باید موانع موجود بر سر راه تولید و تجارت برداشته شود

۲۹ مرداد ۱۳۹۰ | ۱۳:۴۷ کد : ۲۰۷۳۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۵
امروز همه شرایط برای کارعالمانه، هدفمند و هم افزا در کشور مهیا است

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نقل از شبکه اطلاع‌رسانی تولید و تجارت ایران، محمود احمدی‌نژاد در مراسم معارفه  وزیر صنعت، معدن و تجارت که در محل یکی از ساختمان‌های وزارت بازرگانی سابق برگزار شد، با بیان اینکه امروز تولید و تجارت از پشتوانه بسیار محکمی در کشور برخوردار است، اقتصاد را یک مجموعه دانست و گفت :  در کشور به همه عوامل تولید، تجارت، صادرات و واردات نیازمندیم .

وی در ادامه اظهار داشت: خوشبختانه امروز سرمایه نیروی انسانی کشور ما، سرمایه‌ای بسیار ارزشمند است و حدود چهار  میلیون دانشجو در مقاطع مختلف در کشور در حال تحصیل هستند.

احمدی‌نژاد تاکید کرد: بایددست به دست هم بدهیم وحرکتی را که باسرعت بالاشروع کرده ایم، آن را با سرعت و شتابی بالاتر دنبال کنیم.

وی همچنین اظهار داشت:  اگر صحبت از تاکید بر تولید در کشور می‌کنیم، معنای آن این نیست که چشم به روی واردات ببندیم بلکه واردات هم برای کشور لازم است.

رییس جمهوری با بیان این که اگر هر فعال اقتصادی منابع خود را در جهت منافع ملی برنامه ریزی کند همه سود خواهند برد، اظهار داشت: خوشبختانه این روحیه در جمع وسیعی از فعالان ما وجود دارد و باید به یک روحیه همگانی تبدیل شود.

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که برای ساختن ایران نیازمند کار عالمانه، هدفمند و هم افزا هستیم، اظهار داشت: خوشبختانه آن تصوری که سالیان طولانی بر مدیریت کشور ما حاکم بود مبنی بر اینکه دولت باید تصدی همه کارها را برعهده داشته باشد، امروز دیگر چنین تصوری به تاریخ پیوسته است.

حذف بروکراسی و تشریفات پرپیچ و خم اداری

رییس جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مسئولان و فعالان بخش‌های مختلف تاکید کرد: بروکراسی و تشریفات پرپیچ و خم اداری را از سر راه پیشرفت کشور بردارید.

وی افزود: فعالان عرصه های گوناگون در کشور باید برنامه های خود را عالمانه تر، هدفمندتر و هم افزاتر طراحی کنند و نباید به گونه ای عمل کرد که سرمایه و منابع کشور به هدر رود.

رییس قوه مجریه تصریح کرد: البته درست است که دشمن ما را در زمینه واردات بخشی از کالاها تحریم کرده است اما بعضی وقت‌ها یک سری روابط و مسایل دست و پاگیر داخلی در کشور بدتر از تهدیدهای دشمن است.

رییس جمهوری تاکید کرد: باید موانع موجود در مسیر پیشرفت را از پیش رو برداریم و اصلاحات لازم را بویژه در زمینه از بین بردن بروکراسی و تشریفات پر پیچ و خم اداری انجام دهیم.

توزیع منابع مالی باید از حالت رانت خارج شود

رییس جمهوری گفت: ایران به لحاظ منابع کشوری، کشوری غنی محسوب می‌شود و کمبود پول و منابع مالی در کشور نداریم اما البته گاهی احتکار منابع مالی و پولی در کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: گاهی افرادی درخواست وارد کردن کالایی را مطرح می‌کنند یا کسانی می‌خواهند سرمایه گذاری انجام دهند اما به دلیل مدیریت ناصحیح، منابع مالی احتکار می‌شود. باید کاری کنیم که توزیع منابع مالی از حالت رانت خارج شود.

احمدی نژاد با تاکید بر این که هر کس در هر جا که هست باید فکر کند برای یک مجموعه و تحقق یک هدف واحد کار می‌کند، اظهار داشت: استعمارگران بسیاری از ارزشهای غیرانسانی و غیر اجتماعی را در سالیان گذشته بر جامعه ما تحمیل کرده اند.فردگرایی منحط را جایگزین کار اجتماعی کردند، خدمت به جامعه را به حاشیه بردند و خودخواهی ها را بنیان گذاشتند.

وی گفت: امروز وقت آن رسیده که این مسایل را از جامعه بیرون کنیم که البته با ظهور انقلاب اسلامی این مسایل تا حد زیادی از جامعه رخت بربسته اما هنوز در برخی مقاطع آثار آن باقی است.

انتقاد از برخی واردات

رییس‌جمهوری اظهار داشت: هنوز هستند کسانی که فقط به فکر منافع خود هستند و چنین تصور می‌کنند که باید دست به واردات هر کالایی بزنند ولو این که این واردات به قیمت نابود کردن تولیدات داخلی تمام شود.

وی افزود: برای برخی افراد مهم نیست که خزانه ملی و ثروت کشور نابود شود بلکه آنها فقط به منافع خود فکر می‌کنند.

رییس قوه مجریه با بیان این که باید تلاش کنیم فرهنگ ایرانی خودمان را داشته باشیم،گفت:ایرانی ها درطول تاریخ همیشه به طور اجتماعی و با هم زندگی کرده اند و شادی های خود را تقسیم کرده و در غم یکدیگر شریک بوده اند.

احمدی نژاد تاکید کرد: ایرانیان همواره برای آبادانی و اعتلای این کشور و اعتلای توحید و انسانیت سخت کار کرده اند و این کار را باید ادامه داد و روی آن پافشاری کرد.

غضنفری، مدیر مومن و عالم

احمدی‌نژاد همچنین از دکتر غضنفری نیز به عنوان یک مدیر  شایسته، دلسوز ، مومن و عالم نام برد و اظهار امیدواری کرد که وی و همکاران او در وزارت صنعت، معدن و تجارت از همه ظرفیت‌های موجود برای پیشبرد اهداف تعریف شده این وزارتخانه به خوبی استفاده کنند.

رییس جمهوری پس از سخنرانی در این مراسم با اهدای لوح تقدیر به علی اکبر محرابیان از خدمات و زحمات وی در دولت های نهم و دهم تقدیر کرد و حکم مهدی غضنفری را به عنوان وزیر وزارتخانه جدید صنعت، معدن و تجارت به وی تقدیم نمود.

تقدیر از اقدامات ماندگار محرابیان

رییس‌جمهوری در بخشی از سخنان خود همچنین ضمن تقدیر از زحمات چهار ساله مهندس " علی اکبر محرابیان "در وزارت صنایع و معادن از وی به عنوان یکی از مدیران شایسته و عالم کشور نام برد که در دولت‌های نهم و دهم کارهای ماندگار انجام داده است.

وی درباره ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی و تشکیل وزارتخانه جدید صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: با توجه به شرایط امروز تصمیم به ادغام این وزارتخانه‌ها گرفته شد و وزارتخانه جدید بار مسوولیت سنگینی برعهده دارد.


نظر شما :