مدیریت منابع آب کشورنظارت دقیقتری را می‌طلبد

۰۷ دی ۱۳۸۳ | ۱۲:۰۸ کد : ۲۰۸۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۰۷
مهندس امیر شمشکی کارشناس آبشناسی‌ گروه زمین‌شناسی مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌وگو با بخش خبری این سازمان تصریح کرد : از لحاظ ...
مشکلات متعدد و صرف ‌هزینه‌های سنگین و بدون بازده نتیجه عدم یکپارچگی مدیریت منابع آب کل کشور می‌باشد که حل این معضل نظارت دقیقتر مسئولین را طلب می‌کند
مهندس امیر شمشکی کارشناس آبشناسی‌ گروه زمین‌شناسی مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌وگو با بخش خبری این سازمان تصریح کرد : از لحاظ تقسیمات وظایف کشور مسئولیت نظارت برمسائل آبی کشور به عهده وزرات نیرو گذاشته شده و بر همین اساس سازمان زمین‌شناسی در این زمینه فعالیت چندانی نداشته است.
وی وزارت جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست را از دیگر ارگانهای دخیل در امور آب کشور معرفی کرد و گفت : به لحاظ مشخص نبودن وظایف و وجود ناهماهنگی در کار دستگاههای مربوطه، نیرو و سرمایه عظیمی هدر و در نهایت شاهد این هستیم که نتایج قابل توجهی نیز بدست نمی‌آید.
مهندس شمشکی ادامه داد : مسائل مربوط به راهسازی،‌حفر تونل،احداث پروژه‌های عمرانی، توسعه شهری و اکتشافات معدنی،‌بررسی علل زمین‌لغزش و فرونشست و  در نهایت کلیه مخاطرات زمین‌شناسی ، مطالعات گسترده آبی را طلب می‌کند که این امر به عهده گروه زمین‌شناسی مهندسی سازمان زمین‌شناسی کشور می‌باشد.
وی با بیان اینکه علت بسیاری از فرونشست‌های موجود در مناطق ایران از جمله دشت ورامین، نظرآباد، جنوب تهران، همدان، کرمان، مشهد، برداشتهای بی‌رویه آب می‌باشد،‌خاطرنشان کرد :  مطالعه گسترده در خصوص میزان، نحوه و زمان برداشت آبهای زیرزمینی میتواند مانع بسیاری از فرونشستهای دشتهای مختلف ایران شود.
شمشکی یکی از علل مطالعات محدود در زمینه مسائل آبی کشور  را کمبود متخصصان و کارشناسان آب‌شناسی ذکر کرد و افزود : متاسفانه بیشتر فعالیتها و مطالعات آبی سازمان زمین‌شناسی تنها در حد تحقیقات و بررسی‌های اولیه و علت‌یابی بسیاری از رخدادهای طبیعی است و باید گفت اغلب این مطالعات تفضیلی نمی‌باشند.
وی دیگر فعالیتهای این گروه را مطالعه علل آلودگی آبهای زیرزمینی ذکر کرد و گفت : در بسیاری مواقع، زمین وشرایط آن در انتشار آلودگی ایجاد شده در آبهای سطحی و عمقی تاثیرگذار هستند و وجود ساختارهای زمین‌شناختی و شکل و جهت گسترش آنها نیز انتشار این آلودگی‌ها را کنترل می‌کند.
شمشکی در خاتمه گفت :  که با مطالعه این معضل از دید زمین شناسی و نمونه‌برداری از آبهای آلوده می‌توان به علت آلودگی‌ها پی‌برده و در نهایت راهکار و روش مناسبی برای مبارزه و توقف آنها ارائه داد.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :