امکان برنامه‌ریزی مدون و مطلوب، با شناخت ویژگی‌های دریاچه زریوار

۱۴ آبان ۱۳۹۰ | ۱۶:۱۹ کد : ۲۰۸۴۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۶
با شناخت ویژگی‌های دریاچه زریوار امکان انجام برنامه‌ریزی مدون و مطلوب عمرانی...

با شناخت ویژگی‌های دریاچه زریوار امکان انجام برنامه‌ریزی مدون و مطلوب عمرانی، اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی در اطراف این دریاچه فراهم می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر راضیه لک مدیر زمین‌شناسی دریایی این سازمان در همایش بررسی توانمندی‌های زمین‌شناسی و معدنی غرب کشور درباره کاربردهای مطالعات زمین‌شناسی دریاها و  دریاچه‌ها در سطح ملی گفت: تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی بستر دریا، شناسایی پتانسیل‌های اقتصادی دریایی و ساحلی شناسایی و هشدار در خصوص مخاطرات دریایی، مکان‌یابی احداث سازه‌های ساحلی، دریایی و خطوط انتقال انرژی و فیبر نوری از بستر دریا، مطالعات سیاسی و امنیتی، ایجاد رشته جدید زمین‌شناسی دریایی، ایجاد پایگاه داده‌ها و زیرساخت اطلاعات مکان‌محور دریایی و صدور خدمات کارشناسی به خارج از کشور جزو مهم‌ترین وظایف این مجموعه یاد می‌شود.

وی با بیان این‌که دریای خزر  در محدوده‌ای بالغ بر 50 هزار کیلومتر مربع و تا عمق 900 متری دریا مطالعه شده، یادآور شد: این مدیریت دریاچه‌های مهارلو، حوض‌سلطان، زریوار، ارومیه در ایران و همچنین دریاچه‌های سوان ارمنستان  و اسکندرکول تاجیکستان را مطالعه کرده است.

لک، از مطالعات انجام شده در دریاچه زریوار واقع در شهرستان مریوان تحت عنوان مطالعات لیمنولوژی  و پالئولیمنولوژی دریاچه زریوار  با نگاه ویژه به  پتانسیل معدنی  وآلایندهای زیست محیطی یاد کرد و گفت: اهداف  مطالعه تعیین ویژگی‌های بستر دریاچه، تعیین پتانسیل‌های اقتصادی فلزات سنگین و نادر موجود در رسوبات نهشته شده، تعیین آلاینده‌های زیست‌محیطی تالاب، تعیین نرخ رسوب‌گذاری در سال‌های اخیر در تالاب، شناسایی نوسانات سطح آب دریاچه زریوار، شناسایی اقلیم گذشته دریاچه با استفاده از مغزه‌های رسوبی دیرینه دریاچه‌شناسی بوده است.

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، گفت: محدوده مطالعاتی زریوار در حاشیه غربی کشور و در مجاورت شهر مریوان  قرار دارد و  از نظر تقسیمات کشوری در استان کردستان  قرار می‌گیرد که در این مطالعات تمام وسعت دریاچه زریوار و رودخانه‌های مهم و بزرگ تاثیرگذار در این محدوده مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد.

وی درباره مشخصات دریاچه زریوار یادآور شد: دریاچه زریوار به‌عنوان یک اکوسیستم آبی  در فاصله 3 کیلومتری غرب و شمالغرب شهر مریوان قرار دارد که محیط دریاچه 25 کیلومتر و حداکثر عمق آن حدود 4/8 متر  است و ارتفاع دریاچه از سطح دریاهای آزاد جهان حدود 1301متراست.

لک، در ادامه با بیان این که خمیدگی که در کناره غربی دریاچه به‌وجود آمده ناشی از انباشت رسوباتی است که از طریق رودخانه‌های فصلی به این بخش از دریاچه وارد می شود، افزود: مازاد آب دریاچه از طریق رود زریوار به سمت جنوب دشت تخلیه می شود و موقعیت ارتفاعی دریاچه و قرارگیری در یک منطقه کوهستانی و سردسیر  باعث شده سطح دریاچه در فصل زمستان یخ زده و برای مدتی دریاچه از یخ پوشیده شود.

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، یادآور شد: شناسایی ویژگی‌های دریاچه زریوار از دیدگاه‌های گوناگون همچون مشخصات رسوب‌شناسی نهشته شده در بستر تالاب و اختصاصات شیمیایی رسوبات کمک بسیار زیادی در فهم مسائل ژئوشیمی رسوبی با استفاده از روش‌های نوین آزمایشگاهی است که پاسخگوی مناسبی به پرسش‌های مرتبط درباره دریاچه زریوار است.

 وی درباره اهمیت مسائل زیست محیطی دریاچه زریوار گفت:  افزایش روند تخریب دراثر عواملی چون برداشت بی‌رویه از ذخائر و تولیدات، فعالیت‌های تفرجی بدون برنامه، زودرس شدن مرگ تالاب در اثر رسوب‌گذاری و افزایش املاح در اثر فعالیت‌های زراعی، معرفی گونه‌های غیربومی، حذف گونه‌های حیات وحش موثر در حفظ و ثبات اکوسیستم حوزه آبریز، تغییر کاربری اراضی ساحلی، ضرورت حفظ محیط طبیعی این منطقه را دوچندان کرده است.

لک، با بیان این‌که با شناخت ویژگی‌های گوناکون محیط دریاچه زریوار و در نظر گرفتن خصوصیات ریخت‌شناسی آن در زمان‌های مختلف می‌توان به شناخت کافی از این ناحیه رسید، یادآور شد: بر همین اساس امکان انجام یک برنامه‌ریزی مدون و مطلوب عمرانی، اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی در اطراف دریاچه زریوار و حریم آن فراهم می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شما :