با فعالیت‌های صورت‌گرفته در دانشگاه یزد : بخشی از واردات فسفر کشور کاهش می‌یابد

۰۷ دی ۱۳۸۳ | ۱۲:۱۰ کد : ۲۰۸۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۳۵
دکتر کوهساری رئیس دانشکده مهندسی معدن یزد در گفت‌و گوبابخش خبری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور بیان کرد:از مهمترین پروژه‌هایی که توسط این دانشکده در حال ...

با توجه به فعالیت‌های صورت گرفته در بخش فر‌آوری دانشکده معدن دانشگاه یزد بخشی از واردات فسفر مورد نیاز در صنعت کاهش می‌یابد.
دکتر کوهساری رئیس دانشکده مهندسی معدن یزد در گفت‌و گوبا بخش خبری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور بیان کرد : از مهمترین پروژه‌هایی که توسط این دانشکده در حال اجرا است،‌جداسازی کلروفلور از ناحیه فسفات اسفوردی است زیرا تا زمانی که مقدار کلروفلور مازاد کنترل نشود، فسفر موجود در آپاتیت قابل استفاده در صنایع شیمیایی  نمی‌باشد.  خوشبختانه دانشگاه یزد در این پروژه در حدود هشتاد درصد پیشرفت داشته است که امیدوارم با راهکارهای به کار گرفته بتوانیم این پروژه را با موفقیت به اتمام برسانیم این درحالی است که فسفر مورد نیاز برای تهیه اسید فسفریک از خارج  کشور وارد می‌شود.
 وی درباره اهمیت علم فرآوری و نحوه پرداختن دانشکده معدن دانشگاه یزد گفت : این دانشگاه همواره در ارتباط با موضوع فرآوری مواد پیش‌قدم بوده است .  به همین جهت دوره‌های خاص کوتاه مدت فرآوری در دانشگاه یزد ایجاد شده است.ما معتقدیم با فرآوری مواد معدنی اشتغالزایی به خصوص در صنایع جانبی کوچک بوجود می‌آید و در همین راستا طرح‌های فرآوری چادرملو،‌فسفات اسفوردی، طرح توسعه چغارت و طرح فرآوری مس علی آباد و سرب و روی کوشک و منصورآباد، از جانب دانشکده معدن مورد بررسی مجدد قرار گرفته است. نتیجه تمامی پروژه‌ها، فرآوری مواد معدنی بوده است که باعث بالارفتن ارزش آنها و استفاده بهینه در صنعت به خصوص صنایع ذوب و ریخته‌گری شده است،‌حال آنکه قبلا ماده خام باید صادر می‌شد تا بعضی از کشورها بعد از کار فرآوری آنها را به شمش  تبدیل کرده و مجددابه ما بفروشند.
وی همچنین از تجهیز آزمایشگاه فرآوری این دانشکده خبرداد و گفت : در این آزمایشگاه حدود 5/1 میلیون دلار تجهیزات ازمایشگاهی خریداری شده است که همگی مدرن و جدید می‌باشد. ساخت سلول فلوتاسیون ستونی از جمله کارهای انجام شده توسط گروه فرآوری دانشگاه یزد است که برای مرکز تحقیقات مواد معدنی استان یزد و مجتمع معدنی چادرملو نیز ساخته شده است.
 

کلید واژه ها: یزد


نظر شما :