توجه نکردن به مطالعات زمین شناسی تاثیر منفی بر توسعه پایدار و محیط زیست دارد

۱۱ مهر ۱۳۹۰ | ۱۲:۴۴ کد : ۲۰۷۹۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۹
معاون برنامه ریزی استانداری سمنان به توجه نکردن به مطالعات زمین شناسی و تاثیر منفی آن ...

معاون برنامه ریزی استانداری سمنان به توجه نکردن به مطالعات زمین شناسی و تاثیر منفی آن بر توسعه پایدار و محیط زیست تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، مهندس غلامی معاونت برنامه ریزی استانداری سمنان، در مراسم افتتاحیه همایش تخصصی نقشه های زمین شناسی کاربردی در سمنان ضمن ضروری دانستن حضور مسوولان و مدیران اجرایی استان در چنین نشست هایی یادآور شد: سال گذشته در نشست تخصصی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سمنان به موضوع توجه نکردن به مطالعات زمین شناسی و تاثیر منفی آن بر توسعه پایدار و محیط زیست پرداخته شد.

وی با بیان این که روند ایجاد توسعه پایدار در هر کشور از دو راه امکان پذیر است، خاطرنشان کرد: توسعه را باید یا بر مبنای علم و یا بر مبنای دموکراسی و توجه به رای حداکثری بنا کرد و این در حالی است که متاسفانه در ایران علم زمین شناسی از روند توسعه کنار گذاشته شده و مت هر روز شاهد اثرات مخرب آن هستیم.

معاونت برنامه ریزی استانداری سمنان ضمن اشاره به احداث تونل و انتقال آب برای تامین آب مورد نیاز استان سمنان، یادآور شد:تاسیس سد البرز در مازندران و توجه نکردن به مطالعات زمین شناسی علاوه بر به وجود آمدن بحران در منابع آب سمنان؛ تبعات اجتماعی، بیکاری، کاهش جمعیت و معضلات زیست محیطی و افزایش رطوبت را برای ساکنان این منطقه به وجود آورد.

غلامی با بیان این که طی 60سال گذشته سرمایه زیادی به بخش های مختلف کشور تزریق شده، خاطرنشان کرد:به دلیل توجه نکردن به بسیاری مطالعات زمین شناسی در سیستم های توسعه ای شهرسازی، مشکلات زیست محیطی و زیربنایی گسترده ای برای شهرها به وجود آمده است.

وی ضمن اشاره به قانون برنامه پنجم و تاکید مطالعات زیست محیطی و پدافند غیرعامل در توسعه شهری و صنعتی، تصریح کرد: زمین شناسی کاربردی موضوعی جدید و به روز است که بخش های اقتصادی، پزشکی، مخاطرات، تهیه نقشه هاو... نیاز به توجه اساسی از سوی مسولان اجرایی و توسعهای کشور دارند.

معاونت برنامه ریزی استانداری سمنان مدیریت ریسک را بسیار مهمتر از مدیریت بحران یاد کرد و افزود:برای مبارزه با پدیده گرد و غبار در بخش های جنوبی کشور سرمایه گذاری گسترده ای انجام شده و متاسفانه تاکنون سازمان محیط زیست موفق به یافتن راه حل مناسبی برای رفع این معضل نشده است.

غلامی در ادامه از خشکسالی موجود در دریاچه ارومیه و تغییرات زیست محیطی در جلگه های شمالی کشور به عنوان بحران های طبیعی حال حاضر کشورمان یاد کرد.

وی ضمن مقایسه سیستم شهرسازی کشورمان به کشورهای پیشرفته دنیا، خاطرنشان کرد:سیستم های شهرسازی در کشورمان کانون استرس و مرگ میر برای ما و شهروندانمان است و متاسفانه پس از بروز پدیده های طبیعی تخریب و آسیب زیادی بر اثر توجه کردن به اصول صحیح ساخت و ساز به وجود می آید.

معاونت برنامه ریزی استانداری سمنان با بیان این که مسوولان اجرایی استان سمنان از مطالعات انجام شده سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بهره زیادی برده اند، یادآور شد: تنوع اقلیمی گسترده کوهستانی، جنگلی و بیابانی در سمنان مشاهده می شود که همین موضوع ضرورت توجه به مطالعات زمین شناسی را دو چندان می کند.

غلامی با بیان این که از 73 ماده معدنی شناخته شده در کشور بیش از 42 ماده در سمنان شناسایی شده، خاطرنشان کرد: توسعه استان بر پایه معادن بنا گذاشته شده و با توجه به این که سمنان در برخی مواد معدنی رتبه نخست را به خود اختصاص داده، فعالیت های معدنی بر اساس موازین زیست محیطی بسیار راهگشا خواهد بود.

وی بحران کمبود آب را به عنوان یکی از معضلات اساسی استان سمنان یاد کرد و گفت:به خاطر برداشت بی رویه از مخازن آب های زیرزمینی و سطحی فرونشست در دشت های سمنان مشاهده شده که با جلوگیری از حفر چاه های غیر مجاز در صدد رفع این معضل برآمدیم.

 


نظر شما :