تدوین اطلس هیدروژئوشیمی کردستان به‌عنوان بخشی از طرح سراسری مطالعات هیدروژئوشیمی کشور

۱۴ آبان ۱۳۹۰ | ۱۷:۳۸ کد : ۲۰۸۵۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۳
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بر اساس طرح سراسری مطالعات هیدروژئوشیمی کشور...

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بر اساس طرح سراسری مطالعات هیدروژئوشیمی کشور، اطلس هیدروژئوشیمی کردستان را تدوین کرده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر ترانه شارمد مدیر بخش مطالعات هیدروژئوشیمی این سازمان در مراسم افتتاحیه بررسی توانمندی‌های زمین‌شناسی و معدنی غرب کشور از تهیه گزارش هیدروژئوشیمی کردستان با رعایت پوشش کامل استان و نمونه‌برداری از 335 منابع آب زیرزمینی چاه و چشمه و قنات خبر داد و گفت: پس از تهیه گزارش موفق به تدوین اطلس هیدروژئوشیمی کردستان شدیم که در بررسی‌های هیدروژئوشیمی انجام شده آنومالی طلا در در شرق و شمال استان در برگه‌های سنندج و تکاب، کبالت  در برگه سنندج، لیتیم در برگه مهاباد، نیکل در برگه‌های سنندج و مریوان – بانه و وانادیم در برگه سنندج، تکاب و مریوان-بانه مشاهده شده است.

به گفته وی، بر اساس مطالعات انجام شده میزان کلسیم موجود در آب کردستان در حد مجاز است و خوشبختانه مشکلی در این خصوص مشاهده نشده است.

شارمد افزود: به منظور اکتشاف کانسارهای زیرسطحی، ارزیابی زیست‌محیطی آب‌های زیرزمینی و تهیه نقشه یک میلیونیم  پوشش سراسری کشور مطالعات هیدروژئوشیمی انجام می‌شود.

مدیر بخش مطالعات هیدروژئوشیمی درباره مهم‌ترین فعالیت‌های انجام شده هیدروژئوشیمی و نتایج حاصل از آن، یادآور شد: نمونه‌برداری از 4220 چاه، 1350 چشمه و 430 قنات، برداشت 6 هزار نمونه از 1045 برگه یک‌بیست‌وپنج‌هزارم، اندازه‌گیری 62  هزار پارامتر شیمیایی و فیزیکی از 28 استان کشور، تهیه 431 نقشه استانی از ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آب‌های زیرزمینی بخشی از مهم‌ترین مطالعات انجام شده در این بخش است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: تهیه اطلس و گزارشات در استان‌های مختلف از جمله کردستان، آذربایجان، چهارمحال بختیاری، قم، تهیه و بررسی گزارش‌های هیدروژئولوژی حوضه‌های کویر لوت، ارس، سفیدرود، ارومیه، ابرقو، سیاه‌کوه، دریاچه‌نمک، کویر مرکزی، گاوخونی، درانجیر، جازموریان در این گروه انجام شده است.


نظر شما :