از 40 محدوده تعیین شده در 20 زون، اکتشاف اولیه به مساحت 380 هزار کیلومتر مربع صورت گرفته و درگیر 20 زون باقیمانده هستیم.


نظر شما :