عملکرد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به مناسبت هفته دولت اعلام شد

۲۳ شهریور ۱۳۹۰ | ۰۸:۳۷ کد : ۲۰۷۵۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۱۲
معاونان و مدیران سازمان زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی کشور به مناسبت آغاز هفته دولت با برگزاری نشست خبری...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاونان و مدیران این سازمان به مناسبت آغاز هفته دولت با برگزاری نشست خبری با حضور جمعی از نمایندگان رسانه‌ها و مطبوعات کشورمان به ارائه دستاوردها و عملکرد این مجموعه در بخش اکتشاف مواد معدنی و مطالعات ژئوفیزیک هوایی طی سال‌های اخیر پرداختند.

320 تن حجم ذخائر قطعی طلای کشور

در این نشست  بهروز برنا، معاون اکتشاف این سازمان با بیان این که در حال حاضر بیش از 14 زون متالوژنی برای طلا شناسایی و1000 محدوده‌ امید‌بخش نیز ثبت شده، خاطرنشان کرد: تاکنون در زمینه‌ 100 محدوده امید‌بخش طلا، اکتشاف تفضیلی صورت گرفته و در حال حاضر با توجه به فعالیت‌های انجام شده حجم ذخائر قطعی طلای کشور به 320 تن رسیده است.

وی با اشاره به این که  ارزش هر تن طلا در حال حاضر 60 میلیارد تومان است، یادآور شد: با توجه به پتانسیل‌های کشور پیش‌بینی می‌شود حدود 1000 تن ذخایر طلا در کشور وجود داشته باشد.

برنا با بیان این‌که در زمینه‌ سرب و روی نیز تاکنون 5/1 میلیون تن به ذخائر کشور اضافه شده، خاطرنشان کرد: در حوزه ذخائر نادر خاکی نیز برای اولین‌ بار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ذخائری از این مواد را کشف کرده است.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این که در سال‌های گذشته یک میلیارد تن ذخائر مس در کشور کشف شده، ادامه داد: یک معدن مس پروفیل در مسجد داغی با 300 میلیون تن ذخیره و هم‌چنین یک معدن دیگر در کرمان کشف و برای ادامه‌ کار به شرکت ملی صنایع مس ایران تحویل شده است.

برنا با بیان این‌که تاکنون بیش از 95 مصوبه‌ اکتشافی در دور اول، دوم و سوم سفرهای استانی هیات دولت توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اجرایی شده، تصریح کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور 480 هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور را مورد فعالیت‌های اکتشافی قرار می‌دهد.

به گفته وی، تاکنون 21 هزار صنایع معدنی در کشور شکل گرفته و30 درصد واحد‌های تولیدی کشور وابسته به مواد اولیه معدنی هستند و ایران از نظر مواد معدنی رتبه‌ اول را در خاورمیانه، رتبه‌ سوم را در آسیا و رتبه‌ 12 تا 15 دنیا را در اختیار دارد.

وی با بیان این که 33 درصد نفت جهان به‌علاوه 50 درصد گاز و هم‌چنین 14 درصد زغال‌سنگ جهان در ایران واقع شده، خاطرنشان کرد: سالانه حدود 12 هزار و600 میلیارد تومان در جهان صرف فعالیت‌های اکتشافی می‌شود و این درحالی است که در سال 87 به عنوان یکی از بهترین سال‌ها در این زمینه، کل بودجه اکتشافی وزارت صنایع و معادن در  ایمیدرو،  سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و بخش خصوصی 102 میلیارد تومان بوده است.

عقب‌ماندگی در اکتشاف مس نداریم

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در ادامه با بیان اینکه طی سال‌های اخیر یک میلیارد تن ذخایر جدید مس در کشور کشف شده است،گفت: عقب‌ماندگی در زمینه اکتشاف مس نداریم.

برنا با بیان این که در حال حاضر 25 معدن با ذخیره قطعی بیش از 2 میلیارد تن و تولید 220 هزار تن مس کاتد در کشور فعال است و حدود 1.3 درصد تولید جهانی مس به ایران اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: چند تیپ شناخته شدن مس‌دار در کشور وجود دارد که محور ارومیه-دختر مهم‌ترین آنها است که ذخایر زیادی را در خود جای داده است.

وی با اشاره به این که صنعت مس در کشور به خوبی رشد کرده و از نظر کارخانه‌ها و صنایع وابسته به بومی‌سازی رسیده‌ایم، یادآور شد: شیلی که حرف اول را در تولید مس در دنیا می‌زند، علاوه بر ذخایر اصلی خود 5 یا 6 ذخیره مس پروفیلی نیز دارد و ما نیز در این راستا در ایران 2 ذخیره مس پروفیل کشف کرده‌ایم.

به گفته برنا 600 معدن متروکه مس در کشور وجود دارد که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تمام ذخایر قدیمی و اندیس‌های مس را شناسایی کرده و گزارشات مناسبی در این زمینه تهیه شده است.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با بیان اینکه در حال حاضر زمینه اکتشاف مس توسط بخش خصوصی به خوبی در کشور مهیا شده، گفت: گواهی کشف برای ذخیره 300 هزار تنی مس در منطقه هرمزگان به نام شیخ‌هادی و احمد‌آباد صادر شده است.

برنا با بیان اینکه طی سال‌های اخیر یک میلیارد تن ذخایر جدید مس کشف شده، خاطرنشان کرد: 12 هزار محدوده امیدبخش در کشور وجود دارد که از این رقم، 4 هزار محدوده فلزی است و بخشی از آن را مس تشکیل می‌دهد.

وی تأکید کرد: با توجه به بودجه‌های اختصاص یافته به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اقدامات مناسبی در زمینه اکتشاف مس در کشور صورت گرفته و عقب نیستیم.

برنا با تاکید بر این که اگر اکتشاف به خوبی انجام نشود حلقه‌های بعدی نیز مانند تولید مس و صنایع پایین‌دستی رونق نخواهد داشت، تصریح کرد: در حال حاضر اکتشاف پایه‌ای در زون ارسباران در منطقه مسجد داغی در شمال غرب کشور انجام شده و 2 تن طلا در این منطقه کشف شده است.


آغاز عملیات ژئوفیزیک هوایی توسط هواپیما در کشور

وحید فتوتی، مدیر بخش ژئومتیکس نیز از آغاز عملیات ژئوفیزیک هوایی توسط هواپیما در کشور از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور خبر داد و گفت: اهمیت ژئوفیزیک هوایی در حدی است که آمریکا به محض اشغال افغانستان، ایجاد پوشش داده‌های ژئوفیزیک هوایی در کل پهنه‌ افغانستان را به عنوان اولین پروژه‌ خود در این کشور آغاز کرد.

وی با بیان این‌که سال 81 سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نسبت به اجرای عملیات ژئوفیزیک هوایی اقدام کرد، خاطرنشان کرد: از سال گذشته اقدامات لازم برای خرید تجهیزات و بالگرد جدید برای عملیات ژئوفیزیک هوایی انجام شده که سرعت کار در این زمینه را افزایش خواهد داد.

وی ادامه داد: همچنین طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به زودی عملیات اجرای ژئوفیزیک هوایی توسط هواپیما در کشور آغاز خواهد شد

به گفته‌ وی، با توجه به مختصات زمین‌شناسی تقریبا دو سوم سطح کشور توسط بالگرد و یک سوم نیز توسط هواپیما تحت پوشش ژئوفیزیک هوایی قرار خواهد گرفت.

 

 


نظر شما :